Ринок індексного страхування в Україні: що має знати фермер | AgroNews
    
    
    
    
    
    
       
       
    
    
    
    
   
    
       

    
    
  
  
    
    

Ринок індексного страхування в Україні: що має знати фермер

AN_127.jpg

Індексне страхування набуває все більшої популярності в світі. Даний вид послуг поширений практично в усіх видах страхування, в тому числі і в сфері сільського господарства. Плюси індексу очевидні: простота, дешевизна і швидке отримання виплати. Це прозорий і зрозумілий метод страхування, який гідно оцінили вже навіть в Африці та Індії.  АgroNews.ua разом з експертами страхового ринку вирішили розібратися чому ж в Україні фермери все ще залишаються малоінформованими про індексне страхування, в чому його основні переваги та що б мало дати стимул для його розвитку в країні.

 Про вигоду індексного страхування

«Для початку потрібно сказати, що на сьогоднішній день не тільки фермери, а й самі страхові компанії в Україні не готові масово страхувати сільське господарство за індексом. Давайте спробуємо розібратися в індексах і причинах їх відсутності в Україні. Індекс - це певний критерій, за яким визначається страхова виплата і її обсяг. Індекси в сільському господарстві можуть бути абсолютно різними: індекс погоди, індекс врожайності, індекс вегетації та ін.»  - зазначає експерт страхового ринку, заступник гендиректора компанії «АГРОРИСК» Ольга Притула.

Прикладом погодного індексу може бути індекс опадів або середньодобових температур. Скажімо якщо 5 днів поспіль спостерігають середньодобову температуру вище + 30 ° С, то на 6-й день запускається механізм підрахунку виплати. Фермер отримує відшкодування за кожний наступний день спеки, поки температура не стабілізується на рівні комфортної для застрахованої сільгоспкультури. По суті, страхується настання певних погодних явищ, і як тільки вони наступають - фермер отримує виплату. При цьому завдання розробників таких індексів максимально наблизити два факти: зниження врожайності сільгоспкультури і ті погодні явища, які беруться в основу індексу. Іншими словами, страхувати те, що реально знижує врожайність, а не веселку в небі.

Крім того на українському ринку існує і страхування за індексом врожайності і страхові компанії вже пропонували аграріям такий вид послуг. Відзначимо, що в цьому випадку виплата проводиться виходячи із середньої врожайності по всьому району, не залежно від отриманого врожаю у застрахованого фермера. Такий вид страхування виправдовує витрати фермера тільки в катастрофічних випадках (епіфітотія, посуха, тайфун). Однак в реаліях України таких катастроф не так вже й багато, тому цей індекс не часто купують страхувальники.

Інші індекси можуть враховувати випаровування рослин (виміряні супутниками), вегетацію на певній території (добре підходить для пасовищ), вологість ґрунту, яка визначається за допомогою приладів і моделювання даних із супутників.

Індекс забезпечує реальний страховий захист фермера

Слід також сказати, що індекс може враховувати і компонувати в собі кілька параметрів одночасно, так званих, тригерів. Скажімо, не тільки кількість опадів, але і їх інтенсивність, температуру повітря, і при цьому враховувати вплив цих подій в різні фази вегетації культури по-різному. Наприклад, нестача вологи в період наливу зерна буде більш згубною для майбутнього врожаю, ніж в інші періоди, тому індекс може передбачати виплату через брак вологи в цей період більше.

Ідеальний індекс - той, який враховує в собі ті явища, які дійсно впливають на зниження врожайності, і при цьому відшкодовує реальні збитки фермера. Індекс не є лотереєю для збагачення фермера, а повинен забезпечити реальний страховий захист. Також він повинен до певної міри бути вигідним для страхових компаній: не розоряти їх акціонерний капітал, а бути продуманим джерелом доходу.

Саме ці та інші принципи роботи з індексом були обговорені на семінарі «Стратегічні рішення для індексного страхування в сільському господарстві», організатором якого виступила Міжнародна Фінансова Корпорація. Три дня Шадрек Мапфумо, старший фахівець фінансового сектора і автор книги про розробку індексів, ділився своїм досвідом роботи з учасниками сільгоспстрахування  в Україні.

«Три дні виявилося зовсім не багато, щоб розібратися в темі індексів! Можна ще не одну трійку днів витратити на це, але старт започатковано непоганий. Організаторам величезне спасибі за шикарну підготовку і вкладення в страховий ринок сільського господарства в Україні»,- коментує семінар експерт ринку агрострахування Анна Копачевська, заступник гендиректора компанії «АГРОРИСК».

Субсидування державою могло б дати хороший стимул розвитку індексного страхування

Основною проблемою розвитку індексного страхування в Україні, на думку начальника Департаменту корпоративного страхування АСК "ІНГО Україна» Сергія Кривошеєва, є відсутність законодавчої бази, що регулює даний вид послуг.

«У страхових компаній можуть виникнути питання щодо обґрунтування даних виплат, тому що держава бореться з відходом від податків за допомогою страхування і висуває певні вимоги до якості і кількості документів, що підтверджують збиток», - вважає Сергій Кривошеєв.

На думку учасників семінару «Оцифровка даних в сільському господарстві», що пройшов 29 червня поточного року, найбільшим стимулом для розвитку індексного сільгоспстрахування, та й страхування в цілому стало б субсидування страхових послуг для малого та середнього бізнесу в Україні.

Україна - одна з небагатьох країн у світі, де сільське господарство не отримує субсидій на страхові послуги. У той же час, в багатьох країнах це питання розглядають в руслі державної безпеки і запобігання фінансовій кризі і голоду в країні.

Залишається сподіватися, що незабаром ситуація зміниться, і питання індексного страхування в сільському господарстві буде розглянуто з належною увагою, і владою, і фермерами.

В цілому ж в Україні успішно діє ринок традиційного страхування в сільському господарстві.

Відзначимо, врегулювання страхових подій зараз вимагає обов'язкового виїзду аварійного комісара на поля, але з фахівцями компанії "АГРОРИСК" - це не стане проблемою, а навпаки - запорукою відшкодування фермеру реальних збитків по застрахованих подіях.

Не за горами збирання врожаю, в ході якого можливі будь-які примхи природи - і град, і затяжні зливи, і інші перешкоджаючи моменти. Саме тому про страхування свого врожаю слід подумати вже сьогодні. Адже агрострахування - це своєрідна «подушка безпеки» фермера, що забезпечує йому міцний сон незалежно від природних явищ.

 

 

Додати коментар
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.