Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних: аргументи прибічників Від сировинної України до інноваційної  Чи будемо з врожаєм: як затяжна зима вплинула на посівну 2018  Чорніше чорного: найдорожча курка несе чорні яйця  Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Монополія на ринку азотних добрив призводить до значних втрат аграріїв Вільна ніша – як заробити на вирощуванні ожини   Українські аграрії використовуватимуть передові технології захисту рослин  7 лайфхаків, як вберегтися від аграрного рейдерства  Чи бути українському равлику в шоколаді? Добре там, де нас немає, або історія успіху оливкового бізнесу Чи не ворог держава українському фермерові?  Відгодівля та переробка ВРХ: Як заробити у найбільшій вільній ніші українського агробізнесу? Компанія UKRAVIT постійно рухається вперед, створюючи нові інноваційні продукти Контроль шкідників за європейськими стандартами: Pest-control  Виробник насіння майбутнього збільшує інвестиції в Україну уже сьогодні  Страхування має бути необхідною умовою при розвитку бізнесу кожного садівника  Олександр Марюхніч: “Якщо прагнеш змін – почни з себе”   Ринок зерна України: від експорту сировини до готової продукції     Як захистити врожай ріпаку озимого? Поради спеціаліста   VELES AGRO – український бренд європейської якості підкорює «Битву Агротитанів»     VELES AGRO ТЕХНІКА, ЩО ЛАМАЄ СТЕРЕОТИПИСубсидування - найбільш поширений шлях підтримки державою агрострахування в світіІсторія агроуспіху: DuPont PioneerЗахистити зібраний врожай від гризунів допоможуть ефективні родентициди від Групи компаній UKRAVITАнна Бабіч: Аби вижити в умовах непередбачуваного ринку, агрокомпаніям варто зрозуміти "силу багатьох"Компанія МАЇС презентувала оновлену лінійку гібридів кукурудзи під час семінару на ЧеркащиніАграрію важливо раціонально використовувати пестициди та агрохімікати для збереження власного врожаюПерепади температури негативно вплинули на майбутню врожайність пізніх ярих культурЗворотній зв’язок із фермером: Група компаній UKRAVIT взяла активну участь у Днях поля по всій території України

 

"Лосятин Парадайз" або приклад успішного стартапу в кооперації фермерів

AgroNews170609.jpg

Хтось ще сумнівається, що кооперація фермерів в Україні може бути ефективною? Agronews.ua спробує довести, що спільними зусиллями фермери можуть досягти більшого ніж поодинці. 

Замість гарних слів від політиків, які кожен день говорять про плюси кооперації, ми покажемо нашим читачам приклад реально втілений у життя. Досвід Лосятинської громади в вирощуванні ягід та розбудові кооперативного руху може бути прикладом для інших сіл України. 

Кооперативне поле у Лосятині -мрія малих фермерських господарств 

З червня 2012 року у с. Лосятин Тернопільської області почав розвиватися проект розвитку полуничних кооперативів, організований компанією "Данон". Тоді ж було засаджено перші 10 га полуниці. За час діяльності проекту було проведено підготовчі польові роботи та роботи з забезпечення рослин водою, шляхом будівництва накопичувального басейну площею 0,4 га та відновлення свердловини.  Закуплено трактор, розкидач добрив, обприскувач, дискову борону, фрезу, грядоутворювач, сучасну систему капельного зрошення ті іншу необхідну техніку. 

Лосятинська сільська рада надала в оренду дві кімнати під офіс кооперативу, а районна рада оплатила їх ремонт. Окрім того, кооператив орендує у сільської ради токове приміщення та будівлі на ньому. Для забезпечення ефективної логістики полуниці, проект профінансував будівництво камери охолодження, термо-автомобіля та електронавантажувача.   

Відповідно до діючого контракту з компанією «Данон», кооператив може збувати 20% врожаю на свіжий ринок та 80%  на переробку, що дозволить забезпечити відповідний рівень рентабельності. За період діяльності проекту 90 селянських родин скористалися послугами кооперативу та закупили саджанці за гуртовими цінами, більше 700 осіб отримали сезонну роботу, що дало їм змогу не виїжджати в пошуках роботи за кордон та підвищити свої доходи на 50%.      

