Без аграрної розписки в Бразилії не відбувається жодної фінансової транзакці

31.10.2016 11:52
 • Бразилія – одна з країн, яка за останні 50 років пережила найбільшу трансформацію. Сьогодні вона – найбільший імпортер продовольства у світі та сьома економіка планети. В основі такого успіху лежать багато факторів, але один із них, який дав вагомий поштовх для розвитку аграрного сектору та налагодження стабільних і довірчих відносин між фермерами та кредиторами, – це впровадження агарних розписок. Про те, як новий фінансовий механізм сприйняли фермери, та які трансформації сьогодні переживає аграрна розписка, розповідає президент Бразильського сільськогосподарського товариства Густаво Джанкейра. Пан Джанкейра вважає, що держави мають думати, як саме формалізувати відносини між країнами-постачальниками та країнами-споживачами продуктів харчування на глобальному рівні, і саме в таких відносинах аграрна розписка могла б зіграти «головну скрипку».

  – Як у 1994 році бразильські фермери сприйняли аграрні розписки?

  – Cприйняли позитивно, оскільки на той час аграрні розписки були частиною цілісного фінансового плану, який почав реалізовуватись урядом Бразилії. На той час Конгресом виділялась річна сума фінансування, яка потім надавалась іермерам через банки. Оскільки фермери щорічно планують скільки і які культури вони будуть сіяти, вони самостійно визначають свої потреби у фінансуванні і вже з чітким розумінням своїх потреб звертаються до банків.

  – Які події передували запровадженню аграрних розписок, що на той час відбувалось на ринку Бразилії?

  – У 1994 році виникла потреба у покритті дефіциту фінансування. В ті часи брак коштів у бюджеті став особливо відчутним, але сільське господарство відігравало важливу роль в економіці країни, тому урядом було прийнято рішення шукати нові, альтернативні шляхи для фінансування. Фінансові ринки та банки також підтримали цю ініціативу й погодились фінансувати фермерів, але за умови, що існуватиме забезпечення повернення їхніх коштів. Завдяки цим домовленостям аграрні розписки стали спільною ініціативою приватного фінансового ринку та уряду Бразилії. По суті, аграрна розписка – це основний інструмент, що використовується для стимулювання фінансування фермерів.

  – Яку еволюцію пройшла аграрна розписка в Бразилії?

  – Основним показником еволюції цього фінансового інструменту є постійне збільшення обсягів фінансування за його допомогою. У 2016 році ситуація настільки позитивно розвивається, що Конгресом Бразилії було дозволено фінансування навіть у доларах. На початку існування аграрних розписок фінансування надавалось лише в національній валюті. У Центрального банку Бразилії спочатку були побоювання стосовно того, чи достатньо фермери кваліфіковані, щоб отримувати фінансування в іноземній валюті. Але зараз цей інструмент став настільки відомий фермерам та завоював довіру як банків, так і уряду, що відтепер фінансування може здійснюватися і в доларах, а всі побоювання вичерпали себе.

  – В Україні впровадження аграрних розписок відбувається поступово. Як процес поширення аграрних розписок відбувався в Бразилії ?

  – У Бразилії таке рішення приймалося централізовано на федеральному рівні і було одразу поширене на всі 27 штатів. Звичайно, серед штатів були штати більш розвинені, вони швидше реагували на новий фінансовий механізм, а були й такі, які  трохи відставали, але теоретично, цей інструмент був доступний для всіх.

  – Що сьогодні відбувається з аграрною розпискою: як вона змінилась за весь час свого існування в Бразилії?

  – Насправді, аграрна розписка дуже сильно еволюціонувала за більш ніж 20 років свого існування. Будь-які фінансові транзакції, що відбуваються в рамках загальнодержавного плану фінансування, вже не відбуваються без аграрної розписки. Вона лежить в основі усіх похідних процесів. Тобто, якщо фермер звертається до банку, то це майже обов’язкова умова – надати аграрну розписку як гарантію повернення кредиту. Якщо ж фермер відмовляється це зробити, банк вважатиме надання кредиту такому фермеру ризикованим  і може відмовити в його наданні. До того ж, із 2015 року аграрні розписки можна зареєструвати на біржі і вони обертаються як цінні папери. Саме така новація дає можливість банкам запустити аграрні розписки у вільний обіг на біржі.

  – Хто найбільше в Бразилії використовує аграрні розписки ?

  – Цей інструмент прийнятний для господарств будь-якого розміру, але частіше ним користуються виробники і переробники, що закуповують великі партії цукрової тростини для виробництва цукру, а також виробники курятини. Але головне в подібних відносинах – не розміри підприємства, а його кредитоспроможність та довіра кредитора.

  Читайте також: Завдяки аграрним розпискам Бразилія подолала кризу. Чи вдасться це Україні? 

  – Яка статистика виконання та невиконання аграрних розписок, і як вдається врегулювати спірні питання?

  – Рівень неповернення кредитів за аграрними розписками є дуже низьким порівняно з іншими фінансовими інструментами і не перевищує 1%. Якщо говорити про регулювання та примусове виконання аграрних розписок, то це питання врегульоване законом, і суди негайно виписують судовий наказ про стягнення майна, яке є предметом застави за аграрною розпискою. Завдяки цьому механізму рівень невиконання за аграрними розписками дуже низький.

  -Як у Бразилії діє система реєстрів аграрних розписок?

  – На жаль, у Бразилії немає єдиного електронного реєстру обліку аграрних розписок є поки проблематичним, всі реєстри ведуться нотаріусами в письмовому вигляді. Спочатку ми мали певні проблеми, і були випадки подвійного обліку, але багато відносин будується на довірі, і якщо одного разу людина обманула – іншого разу до неї довіри немає. Наразі  проект закону про єдиний електронний реєстр вже знаходиться на розгляді у нашому Парламенті.

  – Ви власник та керуючий ферми, чи користуєтесь Ви аграрними розписками?

  – Звісно користуюся. Я вирощую цукрову тростину та продаю її цукровому заводу. Кожного року завод у мене її закуповує, тому я наперед знаю обсяги, які буду вирощувати, і аграрні розписки спрощують для мене ведення та планування моєї бізнес-діяльності.

  – Чи працюють бразильські кооперативи з аграрними розписками?

  – Великі кооперативи дуже часто користуються аграрними розписками, і дійсно, це інструмент, який допомагає розвивати кооперативи. Аграрні розписки дозволяють кооперативам бути на ринку ще сильнішими. Той кооператив, який має хороше управління,  працює з максимальною ефективністю.

  – Яка ситуація з державною  підтримкою в Бразилії?

  – Для того, щоб допомогти фермерам, країна має бути стабільною та мати певні макроекономічні показники, економічне зростання та належну систему управління. Зараз в Бразилії ми підтримуємо тільки перспективні й найбільш ефективні ферми. Хоча концепція і підхід мають бути іншими: фінансування повинно надаватись всім як можливість, і кожен повинен мати право ним скористатися. Суть державної підтримки полягає у тому, що фінансування не надається безкоштовно, фермери мають лише можливість позичити гроші за нижчою відсотковою ставкою.

  Довідка:
  21 вересня 2016 року відбулась презентація президента Бразильського сільськогосподарського товариства Густаво Джанкейра на тему: «Роль аграрних розписок у розвитку і фінансуванні аграрного сектору Бразилії. Рекомендації для України», організована Проектом «Аграрні розписки в Україні», який виконується Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC, Група Світового банку) у партнерстві зі Швейцарською Конфедерацією.

                                                                                                                                                                Людмила Польова

  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
  Поширити: