Швидкість посіву впливає на врожайність кукурудзи – дослідження | AgroNews
    
    
    
    
    
    
       
       
    
    
    
    
   
    
       

    
    
  
  
    
    

Швидкість посіву впливає на врожайність кукурудзи – дослідження

AN_223.jpg

В травні поточного року Компанією DuPont Pioneer Україна на базі Агрокомплексу «Степанецьке» на Черкащині було закладено дослідне поле гібридів кукурудзи. Для дослідів був обраний новітній гібрид Піонер Р9074, ФАО 330. З результатами агрономічних дослідів кукурудзи GrowingPoint® на ранніх етапах розвитку представники ЗМІ, експерти та аграрії мали змогу ознайомитися під час практичного семінару, який провела Компанія 11 липня поточного року. Нещодавно, по закінченню збору врожаю на дослідному полі, продакт менеджером ТОВ «Піонер Насіння Україна» Володимиром Андрущенком було опубліковано звіт «Вплив різних факторів на урожайність кукурудзи», в якому експерт, зокрема, розповідає про етапи вирощування вищевказаних гібридів, ділиться практичним досвідом з підвищення врожайності та обробки посівів. ІА AgroNews.ua пропонує ознайомитися з основними практичними аспектами вирощування гібридів кукурудзи Компанії DuPont Pioneer на дослідному полі на Черкащині, відображеними в звіті Володимира Андрущенка.

Як зазначає Володимир Андрущенко, в сучасних умовах вирощування елітних гібридів кукурудзи максимально реалізувати генетичний потенціал можливо тільки при ретельному плануванні польової кампанії та чіткому дотриманні всіх техніко-технологічних операцій. Простим секретом успіху є правильне виконання всіх операцій. До них продакт менеджер ТОВ «Піонер Насіння Україна» відносить:

-Рівномірне розташування насінин у рядку

- Підбір правильної густоти

 - Стреси на ранніх фазах розвитку кукурудзи, їх вплив на урожай, прийняття рішень щодо пересіву

- Синхронність цвітіння та урожайність кукурудзи

При цьому на вищевказаному дослідному полі були проведені наступні експерименти:

-Вплив швидкості механічної сівалки на рівномірність розташування рослин у рядку і урожайність

  -підбір правильної густоти (гібриди Р9074, Р9718Е, Р9903)

- вплив стресів (мороз, град) на ранніх фазах розвитку кукурудзи на урожайність

- синхронність цвітіння та урожайність кукурудзи

 

Рівномірність розкладання насіння

Говорячи про рівномірність розкладання насіння, швидкість посіву Володимир Андрущенко зазначає, що багаторічні дослідження впливу цих факторів на урожайність кукурудзи не дають однозначної відповіді.

У будь-якому випадку фермери обирають сівалки, враховуючи наступні характеристики, рекомендовані виробниками: рівномірність розкладання насіння, час та однорідність сходів, забезпечення вказаної густоти стояння. Конструкція сівалки, догляд за нею та швидкість посіву безперечно впливають на розкладання насіння при посіві, а в подальшому – на рівномірність сходів та розташування рослин у рядку. Основними типами сівалок, що використовуються при посіві кукурудзи є вакумні, механічні та пневматичні. Багаторічні дослідження ефективності наведених типів сівалок свідчать, що більш чітка різниця спостерігається при системі нульового або мінімального обробітку ґрунту та при збільшенні швидкості посіву.

У 2017 році на полі GrowingPoint® Компанія DuPont Pioneer  протестувала вплив швидкості посіву кукурудзи при використанні механічної сівалки на урожайність кукурудзи. Представниками Піонер по Західному регіону були виміряні швидкості посіву і рівномірність розташування насіння при використанні Кінзе 3600 із простим механічним пальчиковим типом висіваючого апарату.

Згідно експерименту фахівці дійшли висновку, що із збільшенням швидкості посіву урожайність зменшується, причому сіючи зі швидкістю 11 км можна втратити до 40% урожаю. Збиральна ж вологість найкраща при швидкості посіву 5 км/год. Пояснити це можна тим, що при  оптимальній швидкості рослини сформували однорідні початки, які добре запилилися, рівномірно налилися і дозріли, в той час як при швидкості 11 км/год сформовані початки неоднорідні, гірше запилилися і виповнилися і, як результат, неодночасно досягли фізіологічної стиглості, що вплинуло на погану вологовіддачу.

Підбір правильної густоти

Агрономічна служба ТОВ «Піонер Насіння Україна» цього року започаткувала централізовані дослідження густоти висіву та її вплив на урожайність.

На дослідному полі GrowingPoint® були висіяні гібриди Р9074 (ФАО 330), Р9718Е (ФАО 390), Р9903 (ФАО 390) із нормою висіву 40-100 тис/га, шаг – 10000.


 

Найвищий результат Р9074 було отримано при густоті на момент збирання 66 тис/га, норма висіву 70 тис/га. Оптимальною густотою на момент збирання для Р9718Е та Р9903 є 60 тис/га, причому для її досягнення висівалося 70 тис/га Р9718Е (можливо, гібрид більш вибагливий до умов вирощування, потребуються подальші дослідження). Варто відзначити, що для досягнення планової густоти на момент збирання варто збільшувати норму висіву в середньому на 5%. Якщо порівняти результати, отримані в умовах  Черкаської області, із трендами США, переконаємося, що в умовах України оптимальна густота для отримання максимального урожаю на 15-20% нижча, ніж у США. Це обумовлено тим, що американські фермери ведуть більш інтенсивне господарювання, а вирощування ГМО-кукурудзи дозволяє уникнути втрат від шкідників та хвороб.

