«Велика гра» в українському АПК: мрії чи реальність? | AgroNews
    
    
    
    
    
    
       
       
    
    
    
    
   
    
       

    
    
  
  
    
    

«Велика гра» в українському АПК: мрії чи реальність?

AN_234.jpg

Інвестиції в сільське господарство України за підсумками першого півріччя поточного року зросли на 43%, склавши 24,93 млрд. грн. Чи є це свідченням того, що у вітчизняному агробізнесі розпочалася дійсно «велика гра», або ж ця сума, все ж таки, недостатня для сталого розвитку АПК IA AgroNews.ua розбиралися сьогодні під час «круглого столу» «Агробізнес в Україні: велика гра», що відбувся в готелі InterContinentalKyiv.

Серед учасників «круглого столу» власники, топ-менеджмент, керівники юридичних, фінансових, комерційних департаментів, а також департаментів з управління ризиками великих українських і міжнародних компаній, а також аналітики та експерти аграрного ринку.

Основними темами, що були обговорені під час заходу стали питання інвестицій в агробізнес, інструментів фінансування та управління ризиками, а також впровадження AgTech, як технологічних інновацій в галузі АПК.

Говорячи про тему інвестування в агробізнес, директор з розвитку компанії NCH Capital Inc Віталій Іванченко зазначив, що на сьогодні в Україні успішно працює Група компаній «Агропросперіс», основним інвестором якої є NCH Capital Inc.

В 2015 році Компанією «Агропросперіс» був придбаний у Фонду гарантування вкладів фізичних осіб «Астра Банк», який згодом було перейменовано у «Агропросперіс Банк». На сьогодні це єдиний банк в країні, основним напрямком діяльності якого є фінансування малих та середніх виробників зерна.

«Ми придбали банк, адже побачили вільну нішу, що утворилася на ринку взаємовідносин банківських установ з фермерами. Класичний банк з ними іноді не хоче працювати саме через маленький розмір їх бізнесу. І це такий сегмент, де, дійсно, фінустановам потрібно бути вкрай обережними. Тут дуже складно контролювати ризики, адже малий та середній фермер концентрується на своїй ділянці продукції. З ними дуже важко розмовляти про фінанси. Ми прийшли в цей сегмент саме тому, що ми добре розуміємося на агротехнологіях і тому завжди знаємо потреби фермера»,- зазначив Віталій Іванченко.

В свою чергу, директор департаменту підтримки агробізнесу банку Credit Agricole Наталя Порвіна відзначила позитивну тенденцію: згідно статистики, в загальній структурі фінансування банками  частка агробізнесу постійно зростає. «Цього року зростання досягло 8%. Банки активно фінансують інвестиційні проекти, адже агрокомпанії - надійні позичальники, яких період кризи зробив лише сильніше»,- зазначила представник Credit Agricole.

Голова Офісу національної інвестиційної Ради України Юлія Ковалів пов’язала прихід інвестицій в галузь АПК з вирішенням земельного питання. «Для того щоб виросли інвестиції в Україну треба вирішити питання з ринком землі. Поки це питання не врегульоване, ринок України для зовнішніх гравців є складним»,- зазначила вона під час «круглого столу».

В рамках заходу актуальною інформацією щодо підтримки фермерів міжнародними фінансовими організаціями поділилася і  керівник проекту Міжнародної фінансової корпорації (IFC) «Розвиток фінансування аграрного сектору у Східній Європі та Центральній Азії» Лія Сорока.

В рамках проекту ведеться співпраця з фермерами та виробниками, що реалізують свою продукцію на експорт.

«Часто буває, що у агровиробників немає достатньо грошей. Тому, в цьому випадку, за підтримкою вони можуть звернутися до нас на початку сезону і в рамках проекту, отримати необхідні кошти»,- сказала Лія Сорока.

Продовжуючи тему інвестицій в агросектор, головний радник з юридичних питань і зв'язків з держорганами компанії Bunge Ольга Копійка відзначила основні переваги України в очах іноземних інвесторів:

- близьке розташування до країн збуту;

-висока привабливість;

-висока врожайність;

-дешева робоча сила.

«Проте негативним фактором є дорогий фінансовий ресурс. Тому владі та бізнесу треба разом працювати над інвестиційним кліматом в державі»,- зазначила представник Bunge.

В той же час партнер Horizon Capital Костянтин Магалецький порекомендував українським аграріям погоджуватися на гарні інвестиційні пропозиції, якщо такі надходять до них. “Мій досвід  – вже більше 10 років в інвестиційній сфері. Зараз фонд активно працює над формуванням нового фонда. Працюємо разом з IFC, EBRR, USAID та іншими міжнародними організаціями. Головне для нас – потенціал зростання. Ми поки що не розголошуємо наші активні інвестиції, орієнтуємося на міноритарні пакети. Перевагу – експортним компаніям. Нас особливо цікавлять унікальні переваги інвестицій та особливо додана вартість. Ми готові розглядати інвестиційні проекти від 3 млн долларів. В Україні багато грошей: нема куди вкладати, ринку акцій немає. Тому варіантів інвестування не так багато. І агро – перспективне, як і альтернативна енергетика”, – зазначив він.

А ось фінансовий директор групи компаній "Агропросперіс" Олексій Колбасінський впевнений, що на українському ринку курсує багато рішень з Кремнієвої долини. "Проривом для України було б придумати щось новеньке, а не адаптувати рішення з долини”,- зазначив він. 

 

Катерина Звєрєва, IA AgroNews.ua 

 

 

 

Додати коментар
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.