Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних: аргументи прибічників Від сировинної України до інноваційної  Чи будемо з врожаєм: як затяжна зима вплинула на посівну 2018  Чорніше чорного: найдорожча курка несе чорні яйця  Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Монополія на ринку азотних добрив призводить до значних втрат аграріїв Вільна ніша – як заробити на вирощуванні ожини   Українські аграрії використовуватимуть передові технології захисту рослин  7 лайфхаків, як вберегтися від аграрного рейдерства  Чи бути українському равлику в шоколаді? Добре там, де нас немає, або історія успіху оливкового бізнесу Чи не ворог держава українському фермерові?  Відгодівля та переробка ВРХ: Як заробити у найбільшій вільній ніші українського агробізнесу? Компанія UKRAVIT постійно рухається вперед, створюючи нові інноваційні продукти Контроль шкідників за європейськими стандартами: Pest-control  Виробник насіння майбутнього збільшує інвестиції в Україну уже сьогодні  Страхування має бути необхідною умовою при розвитку бізнесу кожного садівника  Олександр Марюхніч: “Якщо прагнеш змін – почни з себе”   Ринок зерна України: від експорту сировини до готової продукції     Як захистити врожай ріпаку озимого? Поради спеціаліста   VELES AGRO – український бренд європейської якості підкорює «Битву Агротитанів»     VELES AGRO ТЕХНІКА, ЩО ЛАМАЄ СТЕРЕОТИПИСубсидування - найбільш поширений шлях підтримки державою агрострахування в світіІсторія агроуспіху: DuPont PioneerЗахистити зібраний врожай від гризунів допоможуть ефективні родентициди від Групи компаній UKRAVITАнна Бабіч: Аби вижити в умовах непередбачуваного ринку, агрокомпаніям варто зрозуміти "силу багатьох"Компанія МАЇС презентувала оновлену лінійку гібридів кукурудзи під час семінару на ЧеркащиніАграрію важливо раціонально використовувати пестициди та агрохімікати для збереження власного врожаюПерепади температури негативно вплинули на майбутню врожайність пізніх ярих культурЗворотній зв’язок із фермером: Група компаній UKRAVIT взяла активну участь у Днях поля по всій території України

 

7 корупційних схем в українському АПК

AN_43.jpg

Локомотив української економіки, як часто називають аграрний сектор в Україні, крім 40% валютної виручки дає країні істотну частку корупційних схем, відкатів і хабарів. Все тому, що українські чиновники звикли, що "якщо мед, то ложкою". Аграрний бізнес, побоюючись зриву поставок і контрактів, схоже, давно звик до думки про те, що за все в цьому житті потрібно платити.

Незважаючи на прихід реформаторів і зміну урядів старі схеми залишаються, змінюються лише їх куратори і виконавці.

Збитки держави від тіньових схем в агросекторі щорічно обчислюються мільярдами. Тільки в 2015 році корупціонери, за підрахунками галузевих асоціацій, збагатилися на 20 млрд гривень, що перевищує рівень отриманих аграріями пільг за рахунок податку на додану вартість в 2014 році - 19,8 млрд.

Liga.net розповідає про сім найпопулярніших корупційних схемах в АПК і пропонує шляхи боротьби з ними.

Безоплатна приватизація землі

Згідно із законом кожен українець має право приватизувати до 2 га земель сільгосппризначення безкоштовно. На практиці цей процес в основному супроводжується корупцією - землю набуває не законослухняний громадянин (такі зазвичай чують одну відповідь від чиновників - вільної землі немає), а підставні фізичні особи, які потім передають отриману землю організатору схеми в безкоштовну оренду на 50 років. Корупційна такса чиновника Держгеокадастру - $ 300-500 за гектар.

За інформацією сайту zemderyban.in.ua, тільки 2015 року в Україні було "безкоштовно" надано у власність 56 800 га. Подібним чином розподілялися і землі, призначені для учасників АТО.

Ціна питання
Обсяг корупційних послуг в сфері безоплатної передачі землі - не менше 500 млн грн на рік.

Як вирішити проблему
Як мінімум - прийняти законопроект № 4355 про розширення повноважень місцевих громад в частині розпорядження землями, який зменшує повноваження Держгеокадастру, максимум - просто скасувати можливість безоплатної приватизації землі.

Махінації з активами Національної академії аграрних наук та держпідприємствами

Національна академія аграрних наук України має в своєму розпорядженні від 400 000 до 600 000 га (точно ніхто не знає, навіть самі академіки). Замість того щоб проводити на цих землях наукові дослідження, їх здають в оренду за готівку і залишають гроші собі (близько $ 100 з га).

Академія могла б приносити в свій бюджет близько одного мільярда гривень на рік, здаючи в оренду частину земель офіційно. Це дало б можливість установі не залежати від державного фінансування і спокійно займатися науковою діяльністю. Схоже, в цьому ніхто не зацікавлений. Хоча на цей рахунок є постанова Верховної Ради і матеріали тимчасової слідчої комісії парламенту.

Ціна питання
Близько 1 млрд грн на рік втрачає держава на нелегальній оренді землі.

Як вирішити проблему
Ліквідувати Академію, землі передати в розпорядження місцевим (сільським) радам.


