Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних: аргументи прибічників Від сировинної України до інноваційної  Чи будемо з врожаєм: як затяжна зима вплинула на посівну 2018  Чорніше чорного: найдорожча курка несе чорні яйця  Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Монополія на ринку азотних добрив призводить до значних втрат аграріїв Вільна ніша – як заробити на вирощуванні ожини   Українські аграрії використовуватимуть передові технології захисту рослин  7 лайфхаків, як вберегтися від аграрного рейдерства  Чи бути українському равлику в шоколаді? Добре там, де нас немає, або історія успіху оливкового бізнесу Чи не ворог держава українському фермерові?  Відгодівля та переробка ВРХ: Як заробити у найбільшій вільній ніші українського агробізнесу? Компанія UKRAVIT постійно рухається вперед, створюючи нові інноваційні продукти Контроль шкідників за європейськими стандартами: Pest-control  Виробник насіння майбутнього збільшує інвестиції в Україну уже сьогодні  Страхування має бути необхідною умовою при розвитку бізнесу кожного садівника  Олександр Марюхніч: “Якщо прагнеш змін – почни з себе”   Ринок зерна України: від експорту сировини до готової продукції     Як захистити врожай ріпаку озимого? Поради спеціаліста   VELES AGRO – український бренд європейської якості підкорює «Битву Агротитанів»     VELES AGRO ТЕХНІКА, ЩО ЛАМАЄ СТЕРЕОТИПИСубсидування - найбільш поширений шлях підтримки державою агрострахування в світіІсторія агроуспіху: DuPont PioneerЗахистити зібраний врожай від гризунів допоможуть ефективні родентициди від Групи компаній UKRAVITАнна Бабіч: Аби вижити в умовах непередбачуваного ринку, агрокомпаніям варто зрозуміти "силу багатьох"Компанія МАЇС презентувала оновлену лінійку гібридів кукурудзи під час семінару на ЧеркащиніАграрію важливо раціонально використовувати пестициди та агрохімікати для збереження власного врожаюПерепади температури негативно вплинули на майбутню врожайність пізніх ярих культурЗворотній зв’язок із фермером: Група компаній UKRAVIT взяла активну участь у Днях поля по всій території України

 

11 осіб, які змінили сільське господарство

15.jpg

Відкриття деяких винахідників і агрономів сформували сільське господарство таким, яким ми його знаємо зараз, і без них проблема з голодом стала б ще більш гостріше. Розповімо про ключові фігури в історії агросфери.

За всю історію сільського господарства відбувалося багато переломних моментів, через які продуктивність полів збільшувалася в кілька разів, з'являлися нові культури, сільгоспінвентар і техніка. Одні відкриття приписують цілим народам, наприклад, шумери винайшли колесо і борону для розпушення ґрунту, інші - окремим компаніям, зокрема, в 1996 році Monsanto створила трансгенну сою. Але є також винаходи, за авторством яких стоїть всього одна людина. Ці агрономи, інженери і вчені розробили продукцію, без якої зараз важко уявити агробізнес.

1. Норман Борлоуг - батько зеленої революції
http://aggeek.net/files/images/14/60/picture_norman-borloug_1460_p0.jpg

Зелена революція почалася в 1940 році, коли мексиканський президент звернувся до Фонду Рокфеллера для вирішення проблеми неврожаю в країні. Фонд направив на допомогу групу агрономів, в яку входив і Норман Борлоуг. У Мексиці вчений залишався дванадцять років, він схрещував місцеву пшеницю з карликовими сортами з Японії і отримав високоефективні сорти, стійкі до вилягання. Завдяки новим виведеним сортам пшениці, в 50-х Мексика змогла повністю забезпечити себе зерном і навіть почала його експортувати.

Після такого успіху Борлоуга почали запрошувати в Пакистан і Індію, а філіппінські вчені, яких надихнув мексиканський досвід, вивели високоврожайний сорт рису. Потім агроном почав розробляти програми з підвищення врожайності, які передбачали використання сільгосптехніки, добрив і пестицидів. Таким чином, Норман Борлоуг по суті сформував сучасний підхід до сільського господарства.

Програми Борлоуга піддавалися критиці з боку екологів в зв'язку із застосуванням пестицидів і добрив, але вони допомогли підвищити врожайність культур і врятували деякі країни від голоду. За свої досягнення агроном отримав Нобелівську премію миру в 1970 році.

2. Франц Ахард - хімік, який почав виробляти цукор з буряка

http://aggeek.net/files/images/14/52/picture_franz-akchard_1452_p0.jpg
У 1747 році Андреас Маргграф за допомогою мікроскопа виявив кристали цукру в тонких зрізах коренів буряка. Вчений зміг встановити, що вміст цукру в кормовому буряку становив 1,3%.

Починаючи з 1786 року, учень Маргграфа, Франц Ахард відновив дослідження цукру в буряках. Протягом десяти років він намагався вивести нову культуру, і коли нарешті у нього це вийшло, йому видали позичку на 50 тисяч талерів, і в 1801 році Ахард побудував фабрику в Нижній Сілезії, де цукор виробляли з буряка. Роком пізніше він отримав свій перший урожай чисто білого продукту з вмістом цукру 5-7%.

