Монополія на ринку азотних добрив призводить до значних втрат аграріїв

23.03.2018 08:36
 • Втрати вітчизняного аграрного сектору від завищених цін на азотні добрива всередині країни щорічно складають понад 32 млрд грн.

  За ініціативою ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада» (ВАР) було проведено незалежне дослідження спільно з центром «Соціальний моніторинг», Національним науковим центром «Інститут аграрної економіки» та консалтинговим агентством «Украгроконсалт». Як зазначив заступник голови ВАР Михайло Соколов, такий комплексний аналіз був проведений в Україні вперше.  Його результати були представлені на прес-конференції в УНІАН.

  Сергій Феофілов, Дмитро Дмитрук, Михайло Соколов, Ольга Ходаківська

  В опитуванні взяли участь малі та середні агровиробники, які займаються переважно вирощуванням зернових, кормових та технічних культур.

  За словами Соколова, усередині країни ціни на азотні добрива перевищують загальносвітові на 30%. До цього, на думку опитаних фермерів, призводить корупція в органах державної влади та монопольне становище окремого виробника – групи Ostchem, що належить бізнесмену Дмитру Фірташу та диктує свої правила гри на ринку. Справа в тому, що в результаті логістичних обмежень Україна може завозити добрива переважно з Росії. А у відношенні російських добрив діє антидемпінгове мито, яке складає 30%. Це приводить до того, що у нас ціни вищі, ніж у світі та, зокрема, в Росії. А якщо плани уряду щодо заборони імпорту російських добрив здійсняться, ціни на азотні добрива в Україні перевищуватимуть світові більше, ніж на 50%.

  Через завищені ціни на добрива аграрії вносять їх набагато менше за норму. Це погано впливає на якість ґрунтів в майбутньому. Результати проведеного дослідження показують, що у середньому рівень внесення азотних добрив серед українських фермерів складає 40-60 кг на гектар. Тоді як, наприклад, у Германії сільгоспвиробники використовують на гектар близько 150 кг азоту – не добрив, а лише діючої речовини.

  Це призводить до того, що кожен гектар українських сільськогосподарських земель щорічно втрачає від 200 до 400 кг поживних речовин. Як наслідок, сільгоспвиробники потерпають від виснаження ґрунтів і скорочення валового збору врожаю. Від цього страждає уся українська економіка, адже аграрний сектор генерує більше 40% валютної виручки країни та 18% ВВП.

  Відомо, що у 2015 році Антимонопольний комітет України відкривав справу щодо зловживання монопольним становищем на ринку азотних добрив однією з компаній групи OSTCHEM ТОВ «НФ Трейдинг Україна». Комітет відкрив справу за ознаками вчинення компанією порушення пункту 2 статті 50 та пункту 1 частини другої статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції». Тоді йшлося про зловживання монопольним становищем на ринку аміачної селітри шляхом встановлення цін реалізації, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.

  А влітку 2016 заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк повідомляв про те, що Міністерство займається пошуком альтернативних джерел поставок російських добрив, наприклад, з Узбекистану, Білорусі, Литви. Тоді уряд ставив завдання остаточного прийняти рішення щодо скасування антидемпінгових мит на російську продукцію. Але, як бачимо, за кілька років ситуація на краще не змінилася.

  «Найцікавіше те, що на сьогоднішній день  країна має можливості для забезпечення більшості потреб аграрного сектору. Ми повинні забезпечити українські хімічні підприємства власною сировинною базою за рахунок виробництва азотних добрив з вітчизняного природного газу, або будівництва заводів газифікації вугілля, котрі дозволять робити азотні добрива з українського газового вугілля. Для цього виділена китайська кредитна лінія в 3 млрд.дол. яка передбачена для будівництва заводів синтез-газу. Українські компанії мають хороший досвід в такому будівництві в Китаї та В’єтнамі. При такому підході економія буде відчутною. Щонайменше у два рази» – зазначив Соколов.

  Заступник голови ВАР Михайло Соколов

  На сьогоднішній день аграрії лишаються на позиції, що ціна добрив для них зависока. І якщо нам не вдасться підтримати вітчизняну хімічну галузь,  це  найімовірніше призведе до подальшого підвищення ціни і, відповідно, поглиблення проблеми виснаження ґрунтів в Україні.

  Аgronews.ua

   

  Чиатйте також 

  Володимир Гройсман доручив врегулювати обмеження ввезення міндобрив з Росії

  Кабмін схвалив ембарго на ввезення російських міндобрив

  Заборона імпорту російських добрив призведе до поглиблення проблеми виснаження ґрунтів в Україні

   

  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
  Поширити: