Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних: аргументи прибічників Від сировинної України до інноваційної  Чи будемо з врожаєм: як затяжна зима вплинула на посівну 2018  Чорніше чорного: найдорожча курка несе чорні яйця  Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Монополія на ринку азотних добрив призводить до значних втрат аграріїв Вільна ніша – як заробити на вирощуванні ожини   Українські аграрії використовуватимуть передові технології захисту рослин  7 лайфхаків, як вберегтися від аграрного рейдерства  Чи бути українському равлику в шоколаді? Добре там, де нас немає, або історія успіху оливкового бізнесу Чи не ворог держава українському фермерові?  Відгодівля та переробка ВРХ: Як заробити у найбільшій вільній ніші українського агробізнесу? Компанія UKRAVIT постійно рухається вперед, створюючи нові інноваційні продукти Контроль шкідників за європейськими стандартами: Pest-control  Виробник насіння майбутнього збільшує інвестиції в Україну уже сьогодні  Страхування має бути необхідною умовою при розвитку бізнесу кожного садівника  Олександр Марюхніч: “Якщо прагнеш змін – почни з себе”   Ринок зерна України: від експорту сировини до готової продукції     Як захистити врожай ріпаку озимого? Поради спеціаліста   VELES AGRO – український бренд європейської якості підкорює «Битву Агротитанів»     VELES AGRO ТЕХНІКА, ЩО ЛАМАЄ СТЕРЕОТИПИСубсидування - найбільш поширений шлях підтримки державою агрострахування в світіІсторія агроуспіху: DuPont PioneerЗахистити зібраний врожай від гризунів допоможуть ефективні родентициди від Групи компаній UKRAVITАнна Бабіч: Аби вижити в умовах непередбачуваного ринку, агрокомпаніям варто зрозуміти "силу багатьох"Компанія МАЇС презентувала оновлену лінійку гібридів кукурудзи під час семінару на ЧеркащиніАграрію важливо раціонально використовувати пестициди та агрохімікати для збереження власного врожаюПерепади температури негативно вплинули на майбутню врожайність пізніх ярих культурЗворотній зв’язок із фермером: Група компаній UKRAVIT взяла активну участь у Днях поля по всій території України

 

Їжа майбутнього: десять продуктових новинок від вчених

AN_78.jpg

Штучні ягоди, молокопродукти, м'ясні вироби та навіть вино можуть стати нормою в раціоні вже в найближчі роки. Технології в ХХI столітті розвиваються семимильними кроками. Стосується це не тільки виробництва високотехнологічних гаджетів, але і продуктів харчування.

До 2050 року людство може зіткнутися з гострим браком їжі, пророкують експерти Всесвітнього фонду дикої природи (WWF). Автори доповіді привертають увагу до серйозних екологічних наслідків виробництва харчової продукції. Вже зараз для потреб сільського господарства використовується 50% світових земель. При цьому виробництво їжі - один з основних факторів, який впливає на навколишнє середовище.

Як наголошується в доповіді Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FAO), зараз 31% харчової продукції просто викидається. Щорічні втрати продуктів оцінюються в 1,3 млрд тонн.

Хоча проблема має і зворотний бік: 795 млн чоловік хронічно недоїдають, а вчені придумують все нові і нові технології виробництва продуктів, що дозволяють не експлуатувати тварин і зберігати флору в первозданному вигляді.

Ягідник у квартирі

Фінскі вчені навчилися вирощувати продукти в домашніх умовах. У Центрі технічних досліджень ВТТ в Фінляндії розроблений новий компактний кухонний прилад під назвою CellPod, який можна використовувати для вирощування вдома свіжих продуктів. Пристрій функціонує як біореактор для вирощування рослинних клітин, і на сьогоднішній день дослідники змогли отримати з нього різноманітні ягоди. Фінські дослідники за допомогою 3D-друку створили інкубатор таких клітин, який може виростити їжу за один тиждень (у випадку з ягодами).