Після успішного експерименту, англійські купці, які торгували цукровою тростиною з Нового Світу, запропонували Ахард величезну на той час суму в 200 тисяч талерів тільки за те, щоб він оголосив, що його експерименти увінчалися невдачею. Однак вчений відкинув цю пропозицію. З тих пір цукровий буряк поширився по всьому світу, і зараз це основне джерело цукру після очерету. В сучасних сортах цукру більше 20%.

3. Юстус фон Лібіх - першовідкривач мінеральних добрив

http://aggeek.net/files/images/14/58/picture_justus-von-liebig_1458_p0.jpg
У 1859 році Юстус фон Лібіх випустив книгу, в якій розповів про теорію мінерального живлення рослин і довів, що завдяки внесенню добрив можна підвищити родючість грунту. Спостерігаючи за ростом рослин в живильному середовищі, він переконався, що найбільший вплив на зростання і врожайність рослин надають калій, азот і фосфор. Надалі Лібіх почав проводити досліди, щоб вивести оптимальну норму добрив для внесення.

Далеко не всі з цікавістю поставилися до результатів його експериментів. Фермери не хотіли вносити в грунт фосфор і інші елементи. Лібіх намагався пояснити їм ефективність мінеральних добрив, але аграрії все одно відмовлялися, і лише через кілька десятиліть вони почали їх активно використовувати.

4. Азотні добрива Фріца Габера

http://aggeek.net/files/images/14/51/picture_fritz-haber_1451_p0.jpg
Під час роботи в університеті Карлсруе Фріц Габер разом з Карлом Бошем зміг синтезувати аміак з водню і атмосферного азоту. За це відкриття він отримав Нобелівську премію в 1918 році. Процес Габера-Боша дозволив зробити виробництво азотних добрив незалежним від родовищ нітрату натрію, який в основному добували в Чилі. Таким чином, добрива стали більш доступними, і фермерам вже не треба було платити за них великі гроші.

Дешеві добрива дозволили підвищити врожайність полів і запобігти проблемі з браком продовольства, через швидке зростання населення Землі на початку 20 століття. Хоча відкриття Габера і врятувало велику кількість людей, але він не користується популярністю у громадськості, адже хіміка також знають як "батька хімічної зброї", яка активно застосовувалася під час Першої світової війни.

5. Сайрус Маккормік - винахідник жатки

http://aggeek.net/files/images/14/55/picture_cyrus-mccormick_1455_p0.jpg

Батько Сайруса Маккормік протягом 28 років намагався створити молотарку на кінній тязі, але в кінцевому підсумку кинув це заняття, і передав свої креслення синові. Сайрус розробив свою першу жатку через півтора року, після того як батько передав йому свої напрацювання, і в 1831 році він почав польові випробування свого винаходу, а в 1834 - запатентував його.

До 1847 року жатка погано продавалася, Маккормік зміг продати менше 100 машин. Але після переїзду в Чикаго і активної маркетингової політики, його компанія стала найбільшим виробник сільгосптехніки в США. Секретом рекламної кампанії Маккорміка були листівки, в яких описувався принцип роботи жатки, її переваги, дані з польових випробувань і відгуки фермерів. Аграрії стали охочіше купувати жатку, адже вони зрозуміли, як її можна відремонтувати.

6. Джон Дір - творець сталевого плуга

http://aggeek.net/files/images/14/61/picture_john-deere_1461_p0.jpg
До того як стати засновником однієї з найбільших сучасних компаній з виробництва сільгосптехніки Джон Дір був ковалем. Під час своєї роботи він часто працював з голками та спицями, які заточувалися завдяки піску. Дір дізнався, що чавунні плуги, якими тоді користувалися фермери, погано орють на важких грунтах, і згадав про спиці. Дір прийшов до висновку, що плуг з добре відполірованою сталлю з правильно зробленим відвалом краще впорається з обробкою грунту.

У 1837 році він розробив свій перший комерційно успішний плуг з литої сталі, а до 1841 року він випускав по 75-100 плугів в рік. Завдяки плугіам Діра обробка важкого грунту стала набагато швидше і легше.

7. Джетро Талл - автор першої сівалки

http://aggeek.net/files/images/14/57/picture_jethro-tull_1457_p0.jpg
Ідея сівалки з'явилася у винахідника, коли він спостерігав за грою органу. Талл зауважив, що при натисканні клавіш відкривався клапан і інструмент видавав певну ноту. Після цього Джетро приступив до створення власної машини, яку автор назвав рядовою сівалкою. Це був ящик з насінням, від якого до землі тягнулося кілька трубок. При волочінні сівалки насіння сипалися крізь трубки, засіваючи в землю рівними рядами.

Джетро Талл представив свій винахід в 1701 році, але спочатку пристрій не отримав популярність серед фермерів. Винахідник описав в своєму трактаті принцип дії сівалки, необхідну ширину міжрядь і частоту розпушування грунту. Він також виступав проти застосування органічних добрив, вважаючи, що в землі вже є всі поживні елементи, і для підвищення врожайності, потрібно лише постійно рихлити ґрунт.

