Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних: аргументи прибічників Від сировинної України до інноваційної  Чи будемо з врожаєм: як затяжна зима вплинула на посівну 2018  Чорніше чорного: найдорожча курка несе чорні яйця  Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Монополія на ринку азотних добрив призводить до значних втрат аграріїв Вільна ніша – як заробити на вирощуванні ожини   Українські аграрії використовуватимуть передові технології захисту рослин  7 лайфхаків, як вберегтися від аграрного рейдерства  Чи бути українському равлику в шоколаді? Добре там, де нас немає, або історія успіху оливкового бізнесу Чи не ворог держава українському фермерові?  Відгодівля та переробка ВРХ: Як заробити у найбільшій вільній ніші українського агробізнесу? Компанія UKRAVIT постійно рухається вперед, створюючи нові інноваційні продукти Контроль шкідників за європейськими стандартами: Pest-control  Виробник насіння майбутнього збільшує інвестиції в Україну уже сьогодні  Страхування має бути необхідною умовою при розвитку бізнесу кожного садівника  Олександр Марюхніч: “Якщо прагнеш змін – почни з себе”   Ринок зерна України: від експорту сировини до готової продукції     Як захистити врожай ріпаку озимого? Поради спеціаліста   VELES AGRO – український бренд європейської якості підкорює «Битву Агротитанів»     VELES AGRO ТЕХНІКА, ЩО ЛАМАЄ СТЕРЕОТИПИСубсидування - найбільш поширений шлях підтримки державою агрострахування в світіІсторія агроуспіху: DuPont PioneerЗахистити зібраний врожай від гризунів допоможуть ефективні родентициди від Групи компаній UKRAVITАнна Бабіч: Аби вижити в умовах непередбачуваного ринку, агрокомпаніям варто зрозуміти "силу багатьох"Компанія МАЇС презентувала оновлену лінійку гібридів кукурудзи під час семінару на ЧеркащиніАграрію важливо раціонально використовувати пестициди та агрохімікати для збереження власного врожаюПерепади температури негативно вплинули на майбутню врожайність пізніх ярих культурЗворотній зв’язок із фермером: Група компаній UKRAVIT взяла активну участь у Днях поля по всій території України

 

Аналіз агросектору Донецької, Луганської та прилеглих районів Запорізької області (інфографіка)

В рамках проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» протягом травня-червня 2017 р. було проведене дослідження «Аналіз агросектору Донецької, Луганської та прилеглих районів Запорізької області».

Безпосередньою реалізацією дослідження займалися Synergy Development Consulting LLC в консорціумі з ТОВ «Бізнес-акселератор Агрочелленж» та ТОВ «МЛС груп».

Підсумки дослідження були представлені під час «круглого столу» у м.Києві 27 липня цього року.

Метою даного дослідження були:

• оцінка сучасного стану розвитку місцевого аграрного ринку, спроможності місцевих малих і середніх підприємств (МСП) та кооперативів щодо його наповнення, перешкод та можливих шляхів їх подолання;

• розробка пропозицій з підвищення спроможності (потенціалу) МСП та кооперативів щодо розвитку ланцюгів доданої вартості, насичення та розвитку місцевих ринків аграрної продукції Луганської, Донецької областей та прилеглих районів Запорізької області.

ТОП-10 основних проблем фермерства

В рамках дослідження було виділено ТОП-10 основних проблем фермерства, що заважають розвитку агробізнесу у вищезазначених регіонах. Серед них:

-Недостатньо розвинена транспортна інфраструктура;

-Високі процентні ставки за банківськими кредитами;

-Брак інформації про форми державної підтримки та способів її отримання;

-Високі загальнодержавні податки;

-Висока вартість впровадження сучасних / інноваційних технологій;

-Втрата ринків збуту на непідконтрольних територіях;

-Зношеність засобів виробництва, приміщень;

-Відсутність програм підтримки аграрного бізнесу на місцевому ринку;

- Збільшення цін на засоби виробництва та сировину;

- Відсутність програм підтримки аграрного бізнесу на державному рівні.

«Ніхто не дослуховується до агробізнесу»

Більш того, в рамках опитування при проведенні дослідження, 70% підприємств та ОСГ визначають ситуацію зі створення умов для розвитку бізнесу як «скоріше» або «повністю» недостатню

При цьому, проблемами, які не входять до першочергових, однак варті уваги були визначені:

– кадрові питання;

- відсутність персоналу відповідного рівня та кваліфікації на ринку;

– ризик втрати виробничих потужностей через рейдерство;

– труднощі з отриманням кредиту;

– часта зміна правил законодавства.

«Не існує нормальних умов для ведення бізнесу. Ніхто не дослуховується до агробізнесу. Відсутня переробна база. Відсутня чітка державна політика, наприклад, мораторій на податки»,- зазначили представники тваринницького підприємства на  Луганщині.

В свою чергу, представники місцевої влади на Донеччині (території підконтрольній офіційному Києву) зауважили, що основна проблема полягає у відсутності бачення перспектив: «Наприклад, молоко здається оптовикам і немає вкладу у розвиток громади. Інша справа, аби тут були прийомні пункти, переробка і продаж».

Ферми існують лише для того, щоб їх не руйнувати

Нарікають фермери зі Сходу України і на збільшення податкового навантаження: у 2,5 рази у 2016 р., у 1,5 рази у 2017 р.

Як зазначили представники агропідприємства у Луганській області, на сьогодні 80% їх виробництва це зернові культури, і лише 20% - тваринництво. «Збитки по тваринництву покриваються за допомогою виробництва зерна. Ферми несуть збитки, існують для того, щоб не руйнувати, немає альтернатив, для робочих місць»,- розповіли фермери.

На думку багатьох фермерів, опитуваних під час дослідження, розвитку сільського господарства мали б допомогти інституційни форми. При цьому, серед основних причин незалучення до інституційних форм розвитку фермерства аграрії відзначають:

 – відсутність інформації щодо тих інститутів, які б представляли інтереси бізнесу та ОСГ;

– відсутність вигід для власного підприємства/господарства від такої участі;

– відсутність практичної діяльності об’єднань, про яку було б відомо потенційним її членам;

 – відсутність пропозицій щодо членства від самих асоціацій, а також брак часу на заняття цією діяльністю.

Основними ж очікуваннями від функціонування асоціацій, об’єднань фермерів є:

– інформаційно-консультаційна діяльність;

– сприяння у реалізації продукції;

– посередницькі функції – наприклад, допомога у взаємодії з владою;

– допомога у реалізації господарської діяльності;

– закупка засобів виробництва, матеріальна допомога тощо;

– захист інтересів підприємців та ОСГ.

Більш детально ознайомитися з результатами дослідження пропонуймо в інфографіці