Дизайн прототипу нового пристрою нагадує лампу. Щоб використовувати його, споживачеві необхідний стартовий набір рослинних клітин і поживних речовин. Ідея полягає в тому, щоб відтворити частину фрукта або овоча, замість того щоб вирощувати рослину цілком. Для цього вчені з центру ВТТ використовували неідентифіковані клітини - тобто клітини, які несуть генетичний потенціал рослини, але ще не набули його повних характеристик для їх подальшого відтворення в CellPod. Однак існує можливість використовувати клітини різних рослин і комбінувати кілька культур для створення фінальної клітинної культури з заданими характеристиками.

eda.jpg

Ось так виглядають вирощені зі стовбурових клітин за допомогою CellPod брусниця, княженіка, морошка і костяниця, які подаються в якості коктейльних закусок. Вчений з ВТТ Лаурі Рейтер, що працює над цим проектом, вважає, що CellPod є одним із способів виробництва продуктів харчування без навантаження на навколишнє середовище.

Сир з картоплі

Австралієць Ендрю Даян (Andrew Dyhin) стверджує, що навчився робити сир з картоплі. Він заснував компанію Potato Magic, яка займається виробництвом незвичайного продукту - чато (англ. сhato - Cheese and Potato). Поки вчений не отримав патент на свою технологію, тому відмовляється розкривати подробиці процесу. За його словами, технологія з'явилася випадково, під час одного з невдалих експериментів.

Чато виробляється з картопляного соку. Даян стверджує, що такий продукт можна отримати з будь-якої картоплі, а при термічній обробці він тане, як справжній сир. Для отримання сирного аромату австралієць використовує ароматизатори.


Сир і яйця з дріжджів

Каліфорнійскій стартап придумав, як отримувати яйця і молочні продукти без експлуатації корів і курей. Наприклад, ініціатори проекту Real Vegan Cheese, як випливає з його назви, хочуть винайти спосіб виробництва справжнього веганського сиру.

Винахідники веганського сиру стверджують, що для створення молочного білка вивчили гени тварин, вибрали генетичні молочно-білкові послідовності і синтезували ці гени. Потім їх тимчасово вставили в дріжджі. Розробники стверджують, що жоден з генів Real Vegan Cheese не був всередині живої людини або тварини.

А стартапи Muufri і Clara Foods працюють над створенням молока і курячих яєць. На сайті стартапу описано, що молоко виробляється за аналогією з пивоварінням. Дріжджі в ході бродіння, на думку розробників, створюють той же молочний білок, що і в коров'ячому молоці.

Молоко з гороху

Американська компанія Ripple розробила незвичайну альтернативу коров'ячому молоку - молоко з жовтого гороху. У ньому міститься така ж кількість білка (8 г на порцію), що і в коров'ячому, проте насичених жирів менше на 32%, а кальцію - більше на 50%. Крім того, в молоці з гороху міститься менше вуглецевого сліду, ніж, наприклад, в мигдальному, менше цукру і більше корисних Омега-3 жирних кислот. Головною проблемою є смак, каже співзасновник Ripple Адам Лоурі. За його словами, компанія запатентувала унікальну технологію, що дозволяє зберегти живильні речовини гороху, але при цьому зруйнувати його смак і колір.

Відбувається це через змішування напою з водою, олією і стабілізаторами. Однак на сьогоднішній день навіть з цими негативними нюансами творцям нового молока вдалося впоратися.

Згідно з інформацією на сайті виробника, вони придумали три смаку напою: оригінальний, ванільний і шоколадний. Продукт, винайдений в першу чергу для людей, які страждають непереносимістю лактози і глютену, обіцяє з'явитися на прилавках американських магазинів на початку травня за ціною $ 4,99 за пляшку.

Сир на 3D-принтері

Вчені з Вагенінгенского університету спільно з нідерландським виробником сиру розробили спосіб виробництва продукту, схожого на сир. Для такого незвичайного виробництва вчений-фермер Міхаела ван Леівен встановила на своїй фермі надсучасний принтер для роздруківки в 3D-форматі сиру з сирого молока.

Головною особливістю 3D-сиру є те, що він містить менше жирів і його можуть їсти люди, які не переносять лактозу. У планах фермера - роздрукувати на своєму принтері шоколад, цукор, борошно і торт. За консистенцією і смаком готовий продукт складно відрізнити від оригіналу.

