Світовий Банк: Низька продуктивність та мораторій на продаж сільгоспземель стримують розвиток АПК України | AgroNews
    
    
    
    
    
    
       
       
    
    
    
    
   
    
       

    
    
  
  
    
    

Світовий Банк: Низька продуктивність та мораторій на продаж сільгоспземель стримують розвиток АПК України

Сільське господарство має потенціал, аби стати двигуном економічного зростання та підвищення доходів населення, але продуктивність галузі в Україні є значно меншою, ніж в інших європейських країнах. Про це йдеться у нещодавно опублікованому звіті Світового Банку щодо економічної ситуації в нашій країні. 

Як зазначають аналітики Світового Банку, Україна наділена найбільшими площами орних земель у Європі – 33 млн га, порівняно з 18 млн га – у Франції, 12 млн га – у Німеччині та 11 млн га – у Польщі. Україна також володіє третиною світових запасів чорноземів – надзвичайно родючих земель, що можуть давати високі врожаї за сприятливих умов. Крім того, Україна має стратегічне розташування для доступу до ринків сільгосппродукції Європи, Середнього Сходу, Північної Африки й Азії. "Усі ці фактори є сприятливими для розкриття сільськогосподарського потенціалу України задля прискорення економічного зростання та підвищення стандартів життя населення",- йдеться у звіті. 

При цьому, низька продуктивність українського сільського господарства  стримує потенціал розвитку галузі. За даними Світового Банку, додана вартість на один гектар земель сільськогосподарського призначення в Україні у 2014 році становила 413 дол. США, тоді як у Польщі – 1142 дол. США, Німеччині – 1507 дол. США, Франції – 2444 дол. США.

"І це – незважаючи на значно вищу якість ґрунтів в Україні. Сільськогосподарське виробництво в Україні не лише орієнтоване на продукцію з нижчою доданою вартістю; навіть якщо розглядати чисті культури, врожайність в Україні є нижчою, ніж в інших європейських країнах. Наприклад, урожайність пшениці в Україні у 2014 році становила 4 тонни з гектару, тоді як у Польщі – 5 т/га, Франції – 7,4 т/га, Німеччині – 8,6 т/га",- говориться в тексті звіту. 

При цьому однією з причин низької продуктивності галузі називається наявність мораторію на продаж земель сільгосппризначення. 

"Неможливість придбання землі позбавляє виробників стимулів для інвестицій у підвищення продуктивності та не сприяє сталому користуванню землею, наприклад, через інвестиції в зрошення, багаторічні культури й сівозміну. Це зумовлено тим, що виробники не впевнені в тому, чи зможуть користуватися землею протягом тривалого часу. Обмежений доступ до капіталу та інфраструктури не сприяє розвитку сімейних фермерських господарств і переходу до продуктів, що передбачають високий рівень зайнятості й мають вищу додану вартість",- зазначають аналітики.

На думку Світового Банку, мораторій також негативно позначається на потоках фінансування малих та середніх виробників, оскільки землю не можна використовувати як заставу. Якщо право власності на землю передавати заборонено, її не можна використовувати як заставу для отримання фінансування. Брак доступу до фінансування не дає змоги багатьом малим і середнім фермерам розвиватися та переходити до продукції з вищою доданою вартістю. "Мораторій, таким чином, позбавляє мільйонів землевласників можливості використовувати свій найцінніший актив як заставу",- підкреслили в міжнародній організації. 

Ще однією значною перешкодою для залучення інвестицій у сільське господарство, що зазначена в звіті, є брак прозорості та ясності у сфері прав власності на землю та операцій із землею. Суттєві помилки в земельному кадастрі та реєстрі зумовлюють додаткову вартість операцій і є джерелом незахищеності права власності. Ці помилки також шкодитимуть використанню землі як застави банками, навіть у разі зняття мораторію. По-друге, відсутність реєстрації цін на обмежений спектр земельних операцій, дозволених за межами мораторію, означає те, що прозорої історії вартості землі та цін на землю не існує. По-третє, значний обсяг ринку оренди землі перебуває в тіні. Така відсутність реєстрації поточних орендних відносин призводить до неможливості їх захисту та потенційних зловживань. Усе це призводить до замкнутого циклу неформальних відносин, слабких прав, втрати бюджетних доходів і низької продуктивності сільськогосподарського виробництва.

Низький рівень реєстрації державних земель сільськогосподарського призначення, на думку аналітиків Світового Банку, також є значним джерелом непрозорих методів діяльності та втрати продуктивності. Окрім 32 млн га земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у приватних руках, ще 10 млн га земель сільськогосподарського призначення належать державі. Однак лише 25 % державних земель сільськогосподарського призначення було зареєстровано, а процес землевідведення часто не є прозорим. "Це не лише перешкоджає продуктивному використанню цих земель, а й також позбавляє населення близько 250 млн дол. США доходів щороку",- зазначається в звіті.