У 2014 році вже почалась активна співпраця з сімейними фермами, які займаються вирощуванням полуниці. І цього року до проекту залучились п'ять фермерів із Тернопільської та Львівської області. У сукупності вони засадили 5,5 га полуниці на умовах співфінансування, що демонструє готовність фермерів частково фінансувати витрати, які пов’язані з вирощуванням полуниці. Це свідчить про їх віру в економічну доцільність та сталість ідеї даного проекту.  

В цілому, компанія «Данон» має на меті залучити, як мінімум, 500 власників особистих селянських господарств до кооперації, щоб підвищити власні прибутки шляхом об'єднання їх у сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи (СОКи) для виробництва полуниці на основі сучасних технологій та гуртового продажу через кооператив. 

Сімейні ферми + компанія-виробник = більший прибуток, чи реально?

Реальний приклад ефективної співпраці фермерів реалізується в селі Лосятин на базі СОК "Лосятинське молочне джерело", яке надає своїм членам послуги з вирощування, зберігання та збуту полуниці, як на спільному полі, так і на власних ділянках. Новітня технологія вирощування полуниці передбачає використання фріго-розсади найвищої категорії, мульчування плівкою задля запобігання висихання ґрунту та появи бур’янів, а також використання системи крапельного зрошення, що значно зменшить обсяги витрат води та поливу. 

Кооперативне підприємство оснащене усією необхідною технікою. Під час збору врожаю використовується вантажний автомобіль ДАФ з рефрижератором ємністю 10 тонн. При наявній площі під полуницею та в піковий період збору СОК наймає додаткові автомобілі, які можуть перевозити 20 тонн полуниці на добу. 

Як зазначають у компанії «Данон», кошти від продажу полуниці, накопичені кооперативом, будуть використовуватись на розширення спільних насаджень, відновлення існуючих та реплікацію проекту в інших громадах.

Досвідом кооперації фермерів на Тернопільщині зацікавилися і в інших регіонах країни  

На сьогодні, за словами координатора проекту «Розвиток полуничних кооперативів» Йосипа Книжицького, до складу кооперативу, зокрема, входять власники 20 земельних паїв. При цьому керівник проекту зазначає, що досвід Лосятина наразі вже використовується фермерами з інших областей України, які зрозуміли всі переваги кооперації.

На фото (зліва направо): головний редактор ІА AgroNews.ua Катерина Звєрєва, координатор проекту "Розвиток полуничних кооперативів»" Йосип Книжицький та  директор з зовнішніх, корпоративних та юридичних питань компанії «Данон-Україна» Наталія Лиса

«Ми йдемо в унісон із нещодавно прийнятим законом про сімейні фермерські господарства. Якщо збільшується добробут кожної людини, то збільшується і добробут села – з’являються нові дороги, самі села стають більш чепурними. Дуже радий за те, що керівництво облдержадміністрації відкликається на подібні програми і підтримує розвиток кооперативного ягідництва», - сказав Йосип Книжицький

В свою чергу, голова Лосятинської сільради Надія Залевська підкреслює, що завдяки кооперативу, фермерам дали змогу знайти нові ринки експорту для своєї продукції. 

«Це дає людям можливість жити на своїй землі і отримувати прибутки в Україні»,- зазначає голова сільради. 

Таку думку розділяє і директор з зовнішніх, корпоративних та юридичних питань компанії «Данон-Україна» Наталія Лиса. Втім, вона також впевнена, що реалізація проекту дає можливість фермерам не тільки заробляти, але й це ще соціальний проект. 

Директор департаменту агропромислового розвитку Тернопільської облдержадміністрації Віталій Луй говорячи про проект, зазначив, що він дав надію багатьом людям як в Лосятині, так і в інших селах для розвитку свого бізнесу. «І я дуже радий, що облдержадміністрація зі свого боку сприяє реалізації цього проекту»,- сказав керівник регіонального департаменту агропромислового розвитку.

Катерина Звєрєва, АgroNews.ua 

 

 

 

 

Додати коментар
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.

 ОСТАННІ КОМЕНТАРІ