Молочна сіль

Компанія Valio в Фінляндії розробила спеціальну молочну сіль ValSa, щоб значно зменшити вміст солі в продуктах без шкоди для їх смаку. Як розповідає керівник групи розробки продукту Туомас Салус'ярві, Valio протягом багатьох років вела розробку солі на основі молока і тепер представила унікальне рішення для зменшення споживання солі.

Молочну сіль отримують з сироватки - побічного продукту виробництва сиру. Уже в травні в магазини Фінляндії надійдуть в продаж нові сир і спред, які будуть містити в 2 рази менше солі, але при цьому збережуть колишній смак.

Розробка солі тривала майже десять років. Спочатку завданням Valio було створити більш корисний сир, тому передбачалося, що молочна сіль буде використовуватися тільки при виробництві сиру. Але винахідники досить швидко зрозуміли, що інновація може сприяти загальному зниженню споживання солі - так народилася ідея використовувати молочну сіль при виробництві хліба.

Цибуля без сліз

Японські фахівці в харчовій промисловості виростили новий вид ріпчастої цибулі, який не викликає сліз при нарізці, вирішивши тим самим одну з вкрай неприємних побутових проблем. Нагадаємо: при нарізці звичайної цибулі відбувається порушення цілісності її клітин, що призводить до виділення сірчистого цибулевого газу. Він потрапляє на слизову оболонку очей і викликає сльози. Японським вченим після 20 років експериментів з клітинами цибулі вдалося вивести рослину, що практично не виділяє цей газ. Виробники запевняють, що новий вид цибулі по формі практично не відрізняється від свого злого побратима. Однак новинка не пахне, на смак солодкувата і схожа трохи на яблуко або грушу, що робить її придатною для використання в салатах.

Ціна упаковки з двох таких цибулин складе приблизно 450 ієн ($ 4,3), що вдвічі перевищує ціну звичайної цибулі. За планом у цьому році буде продано близько 10 т "безслізної" цибулі, а в 2019 року обсяг продажів збільшиться до 1 000 тонн.

М'ясо з вівса і бобів

Фінський стартап Gold & Green Foods запропонував новий рослинний продукт, схожий за зовнішнім виглядом на тушковану свинину, а за смаком нагадує курятину. Головними інгредієнтами такого м'яса стали скандинавський овес і зелені боби. Для створення продукту овес очищають, нагрівають при певних умовах і з'єднують з бобами.

Компанія вже запатентувала метод виробництва, який дозволяє відтворювати волокнисту структуру вівса і бобів, і планує продавати свій продукт в магазинах Фінляндії і Швеції. Спочатку стартап збирається зміцнити своє становище на внутрішньому ринку, а потім шукати можливості ліцензування з метою подальшого розширення.

Gold & Green отримала фінансування в € 300 000 минулого року і тепер шукає гроші для другого етапу фінансування, щоб побудувати і запустити виробництво.

Їжа з мух

Німецький промисловий дизайнер Катаріна Унгер створила ферму для комах, яка допоможе приготувати білкову харчову добавку на дому. У Farm 432 потрібно один раз засипати личинки мух. Вони потрапляють в рукав, де виростають і стають мухами. Тоді вони переміщаються в великий відсік, де виробляють своє потомство. І вже ці істоти з часом злітають по трубі і потрапляють або в чашку, на якій їх підсмажать, або в перший відсік, щоб продовжити цикл відтворення.

Дизайнер засипала один грам личинок і через 18 днів отримала 2,4 кг нових. Німкеня пробувала вирощену їжу сама - каже, що личинки схожі за смаком на смажену картоплю. За її словами, одна личинка мухи на 42% складається з протеїну, а також містить велику кількість кальцію і амінокислот.

Клоноване вино

Американський стартап AVA займається синтезуванням дорогих вин. Фахівці з біоінженерії вивчають молекулярну будову вина і фактично клонують його, перебудовуючи структуру клітин. Для їх створення хіміки проаналізували склад, визначивши ключові молекули аромату. Далі вони підібрали синтетичні аналоги, які підміняють смак. Додатково хіміки використовують воду, етанол і суміш ароматичних сполук. Зараз команда проекту робить клони шампанського Dom Pérignon 1992 року. Пляшка клону обійдеться в $ 50.

 

За матеріалами: liga.net

Додати коментар
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.

 ОСТАННІ КОМЕНТАРІ