Стреси на ранніх фазах розвитку кукурудзи, їх вплив на урожай, прийняття рішення про пересів

Протягом вегетаційного періоду кукурудзу можуть пошкоджувати морози, град та інші стреси. Іноді буває дуже важко прийняти рішення щодо пошкоджених масивів. До досягнення кукурудзою висоти 20 см точка росту залишається захищеною під землею, тому зменшення густоти малоймовірне. Однак при сильному морозі або граді рослини все ж можуть загинути. Для правильної оцінки спостереження слід проводити через 7-10 днів з моменту стресу.

Дуже важливим є правильно визначити фазу розвитку кукурудзи на момент стресу. Коли це зроблено, можна використовувати таблицю 1 для оцінки втрат врожаю. Слід пам’ятати, що новий листок кукурудзи за оптимальних умов може з’являтися кожні 2-3 дні.


У 2017 році на полігоні GrowingPoint® у Черкаській області був проведений експеримент по впливу стресу на урожайність кукурудзи на різних фазах розвитку. Рослини кукурудзи зрубувалися на фазах V2, V4, V6, V8 – фото 10, 11, 12, 13, а результат порівнювався із аналогічними неушкодженими рядками. У всіх випадках рослини кукурудзи відновили вегетацію, однак показали різний результат


На графіку чітко видно, що урожайність кукурудзи при повному знищенні надземної частини до 5 справжніх листків істотно не відрізняється від урожайності неушкодженого рядка. Отже, точка росту гібриду Р9074 виноситься на поверхню приблизно у 5 справжніх листків. Якщо рослина втратила надземну частину при наявності 6 справжніх листків і більше – втрати урожаю неминучі і складають вище 50%. Зменшення урожайності при пошкодженні у фазі V8 тільки на 15%пояснюється тим, що рослини були зрізані не в рівень із грунтом, як в попередніх випадках, а на висоті 10 см.

Цвітіння кукурудзи та його вплив на урожайність

Для успішного запилення зрілих сім’ябруньок необхідно, щоб живий пилок потрапив на живі рильця.  Волоть кукурудзи зазвичай продукує багато пилку пізнім ранком в залежності від кліматичних умов. Для успішного запилення кукурудзяного поля необхідно мінімум 100 зерен пилку на 1 см2 поля в день.

Пилок може стерилізуватися в разі дефіциту вологи та підняття температури до 40оС і вище. Зерна пилку складаються на 80% із води на момент відділення від волоті. Пилок гине в разі зниження вмісту вологи до 40%.  Значна кількість кукурудзи успішно запилюється в умовах високих температур. Якщо в ґрунті достатньо вологи і рослини можуть забезпечити ефективну транспірацію, щоб забезпечити пилок необхідною вологою, зерна пилку залишаються фертильними достатньо довго, щоб відірватися від волоті і запліднити рильця. Однак у разі ґрунтової посухи зерна пилку швидко стерилізуються і запилення не відбувається.

Досвід показує, що волоть починає цвісти на декілька днів раніше появи рилець. Чим більший розрив у цвітінні волоті і виході рилець – тим вища вірогідність неповноцінного запилення і зниження урожаю. Багаторічні досліди, проведені у США науковцями Піонер свідчать, що розрив у цвітінні до 6 днів не має негативного впливу на запилення яйцеклітин і фінальний урожай. Очевидно, що при розриві у 8 днів і вище, виповненість початку страждає, що негативно впливає на урожайність та збиральну вологість кукурудзи. У разі втрати через несприятливі умови певної кількості зерен початок кукурудзи може компенсувати це збільшенням зерен, які залишилися – початки у день 5 та день 8 на фото 14 виглядають по-різному, але мають однакову урожайність та кількість зерен. Однак, якщо втрата зерен перевищує ліміт (день 11), то кукурудза не здатна це компенсувати. 

Для підтвердження висновків американських колег на арені GrowingPoint® були закладені досліди по синхронності цвітіння кукурудзи. Качани на всіх рядках, окрім 2 контрольних, до початку цвітіння волоті  були накриті паперовими мішками. Мішки знімалися із інтервалом 3 дні. Результати представлено на графіку 7.


Дослідження засвідчили, що при розриві до 6 днів урожайність кукурудзи навіть зростає – кукурудзі повністю вистачає пилку. При розриві 9 і 12 днів урожайність падає відповідно на 9% та 11% відповідно, а вологість зерна зростає. 

Основним висновком, який було зроблено фахівцями під час проведення цьогорічного дослідження можна назвати те, що генетична складова гібридів Піонер має надзвичайний потенціал і не є обмежувальним фактором отримання високих урожаїв. Натомість обмежує урожай середовище вирощування: тип ґрунту, кількість опадів, температура протягом вегетаційного періоду, тиск шкідників та хвороб. Опосередковано впливати на ці фактори можна шляхом менеджерських рішень: правильна швидкість посіву, правильна норма висіву, правильна оцінка втрат внаслідок стресів і прийняття рішення про пересів, розуміння процесу запилення кукурудзи, тощо.

 

Аналогічні дослідження планується проводити регулярно в рамках Програми «Піонер Насіння Україна» GrowingPoint® з метою накопичення багаторічних даних, характерних для конкретних умов вирощування. Це дасть змогу аграріям при вирощуванні кукурудзи користуватися порадами, специфічними саме для їхніх грунтовокліматичних умов господарювання. 

Додати коментар
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.