Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних: аргументи прибічників Від сировинної України до інноваційної  Чи будемо з врожаєм: як затяжна зима вплинула на посівну 2018  Чорніше чорного: найдорожча курка несе чорні яйця  Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Монополія на ринку азотних добрив призводить до значних втрат аграріїв Вільна ніша – як заробити на вирощуванні ожини   Українські аграрії використовуватимуть передові технології захисту рослин  7 лайфхаків, як вберегтися від аграрного рейдерства  Чи бути українському равлику в шоколаді? Добре там, де нас немає, або історія успіху оливкового бізнесу Чи не ворог держава українському фермерові?  Відгодівля та переробка ВРХ: Як заробити у найбільшій вільній ніші українського агробізнесу? Компанія UKRAVIT постійно рухається вперед, створюючи нові інноваційні продукти Контроль шкідників за європейськими стандартами: Pest-control  Виробник насіння майбутнього збільшує інвестиції в Україну уже сьогодні  Страхування має бути необхідною умовою при розвитку бізнесу кожного садівника  Олександр Марюхніч: “Якщо прагнеш змін – почни з себе”   Ринок зерна України: від експорту сировини до готової продукції     Як захистити врожай ріпаку озимого? Поради спеціаліста   VELES AGRO – український бренд європейської якості підкорює «Битву Агротитанів»     VELES AGRO ТЕХНІКА, ЩО ЛАМАЄ СТЕРЕОТИПИСубсидування - найбільш поширений шлях підтримки державою агрострахування в світіІсторія агроуспіху: DuPont PioneerЗахистити зібраний врожай від гризунів допоможуть ефективні родентициди від Групи компаній UKRAVITАнна Бабіч: Аби вижити в умовах непередбачуваного ринку, агрокомпаніям варто зрозуміти "силу багатьох"Компанія МАЇС презентувала оновлену лінійку гібридів кукурудзи під час семінару на ЧеркащиніАграрію важливо раціонально використовувати пестициди та агрохімікати для збереження власного врожаюПерепади температури негативно вплинули на майбутню врожайність пізніх ярих культурЗворотній зв’язок із фермером: Група компаній UKRAVIT взяла активну участь у Днях поля по всій території України

 

Як вберегтися від рейдерської атаки в агробізнесі - думки експертів

rejderstvo.jpg

2017 рік ознаменувався посиленням рейдерських атак в агропромиловому секторі, що вже стали систематичною проблемою АПК.

Усе більше фермерів скаржаться на “віджимання” підприємств злочинними групами, яким сприяють органи влади та правоохоронці.

Ланцюжок рейдерського захоплення досить простий: реєстратор Міністерства юстицій змінює в один день право власності на майно з реального власника на іншого. Після цього, “новий” власник підприємства переписує його на підставну особу, відводячи бізнес убік.

У той час, поки фермер намагається отримати допомогу у державних органах, рейдери оформлюють підприємства, знаходячи дірки в законах. Судді виносять рішення на користь рейдерів, а справжні власники залишаються ні з чим.

Чому відбувся розквіт рейдерства та як захистити свій бізнес, розповіли експерти.

Тарас Висоцький, генеральний директор асоціації Український клуб аграрного бізнесу:

З нашої точки зору, першим стимулом для розвитку рейдерства є незакінченість земельної реформи. Через те, що наразі 25% земель є у держвласності, немає визначеного власника, і цей великий масив не завжди контрольований. Крім цього, система координат не чітко прописана, і це якраз дозволяє зловживати. Можливостей для рейдерства буде менше із закінченням земельної реформи, прийняття всіх законопроектів, які захистять права як власника, так і орендаря. Перш за все, мають бути чітко прописані та зареєстровані всі договірні відносини, нотаріально захищена документація. Тобто не погоджуватись на користування умовно-тимчасове. Другий момент - діалог з пайовиками-власниками, тому що подвійне трактування власником і незнання, що він може підписувати, а що ні, може спричинити рейдерство. І третій момент - працювати на місцевому рівні, тому що часто в рейдерстві залучені місцеві органи влади. Законодавчо треба вирішити питання по колективній власності, невитребуваних паях і землях держвласності. Повинен бути прозорий, максимально заповнений кадастр. Зловживання держземлями можна вирішити прийняттям ринку землі і приватизацією даних земель.

Роман Пучко, голова Української продовольчої долини:

Я не відчуваю розквіту рейдерства, про гучні випадки мені невідомо. У мене може бути тільки версія, що офіційні силові структури втрачають авторитет, а неофіційні розмножуються, набувають авторитету, загостреного права справедливості. Часто вони слугують угрупованнями з наведення ладу на користь чиїхось інтересів за кошти. Важко розібратись, на чиєму боці справедливість в умовах не ідеальної організованості кадастру, плутанини з офіційними орендодавцями та "версус" з тими землями, які по факту обробляються.Найефективніший спосіб захистити себе - об'єднуватись з таким самим фермером, як ти. Легко бути конкурентами, але в теперішній час потрібно шукати спільні точки дотику. І якраз рейдерство може бути хорошим мотивом для цього. Щодо інших способів, бажано оформлювати всі документи по закону і не намагатись мудрувати. Перш за все це має бути прозорість, відкритість і законність. Законодавчо потрібно запровадити вільний ринок земель сільськогосподарського призначення.  А чи врятує власника квартири від пограбування те, що він є власником цієї квартири? Не завжди. Від цього дуже важко захиститися нормативно-правовими документами. Набагато ефективніше створювати позитивний імідж у регіоні, у якому ти працюєш. Бо коли якісь злочинці зазіхатимуть на твоє майно, вся громада повстане проти цього і підтримає тебе.

Мар'ян Заблоцький, заступник голови Української аграрної асоціації:

Як тільки якась галузь починає генерувати відчутні гроші, ви одразу там побачите і посилені обшуки силовиків, і атаки рейдерів. Якщо раніше вартість орендованого гектара землі могла складати $100-200, то зараз вартість цих активів понад тисячу. Якщо у вас є якесь аграрне підприємство, то з’являється набагато більше стимулів його захопити. У нас роками не вирішується проблема мораторію на сільськогосподарську землю. На жаль, аграрні підприємства не є власниками землі, яку обробляють. Це робить їх дуже вразливими. Аграрій зможе захиститися від рейдерських атак тільки тоді, коли наші законотворці скасують мораторій на купівлю сільськогосподарської землі, і вона перейде у власність. На 100% себе захистити не вийде ніколи, бо не існує в Україні поля, за винятком якихось державних земель, яке було б уніфіковане. Максимум, що можна робити – це мати фахових людей у себе в плані набору землі, які максимально чітко юридично укладатимуть догововори оренди. Щоб зупинити рейдерство, потрібно скасувати мораторій. Люди братимуть у власність землю, а не тільки в оренду. Друге – потрібно нарешті створити хоча б один-єдиний реєстр власності. І третє – потрібно адекватно вести цей реєстр, оскільки зараз вони ведуться просто як рядки даних.

За матеріалами: НВ Бизнес

Додати коментар
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.