Ринок зернових: отримання фітосанітарних сертифікатів

Дозвільні документи при відправці вантажу - сертифікати якості, результати проведених аналізів сьогодні в Україні продаються.

Класична вартість - по $ 0,3-0,5 за тонну за видачу фітосанітарного сертифікату на деякі партії зерна при його експорті. Якщо не заплатиш - не отримаєш сертифікат або отримаєш з величезною затримкою, тому ризикуєш виплатити величезні штрафи за простій судна.

Ціна питання
Корупційна рента за видачу сертифікатів - не менше 100 млн грн на рік.

Як вирішити проблему
Скасувати фітосанітарний сертифікат, як це було з сертифікатами якості зерна, неможливо - він видається відповідно до міжнародних зобов'язань. Тому необхідно передати приватним лабораторіям право проводити аналізи зерна, а за чиновниками залишити тільки обов'язок видавати сертифікати в разі отримання позитивних висновків з приватної лабораторії.

Важливо розробити адекватні критерії в лабораторії, щоб з одного боку не перетворити це в іншу корупційну схему (коли є тільки одна лабораторія, яка належить тому ж чиновнику), а з іншого, забезпечити належний технічний рівень лабораторій, які мали б право проводити такі дослідження.

Послуги ДПЗКУ і Аграрного фонду

Державний зерновий оператор - Державна продовольча зернова корпорація України та Аграрний фонд, за словами аграріїв, зібрали в себе повний спектр корупційних схем: переплата за надання транспортних послуг або послуг зберігання зерна, покупка зерна дорого - продаж дешево (іноді одного й того ж контрагенту). У той же час зерно, яке здали на зберігання в елеватори ДПЗКУ або АФ може просто зникнути.

Ціна питання
Тільки ДПЗКУ за 3 роки принесла Україні збитків на 3,5 млрд грн.

Як вирішити проблему
Провести приватизацію цих підприємств.

Зернова логістика

У зерновій логістиці є чимало можливостей брати хабарі. Після обмеження максимальної ваги автозерновозів до 40 тонн і установки вагового контролю на дорогах, виробники і зернотрейдери платять контролерам, щоб ті закривали очі на порушення і перевантаження.

Крім того, не секрет, що в пік сезону не вистачає вагонів-зерновозів. За словами співрозмовників Liga.net, відкати за першочергове право доступу до одного вагону досягали декількох тисяч гривень. Зараз потреба в залізничних перевезеннях в 2,3 рази перевищує фактичну подачу зерновозів. Як підсумок - щомісяця до 1 млн тонн зерна не вивозиться з елеваторів.

Ціна питання
Щомісяця до одного мільйона тонн зерна не вивозиться з елеваторів.

Як вирішити проблему
Скасувати вагові обмеження, збільшити рухомий склад зерновозів, розробити правила перевезення товарних вантажів спільно з перевізниками та виробниками, експортерами та чиновниками.

Монополія: виробництво та продаж спирту

Виробництво нелегального спирту, з якого не сплачується акцизний податок - не рідкість. За даними виробників алкоголю, через наявність нелегального спирту в тіні перебуває близько 40% ринку.

Держпідприємство виробляє спирт, а його частина йде наліво і ніде не враховується. Далі на його основі роблять нелегальну або підроблену горілку і продають на ринках, вокзалах - там, де немає жорсткого контролю в точках продажів.

Другий варіант нелегальної торгівлі спиртом - оформлення партії товару на експорт, проте при цьому до вказаного контрагента за кордоном спирт не доїжджає, осідаючи на внутрішньому ринку.

Обсяги лівого спирту знають тільки організатори схеми і, можливо, корумповані правоохоронці. За оцінками учасників ринку, збитки від несплачених ПДВ і акцизів досягають 10 млрд грн на рік.

Ціна питання
Збитки держави від несплачених ПДВ і акцизів досягають 10 млрд грн на рік.

Як вирішити проблему
Ліквідувати державну монополію на спирт і приватизувати підприємства, які існують в складі ДП «Укрспирт» - більше 40 заводів.

Вирубка і вивезення лісу

У 2015-2016 роках за фактами незаконної вирубки лісу розпочато 409 кримінальних проваджень
Незаконна вирубка лісів під патронатом місцевих лісників активізувалася після того, як в минулому році депутати проголосували за 10-річний мораторій на вивіз лісу-кругляку з України (мораторій вступив в силу 1 січня). Тимчасова заборона на експорт деревини була введена не тільки для запобігання її безконтрольного вивезення, але і для підтримки української деревообробної промисловості. Однак очікування виявилися марними. Замість стимулювання розвитку галузі ефект вийшов зворотним - лісники і чиновники всіх рівнів стали ланкою ланцюга нелегального експорту.

Ціна питання
У 2015 році, тільки за офіційними даними, незаконно вирубано 24 тисячі кубометрів лісу. Збитки - майже 85 мільйонів грн.

Як вирішити проблему
Скасувати мораторій на вивезення лісу, встановивши ліміти і правила експорту деревини, перейти на європейську вибіркову, наближену до природи систему рубки - рубати ліс в залежності від віку. Для переходу на таку систему потрібні різновікові ліси, в Україні через суцільні вирубки лісу на 90% - одновікові. Ліси потрібно переформувати шляхом періодичної висадки дерев.

Додати коментар
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.

 ОСТАННІ КОМЕНТАРІ