Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних: аргументи прибічників Від сировинної України до інноваційної  Чи будемо з врожаєм: як затяжна зима вплинула на посівну 2018  Чорніше чорного: найдорожча курка несе чорні яйця  Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Монополія на ринку азотних добрив призводить до значних втрат аграріїв Вільна ніша – як заробити на вирощуванні ожини   Українські аграрії використовуватимуть передові технології захисту рослин  7 лайфхаків, як вберегтися від аграрного рейдерства  Чи бути українському равлику в шоколаді? Добре там, де нас немає, або історія успіху оливкового бізнесу Чи не ворог держава українському фермерові?  Відгодівля та переробка ВРХ: Як заробити у найбільшій вільній ніші українського агробізнесу? Компанія UKRAVIT постійно рухається вперед, створюючи нові інноваційні продукти Контроль шкідників за європейськими стандартами: Pest-control  Виробник насіння майбутнього збільшує інвестиції в Україну уже сьогодні  Страхування має бути необхідною умовою при розвитку бізнесу кожного садівника  Олександр Марюхніч: “Якщо прагнеш змін – почни з себе”   Ринок зерна України: від експорту сировини до готової продукції     Як захистити врожай ріпаку озимого? Поради спеціаліста   VELES AGRO – український бренд європейської якості підкорює «Битву Агротитанів»     VELES AGRO ТЕХНІКА, ЩО ЛАМАЄ СТЕРЕОТИПИСубсидування - найбільш поширений шлях підтримки державою агрострахування в світіІсторія агроуспіху: DuPont PioneerЗахистити зібраний врожай від гризунів допоможуть ефективні родентициди від Групи компаній UKRAVITАнна Бабіч: Аби вижити в умовах непередбачуваного ринку, агрокомпаніям варто зрозуміти "силу багатьох"Компанія МАЇС презентувала оновлену лінійку гібридів кукурудзи під час семінару на ЧеркащиніАграрію важливо раціонально використовувати пестициди та агрохімікати для збереження власного врожаюПерепади температури негативно вплинули на майбутню врожайність пізніх ярих культурЗворотній зв’язок із фермером: Група компаній UKRAVIT взяла активну участь у Днях поля по всій території України

 

Агрострахування: що стримує ринок з мільярдним потенціалом?

AN_20.jpg

Сільське господарство розвивається прискореними темпами, а обсяги застрахованої продукції не збільшуються. Чому? Немає сумніву, що сільгоспвиробники потребують надійного страхового захисту своєї продукції і зацікавлені у здешевленні її вартості. Разом з тим, вони мають невисокий рівень довіри до страховиків. Чи став ринок агрострахування більш привабливим за останні роки? Як працюють перестраховики в Україні і світі? І в яких країнах агрострахування розвивається найбільше? Детальніше про це нам розказав доктор Еріх Кастен, світовий експерт з управління ризиками с/г виробництва, який нещодавно відвідав Київ.

Для довідки: Доктор Еріх Кастен більше 30 років на світовому ринку управління ризиками сільськогосподарського виробництва, страхування і перестрахування, працював віце-президентом з ризиків с/г виробництва в компаніях Munich Re, R & V Insurance, Winterthur Insurance Group і Partner Re, ведучий акціонер ТОВ «Агроризик».

З одного боку, самі виробники, особливо дрібні, не хочуть страхуватися, з іншого - є певна недовіра до місцевих страхових компаній, які б реально могли брати на себе ризики по не врожайності, хворобам та іншому. Звернутися до страхового брокера, який представляє перестраховика зі світовим ім’ям, для багатьох підприємців є найбільш раціональним вибором.

Agronews: Які найбільші складнощі у роботі перестраховиків на ринку агро в Україні та світі?

Еріх Кастен: Це запитання на мільйон доларів! Адже на нього може бути багато відповідей. Певні пов’язані з технічними, деякі з політичними моментами, а також категорією довіри. Основна проблема лежить у площині достовірної інформації, статистики, адже сільське господарство піддається впливу природи.

Прозорі статистичні данні найцінніші. Якщо у тебе нема достовірної статистики щодо збитків або втрат у сільському господарстві, то це проблема. У сільському господарстві є два основні види ризиків. Перший, це кількісний ризик, то що називається агрострахуванням від посухи, хвороб, не врожаю. Другий - ціновий ризик.

Зацікавленість місцевих страхових компаній у сільському господарстві з року в рік була відносно низькою. Більшість компаній хотіли б бути залучені, але не зробили необхідних інвестицій для того, щоб галузь дійсно розвивалася на професійному рівні. Саме тому прямий страховий сектор не настільки розвинутий у напрямку сільського господарства ніж сектор перестрахових послуг, де страхові виплати гарантовані.

«Перестрахові компанії  у разі збитків заплатять фермеру, а з прямими страховими компаніями можуть бути певні складнощі»

Читайте також: Готуй сани влітку, або як мінімізувати ризики від втрати посівів озимих

Agronews: В Україні фермери не дуже довіряють страховим компаніям. Яка ситуація в інших країнах?

