Головна мета законопроекту «Про ринок земель» - запустити багаті українські чорноземи в економічний оборот | AgroNews
    
    
    
    
    
    
       
       
    
    
    
    
   
    
       

    
    
  
  
    
    

Головна мета законопроекту «Про ринок земель» - запустити багаті українські чорноземи в економічний оборот

 землі.jpg

Земельна реформа в Україні триває понад 20 років і її логічним завершенням буде вважатися скасування мораторію та впровадження ринку земель сільськогосподарського призначення. Відповідний законопроект «Про ринок земель» уже пройшов перше читання у парламенті.

Головна його - запустити багатющі українські чорноземи в економічний оборот. Це дасть змогу створити потужний імпульс для підняття економіки агропромислового комплексу та економіки країни в цілому, а також для розвитку дрібного і середнього бізнесу на селі, тим самим відродивши деградуюче українське село. Площа України - 60,4 млн га, а площа сільгоспземель - 42 млн га, тобто 2/3 країни - саме з розвитку агропрому необхідно піднімати економіку країни.

У період земельної реформи понад 25 млн га колективних сільськогосподарських земель було розпайовано і передано у приватну власність 7 млн селян. Щоб запобігти обезземелення селян держава ввела мораторій на купівлю-продаж земель товарного сільськогосподарського призначення.

Переважна більшість селян здають землю в оренду на невигідних умовах у зв'язку з відсутністю альтернативних можливостей. У результаті власники, які мають у володінні всередньому 4 га родючої землі, проживають за межею бідності. Сьогодні мораторій на продаж землі стримує розвиток агробізнесу і сприяє деградації українського села.

Відкриття ринку землі, насамперед, реалізує конституційне право громадян вільно розпоряджатися своїм майном. Згідно із законопроектом «Про ринок земель» землю зможуть купувати 3 категорії суб'єктів: фізичні особи - громадяни України; держава і місцеві ради. Ні юридичні особи, ні іноземці не зможуть купувати і володіти землею сільськогосподарського призначення в Україні, але вони і далі зможуть її орендувати. Всі укладені раніше договори оренди залишаються дійсними до кінця їх терміну, незважаючи на введення ринку.

Не виключено, що оренда буде обмежена - в останній версії законопроекту - не більше 100 тис. га. Встановлено обмеження на володіння землею в одних руках - в останній версії Закону «Про ринок земель» - не більше 100 га. Не виключено, що ця цифра може змінитися, але остаточна цифра буде прийнятною лише для ведення малого й середнього бізнесу.

Також передбачається запровадити жорсткі норми, які практично унеможливлять скупку земель на підставних осіб. Законопроектом передбачається високе державне мито на спекуляцію землею - в перший рік перепродажу - 100% від нормативно-грошової оцінки землі.

У результаті землю купуватимуть тільки ті, хто дійсно збирається на ній працювати, а не спекулювати. За соціологічними дослідженнями близько 10% пайовиків готові продати свою землю вже в перший рік - на ринок вийде близько 4 млн га. Стартова ціна, за оцінками різних експертів, буде вкрай низькою - близько 300 євро за гектар.

Однак консолідація земель у великі масиви, розвиток агропромислової інфраструктури, підвищення якості ґрунтів інші об’єктивні фактори сприятимуть стрімкому зростанню ціни на землю сільськогосподарського призначення. Тому власникам паїв ні в якому разі не слід квапитися продавати наділи. У крайньому випадку слід зачекати встановлення вигідної ціни.