ТОП-5 угод в українському АПК в 2016-2017 рр. | AgroNews
    
    
    
    
    
    
       
       
    
    
    
    
   
    
       

    
    
  
  
    
    

ТОП-5 угод в українському АПК в 2016-2017 рр.

Точну кількість угод у вітчизняному сільгоспсекторі в 2016 році - першому півріччі 2017 року експерти не можуть назвати. Адже крім великих публічних угод на ринку відбувається безліч дрібніших, непублічних, повністю відстежити які неможливо.

Цікаво, що в п'ятірку найбільших публічних угод в 2016-2017 років потрапили компанії з різними історіями та досвідом роботи в АПК.

Якщо «Кернел», найбільший виробник соняшникової олії, веде свою діяльність з середини 1990-х років, то компанія «Епіцентр К» проявила інтерес до агроринку тільки в 2015-му. Проте саме між ними розгорнулася конкурентна боротьба за права на земельні активи.

На початку 2016 року компанія Uniline finance Ltd., кінцевим власником якої є Віталій Хомутиннік, придбала шість агропідприємств в Дніпропетровській і Запорізькій областях. Сума угоди і розміри «придбаного» земельного банку не розголошуються.

Крім того, в минулому році агропромислова компанія Agricom Group збільшила свій земельний банк на 10 тис. га, довівши загальну кількість оброблюваних угідь до 40 тис. га.

У 2017 році в результаті злиття і поглинань рослинницьких підприємств змінилися орендарі на 400-500 га сільгоспземель, а в цілому за минулий період - на 400-450 тис. га.

Партнер компанії Kreston GCG Олег Кузнецов стверджує, що внаслідок публічних, а також непублічних угод, які супроводжувалися EY, були придбані права на оренду приблизно на 500 тис. га.

Деякі угоди компанії проводили з метою стабілізації свого фінансового становища.

Зокрема, група «Мілкіленд» завдяки продажу (в листопаді 2016 року і в лютому 2017 року) двох підприємств, контрольованих «Мілкіленд Агро», виконала умови договору про реструктуризацію кредиту з «Креді Агріколь Банком».

В результаті угод із продажу підприємств «Іскра» і «Успіх міна» було погашено $ 4,854 млн. Агропідприємства, загальний земельний банк яких складає 4,4 тис. га, викупила компанія «Екопрод».

У цьому році також отримували дозвіл Антимонопольного комітету України на придбання аграрних активів компанії «Агроальянс Інтернешнл Лтд.» І BT Invest (Литва).

Зокрема, в травні АМКУ дозволив компанії «Агроальянс Інтернешнл Лтд.» придбати частки в восьми аграрних підприємствах в Дніпропетровській, Луганській, Харківській і Сумській областях.

До речі, сім з восьми підприємств належать Renaisco B.V., «дочці» найбільшого сировинного трейдера Glencore International, активи якої дозволили придбати «Епіцентру К». Відомо, що кінцевим бенефіціаром «Агроальянс» є український бізнесмен Вадим Єрмолаєв, в сферу діяльності якого входять реалізація сільгосп- і будівельної техніки, торгівля сільгосптоварами і т.ін.

Купівлею агропідприємств цікавляться власники не тільки будівельних, але і продуктових супермаркетів. На початку липня АМКУ дозволив компанії BT Invest, власнику мережі продуктових супермаркетів Novus, а також компанії Castle Black Limited (Кіпр) придбати спільний контроль над кіпрським агропідприємством Crousman Constructions Limited.

Ймовірно, це придбання було заплановано в рамках нового інфраструктурного проекту (будівництво морського порту в Миколаєві), який компанія BT Invest реалізує разом з українськими партнерами.

В кінці липня також з'явилася інформація про те, що співвласник банку «Південний» Юрій Родін має намір придбати шість агрокомпаній в Одеській області. АМКУ дозволив йому придбати контроль над підприємствами.

Як повідомили в АМКУ, придбані компанії, за інформацією заявників, здійснювали діяльність на 17,8 тис. га орендованих сільськогосподарських земель.

Крім того, великий світовий виробник цукру - компанія ED & F Man - має намір збільшити земельний банк в Україні з 13 тис. га до 30 тис. га. І холдинг «ТАС Агро», земельний банк якого перевищує 86 тис. га, за словами власника «ТАС Груп» Сергія Тігіпка, зацікавлений в розширенні земельного банку на 20-30 тис .га.

За матеріалами propozitsiya.com