Еріх Кастен: І не тільки в Україні не довіряють, така ситуація актуальна і для інших країн. Ми знову повернулися до питання довіри та прозорості у наданні страхових послуг. Аграрії, якщо говорити відверто, у цьому праві. Перестрахові компанії  у разі збитків заплатять фермеру, а з прямими страховими компаніями можуть бути певні складнощі. І якщо у фермера вже був негативний досвід щодо цього, то він неохоче буде страхувати свої врожаї. З іншого боку, існує проблема того, що і самі аграрії не завжди чесні зі страховиками. Незважаючи на згадування негативних моментів, потенціал аграрного сектору в Україні величезний. Хоча лише невеликий процент фермерів  (лише 3%)  страхує свої врожаї.

«Розвиток ринку агрострахування у Китаї підтримується урядом, в цілому 50 %  виплат по страхових преміях мають субсидійну підтримку держави»

Agronews: Чи стає ринок агрострахування все ж більш привабливим за останні роки? Прокоментуйте, будь ласка, ситуацію у світі та в Україні.

Еріх Кастен: У світі - однозначно так. Найбільше ринок агрострахування розвивається у Китаї. За останні 5-8 років у цій країні ринок агрострахування  зсунувся з нульової позначки  і сьогодні за масштабами  має друге місце у світі після  США. Це визначається 8 мільярдами доларів зібраних страхових премій. Однозначно, що до цього залучені крупні перестрахові компанії, такі як Swiss Re, Hannover Re та інші перестрахові партнери. Розвиток ринку агрострахування у Китаї підтримується урядом, в цілому 50 %  виплат по страхових преміях мають субсидійну підтримку держави. Взагалі для багатьох країн світу стандартною є державна підтримка ринку агрострахування. До таких країн належать США, Канада, країни ЄС. Наприклад, Турція також має великий сільгосппотенціал.

Читайте також: Вітчизняних аграріїв необхідно привчати до агрострахування

У будь-якій галузі кожен, хто робить інвестицію захищає її.  Хоча в агрострахуванні багато людей все ще сподіваються на щасливу ймовірність. Однозначно агрострахування потрібно. Ти маєш зробити інвестицію, якщо ти збираєшся виробляти,  адже ти можеш все зробити правильно, але у силу погодних умов врожай може загинути, і тоді все втрачено. І фермер каже: «не повезло!», беручи всі ризики на самого себе.

Для довідки: Ще у 2009 році був підписаний договір між регіональним урядом Пекіна і міжнародною страховою компанією Swiss Re про надання страхового покриття катастрофічних ризиків для програми агрострахування, що фінансується регіональним урядом столиці Китаю. Підписання цієї угоди було підтримано і Комісією з регулювання ринку страхових послуг Китаю (CIRC), оскільки досягнуті угоди відкривають шлях для практичної реалізації політики страхування аграрних ризиків в країні. Подібне інноваційне партнерство між державним і приватним сектором сприяє стійкому розвитку агрострахування, що стимулює зростання продуктивності в сільському господарстві Китаю на тлі глобальної проблеми продовольчої безпеки. Слід зазначити, що програма агрострахування з державною підтримкою була офіційно розпочата в регіоні Пекіна в травні 2007 року, коли з метою стимулювання аграріїв до придбання високоякісних матеріалів (насіння, добрива тощо) була впроваджена система субсидування страхових премій.

«Бізнес не побудувати лише на державних обіцянках»

Agronews: Успіх Китаю в агрострахуванні заснований на правильній стратегії субсидування. А що можна сказати про Україну? На одному з семінарів, присвячених питанням агрострахування, радник міністра АПК Владислава Рутицька (екс-заступник міністра АПК) говорила про державно-приватну підтримку агрострахування в Україні. На Вашу думку, чи зможе Україна перейняти китайський досвід? Це запрацює в Україні?

Еріх Кастен: Усюди говорять про державно-приватне партнерство. Якщо це працює – це прекрасно, тому що краще підтримувати  сільське господарство з погляду ризик-менеджменту. Ризик-менеджмент в агрострахуванні дає можливість знизити ціну на сільгосппродукцію на внутрішньому ринку. Ось приклад. У Африці бавовнова продукція мала велике виробництво, але вся промисловість була зруйнована. Чому? Тому що у США була велика субсидійована підтримка галузі виробництва бавовни, яка там коштувала дешевше. Тому фермери Африки не могли конкурувати на світовому ринку. З одного боку, це дуже добре, якщо галузь агрострахування має державну підтримку, але треба розуміти, що бізнес не побудувати лише на державних обіцянках. Це небезпечно, адже уряд може змінюватися, можуть змінюватися й правила гри, і якщо ти робиш бізнес, то хочеться мати можливості займатися своєю справою постійно, а не від виборів до виборів, коли одні політики говорять, що підтримують, а інші кажуть, що ні. Приватний капітал іде туди, де йому комфортно, а комфортно йому там, де є зрозумілий і прозорий механізм страхування ризиків.

 Катерина Звєрева, AgroNews.ua

 ОСТАННІ КОМЕНТАРІ