8. Ніколя Аппер - людина, що придумала консервацію

http://aggeek.net/files/images/14/59/picture_nikolas-apper_1459_p0.jpg
У 1795 році французька армія запропонувала приз в 12 000 франків за винахід нового ефективного методу зберігання продуктів. Протягом 10 років колишній кондитер Ніколя Аппер намагався здобути цей приз, і в 1804 році він відкрив консервування. Через п'ять років він представив свій метод спеціальній комісії. Зроблені досліди довели, що протягом восьми місяців прекрасно збереглися: м'ясо з підливою, міцний бульйон, молоко, зелений горошок, боби, вишні та абрикоси. У 1810 році Аппер випускає книгу про консервацію, а також отримує довгоочікуваний приз в 12 000 франків особисто від Наполеона Бонапарта.

Метод Аппера досить простий: потрібно помістити продукти в бляшанку, герметично її закрити і кип'ятити в солоній воді від 30 хвилин до 4 годин залежно від вмісту в банку. За рахунок своєї простоти консервування швидко поширилося по Європі, метод постійно вдосконалювали інші винахідники, а консерви стали основою в раціоні моряків і наполеонівської армії.

9. "Мати моря" Кетлін Дрю-Бейкер

http://aggeek.net/files/images/14/54/picture_katheleen-drew-baker_1454_p0.jpg
Саме так називають у Японії британку Кетлін Дрю-Бейкер, завдяки якій посіви норі, основного компонента для створення суші, стали стабільними і продуктивними. Вона ніколи не була в Японії, але в її честь в 1963 році був відкритий пам'ятник у храмі Суміеші, а 14 квітня в країні щорічно святкується її відкриття.

Кетлін Дрю-Бейкер в основному вивчала червоні водорості і більшість з її 47 наукових робіт присвячені саме цій темі. У 1949 році британка опублікувала дослідження, в якому доведено, що в репродукції водоростей норі одне з ключових місць займають раковини молюсків. У природному середовищі дорослі особини водоростей виділяють навесні чоловічі і жіночі клітини. Ці клітини об'єднуються, щоб зробити суперечки, які потім поселяються на устричних раковинах, де і ростуть всі літні місяці. У цей час важливо підтримувати певну температуру води і інтенсивність освітлення раковин.

У 1953 році фусан Ота і інші японські біологи розробили нову методику посіву норі на основі дослідження Дрю-Бейкер, завдяки якій врожайність водоростей виросла в кілька разів.

10. Кікунае Ікеда - творець першої харчової добавки

http://aggeek.net/files/images/14/56/picture_kikunae-ikeda_1456_p0.jpg

У 1907 році Ікеда звернув увагу, що страви з водоростями комбу, мають характерний смак, що відрізняється від традиційного поділу на солоний, солодкий, кислий і гіркий. Цей п'ятий, "м'ясний" смак, Ікеда назвав умами і виявив, що він виникає в результаті присутності в водорості глутамінової кислоти.

У 1908 році він виділив глутамат натрію з водоростей і встановив взаємозв'язок між глутаматом і підсилюючою смак дією комбу. У наступному році Кікунае Ікеда був виданий патент на виробництво глутамату натрію, який стали випускати в Японії під назвою "адзі-но-мото" або корінь смаку. Зараз глутамат натрію - одна з найпопулярніших харчових добавок в світі, яка широко використовується при виготовленні ковбас, концентратів супів і багатьох інших продуктів.

11. Момофуку Андо - людина, завдяки якому можна приготувати локшину за пару хвилин

http://aggeek.net/files/images/14/53/picture_momofuku-ando_1453_p0.jpg

Ідея локшини швидкого приготування з'явилася у Момофуку після того, як він побачив великі черги за їжею після поразки Японії у Другій світовій війні. За словами самого Момофуку Андо, своїм продуктом він хотів позбавити японців від черг і зробити локшину доступною для кожного. Перша локшина швидкого приготування з'явилася 25 серпня 1958 року і мала курячий смак, додаткові аромати з'явилися пізніше.

У 1971 році Андо придумав упаковувати локшину в спеціальні пластикові контейнери, і з тих пір для її приготування не потрібний додатковий посуд. А в 2005 році японець зробив локшину швидкого приготування у вакуумній упаковці, яка створена спеціально для астронавтів.

У 2000 році в Японії пройшло опитування громадської думки, згідно з яким винахід Момофуку Андо локшини швидкого приготування було названо головним японським винаходом 20 століття.

Так, цей список не вичерпний, в історії сільського господарства і харчової промисловості було багато ключових фігур. Наприклад, можна також виділити Луї Пастера, завдяки якому молоко стало безпечним, або Пауля Мюллера, який створив популярний інсектицид ДДТ. Так чи інакше, без цих винахідників і їх відкриттів не було б такого достатку їжі, яка є зараз, і навряд чи вийшло б прогодувати постійно зростаюче населення Землі.

За матеріалами: aggeek.net

Додати коментар
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.