Промислова сметана виявилася безпечнішою базарної: результати дослідження | AgroNews
    
    
    
    
    
    
       
       
    
    
    
    
   
    
       

    
    
  
  
    
    

Промислова сметана виявилася безпечнішою базарної: результати дослідження

AN_380.jpg

Як вибрати якісний, смачний та корисний молочний продукт? Яким критеріям він повинен відповідати і на що потрібно звернути увагу при його виборі?

Науково-дослідницький Центр Незалежних Експертиз “ТЕСТ” учора в Чистий четвер провів прес-конференцію в прес-центрі Укрінформу, на якій було оголошено результати наймасштабнішого дослідження сметани і масла. Фахівці Центру пояснили на якому рівні знаходиться якість української молочної продукції та на які критерії важливо звертати увагу при виборі цих продуктів.

Справжня сметана – тільки з чистого молока. В цьому переконалися експерти «ТЕСТ» в ході порівняльного тестування. Із протестованих 13 видів сметани із трьох міст України: Київ, Львів, Одеса, насамперед, перевірялися фізико-хімічні і мікробіолгічні показники. Досліджувався жир, що міститься у продукті – його кількість і склад. Один із способів фальсифікувати сметану – замінювати молочний жир дешевшими рослинними або кулінарними жирами. «У цьому сенсі порадувала магазинна сметана, адже саме вона містила в собі саме молочний жир без жодних домішок. Серед мікробіологічних показників у сметані перевірялась кількість молочнокислих бактерій та бактерії групи кишкової палички. Тут знову потішили зразки промислового продукту. А от в усіх зразках базарної сметани було виявлено бактерії групи кишкової палички. Особливо вразив продукт придбаний на базарі в Києві. В ньому було виявлено 12,6% жиру і найстрашніше, що немолочного з високим вмістом трансжирів – майже 18% при нормі навіть для маргарину 8%. При малій кількості корисних молочнокислих бактерій було виявлено кишкову паличку. Варто зазначити, що така сметана коштувала дешевше за всі інші зразки – 3 грн за 100 г. Помітно, що великі компанії більше турбуються про сою репутацію і порушення щодо якості і безпеки продукту в них виявляється значною мірою менше чим у фермерській продукції» - прозвітував голова правління Центру експертиз "ТЕСТ" Валентин Безрукий.

«Також сметана перевірялась на кисломолочні бактерії  та на  наявність антибіотиків. «Крохмалю ми не знайшли в жодній сметані і антибіотиків теж. По жирності зауваження дещо були. Як результат, значна частина торговельних марок отримала досить високі оцінки. Менше порадували 2 зразки сметани з базарів у Львові та Одесі. В тих зразках були проблеми з мікробіологією, і ми знайшли там кишкову паличку. Це говорить про те, що цей продукт виготовлявся в незадовільних санітарних умовах та неправильно зберігався» - доповнила керівник відділу тестувань Центру експертиз "ТЕСТ" Ніна Кільдій.

Ніна Кільдій- керівник відділу тестувань Центру експертиз "ТЕСТ"

На якість також перевірялося і масло. «Ми перевірили 10 зразків масла, з яких - 8 це магазина продукція промислового виробництва, і 2 з базару Києва та Львова. Ми звертали увагу на маркування та пакування., на смакові якості продукції та на наявність ароматизаторів, а також перевіряли мікро-біологічний показник. Всі 10 зразків були справжні, тобто вони не містили сторонніх жирів. Якщо говорити про базарне масло, то ці зразки виявились несмачним, у них був сторонній присмак. Той продукт який ми купили в Києві був досить дивної жирності 46,5% і це аномально низький вміст жирності. У маслі,  яке ми купили у Львові ми знайшли кишкову паличку», - зауважила Кільдій.

Експерти порадили, як правильно вибрати якісні молочні продукти.

«Хотілось би дати кілька порад споживачам - по-перше звертайте увагу на те, в яких умовах зберігається продукція, і не купуйте її з рук в тих точках де немає холодильників. Вся молочна продукція має реалізовуватись з холодильника, а все вершкове масло має реалізуватись з морозильної камери. Тобто коли ви купуєте молочний продукт він має бути обов'язково холодним. Рекомендуємо купувати запаковану продукцію з зазначеною інформацію про дату пакування та строком придатності. Звертайте увагу на виробника. Продукція великих виробників виграє в якості. Маловідомі - не відрізняється високою якістю. Певною підказкою може бути й ціна, адже якщо ви бачите аномально підозрілу низьку ціну, яка на перший погляд здається вам привабливою, то тут слід замислитись, адже його аномально низька ціна може вказувати на низьку якість» - розповіла Ніна Кільдій.

Генеральний директор Директорату з безпечності та якості харчової продукції Міністерства аграрної політики і продовольства України Микола Мороз порадив споживачам користуватися сайтом  Держпродспоживслужби, на якому опубліковано реєстрацію підприємств, що виробляють молочну продукцію. Наявність такого виробника у реєстрі означає, що він перебуває під державним контролем.

Микола Мороз - генеральний директор Директорату з безпечності та якості харчової продукції  Міністерства аграрної політики і продовольства України

Усі присутні експерти зійшлися на думці, що у супільстві має існувати культура споживання. Своєю довірливістю і необачністю люди самі сприяють розповсюдження фальсифікатів: купують в непридатних для торгівлі місцях, подекуди прямо з підлоги. Та найтрагічніше, коли на перше місце в українця виходить дешевизна продукту. 

Якість і безпека сучасних продуктів Важливо розрізняти поняття якість та безпека. Держава відповідає за останні показники. У ГОСТах та ДСТУ зафіксовані саме показники безпеки. Це означає, що ковбаса може містити сою і бути несмачною, але безпечною. Маса та смак продукту – це показники якості. ГОСТом вони не регламентуються. Наприклад, продукція виготовлена в ЄС не має маркування стандарту на упаковці. Але виробник зобовязаний дотримуватися основних вимог з безпеки. Сьогодні на ринку України є міжнародні компанії, які дотримуються вимог і українського законодавства , і стандартів ЄС.

Проект «Про молоко начистоту» був розпочатий ще у 2016 році з тестування  молока. Тоді було протестовано 16 зразків молока на чистоту продукту та її 3 основних складників: здоров'я корів, відсутність домішок та правильний температурний режим. Молоко перевірялось на наявність гормонів та антибіотиків і сальмонели. Також перевірялась кількість нітратів, які з кормів переходять у молоко. При перевірці молока на домішки досліджували такі показники, як щільність (розбавлення водою), жирність, наявність рослинних жирів, соди, аміаку. Про дотримання або ж недотримання температурного режиму (охолодження) свідчить кислотність молока, а також мікробіологічні показники (кишкова паличка, дріжджі, пліснява). Виробники, продукція яких повною мірою відповідала 3-м критеріям чистоти і які пройшли повний аудит ферми і заводу, були удостоєні знаку «Чистоту збережено». 

Дізнатися результати тестування молока можна на сайті https://test.org.ua/milk

 

Козак Вікторія Аgronews.ua