Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних: аргументи прибічників Від сировинної України до інноваційної  Чи будемо з врожаєм: як затяжна зима вплинула на посівну 2018  Чорніше чорного: найдорожча курка несе чорні яйця  Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Монополія на ринку азотних добрив призводить до значних втрат аграріїв Вільна ніша – як заробити на вирощуванні ожини   Українські аграрії використовуватимуть передові технології захисту рослин  7 лайфхаків, як вберегтися від аграрного рейдерства  Чи бути українському равлику в шоколаді? Добре там, де нас немає, або історія успіху оливкового бізнесу Чи не ворог держава українському фермерові?  Відгодівля та переробка ВРХ: Як заробити у найбільшій вільній ніші українського агробізнесу? Компанія UKRAVIT постійно рухається вперед, створюючи нові інноваційні продукти Контроль шкідників за європейськими стандартами: Pest-control  Виробник насіння майбутнього збільшує інвестиції в Україну уже сьогодні  Страхування має бути необхідною умовою при розвитку бізнесу кожного садівника  Олександр Марюхніч: “Якщо прагнеш змін – почни з себе”   Ринок зерна України: від експорту сировини до готової продукції     Як захистити врожай ріпаку озимого? Поради спеціаліста   VELES AGRO – український бренд європейської якості підкорює «Битву Агротитанів»     VELES AGRO ТЕХНІКА, ЩО ЛАМАЄ СТЕРЕОТИПИСубсидування - найбільш поширений шлях підтримки державою агрострахування в світіІсторія агроуспіху: DuPont PioneerЗахистити зібраний врожай від гризунів допоможуть ефективні родентициди від Групи компаній UKRAVITАнна Бабіч: Аби вижити в умовах непередбачуваного ринку, агрокомпаніям варто зрозуміти "силу багатьох"Компанія МАЇС презентувала оновлену лінійку гібридів кукурудзи під час семінару на ЧеркащиніАграрію важливо раціонально використовувати пестициди та агрохімікати для збереження власного врожаюПерепади температури негативно вплинули на майбутню врожайність пізніх ярих культурЗворотній зв’язок із фермером: Група компаній UKRAVIT взяла активну участь у Днях поля по всій території України

 

Основні чинники неврожайності озимої пшениці в Україні

346.jpg

Серед зернових культур озима пшениця має найдовший вегетаційний період, протягом якого вимушена протидіяти обмежувальним чинникам середовища.

Аналіз погодних умов України за 1922-2017 рр. показує, що однією з основних причин нестабільності врожаїв озимої пшениці є несприятливі погодні умови для перезимівлі.

Так, часткова загибель озимої пшениці від вимерзання за відсутності снігового покриву спостерігалася в 1946, 1947, 1972, 1997 рр.; від щільної льодяної кірки, яка утворюється за переміни великих морозів і відлиг, – у 1923, 1928, 1956, 1960, 2003; від випрівання, снігової плісняви та вимокання – в 2010, 2013 рр.

У несприятливому 2003 році, коли льодяна кірка покривала поля 80-90 днів майже у всіх зонах України, на час жнив збереглося лише 2 з 6 млн гектарів, на яких одержано по 1,41 тонн/га

Другим чинником, що є причиною нестабільності врожаїв пшениці, є нестійка кількість опадів у Лісостепу й Поліссі України.

Аналіз метеорологічних умов за 1975-2017 рр. показав, що в чотирнадцяти з них озима пшениця відчувала дефіцит вологи в період сходи – осіннє кущіння, особливо восени 1976, 1985, 1986, 1995, 2016 рр., коли кількість опадів була катастрофічно низькою – від 16 до 58% середньої багаторічної, за яких неможливо одержати сходи з нормальною густотою.

Другим критичним періодом по забезпеченню рослин вологою в умовах Лісостепу є весняно-літня вегетація, коли рослини проходять основні етапи органогенезу та формуються елементи структури врожаю.

Кожний четвертий рік за період спостереження характеризувався посушливими умовами – від 68 до 82% місячної норми опадів з одночасним підвищенням температури й низькою вологістю повітря, це 1975, 1976, 1989, 1992, 1994, 1999, 2003, 2007, 2013, 2017 рр.

Особливо жорсткою ґрунтовою та повітряною посухою характеризувався 2007 рік, коли кількість опадів у квітні-травні-червні становила відповідно 15, 39, 73% середньої багаторічної.

Крім цього, значні втрати врожаю відбуваються у результаті ураження рослин в окремі роки кореневими гнилями, бурою іржею, септоріозом, сніговою пліснявою, борошнистою росою, фузаріозом колоса й зерна, гельмінтоспоріозом і вірусними хворобами.

За матеріалами: AgroTimes

Додати коментар
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.