Інновації в АПК: коли на поля вийдуть роботи? | AgroNews
    
    
    
    
    
    
       
       
    
    
    
    
   
    
       

    
    
  
  
    
    

Інновації в АПК: коли на поля вийдуть роботи?

dron-v-pole-foto.jpg

Кількість оброблюваної землі в світовому масштабі обмежена, зміна клімату провокує серйозні ризики, а світові ціни на продукцію створює високу конкуренцію. Для того щоб залишатися прибутковими, агрокомпанії змушені завжди думати про зниження собівартості продукції за рахунок впровадження інновацій.

Питанням аграрних інновацій був присвячений Британсько-український агробізнес-форум на тему «Агробізнес майбутнього: інновації і підвищення ефективності».

І якщо в 2015 році експерти щільно засуджували переробку відходів сільгоспвиробництва, альтернативні види палива, використання біомаси, то в 2016 році аграрії ділилися власним досвідом входження в світ нових технологій і інновацій.

«Український АПК має величезний потенціал, який перевищує внутрішні потреби країни. Цей потенціал здатний прискорити розвиток національної економіки та сприяння її інтеграції в Євросоюз і світову економіку», - вважає тимчасовий повірений у справах Посольства Великої Британії в Україні Мартін Дей.

Європейський підхід

І Україні є чому повчиться у Великобританії, яка щосили розвиває нові технології: вони підвищують продуктивність сільгосптехніки за допомогою it-рішень, використовують лазери для точного внесення пестицидів, а своїх корів довіряють роботам.

«До 2050 року населення землі досягне, як мінімум 9 млрд людей. Це створює певні виклики для харчової індустрії. До 2050 р. залишилося зібрати всього 34 врожаю. Щоб забезпечити всіх їжею, ми повинні зуміти збільшити виробництво на цілих 65%», - розповідає експерт по точному землеробству з Великобританії Клайв Блекер.

Клайв Блекер, експерт по точному землеробству з Великобританії:

Щоб впорається з такими викликами у сільського господарства є кілька напрямків для підвищення ефективності:

-точне землеробство

-дистанційне зондування

-Технології підвищеної точності внесення добрив і ЗЗР

-Авто і роботичні системи

-Системи збору і аналізу величезних масивів інформації

-бездротові технології

-Нові системи підтримки прийняття рішень і ін.

-прорахування ризиків

Впроваджувати нові технології - добре, але це повинно бути ще й економічно ефективно, вважає директор Baker Tilly в Україні Сергій Сизоненко.

Сергій Сизоненко, директор Baker Tilly в Україні:

«Давній знайомий мені недавно сказав:« Слухай, я побачив комбайни - красиві, зелені, хочу купити ». Коли я запитав про окупність, а також прораховував він варіант використання найманої техніки, виявилося, що ні», - розповідає експерт.

Отже, при впровадженні інновацій необхідно враховувати деякі рекомендації. Перш за все - визначити основні цілі проекту, розрахувати економічні показники, вивчити технічну сторону питання. Також варто визначити чутливість проекту до зміни різних параметрів, визначити чіткий проектний графік і обов'язково - мати "план Б".

Практичне впровадження

Багато агрохолдингів в Україні вже активно стали впроваджувати it-технології.

«Астарта - один з найбільш інноваційних агрохолдингів. Ми не номер один у впровадженні інновацій, але входимо в трійку лідерів», - говорить операційний директор компанії Желько Ерцег.

Желько Ерцег, операційний директор компанії «Астарта»:

"Сьогодні «Астарта» успішно використовує IT-системи аналізу та управління виробничими процесами. Зокрема, свою ефективність довела комплексна система GPS-моніторингу, що дозволяє в режимі реального часу відслідковувати виконання польових робіт, місцезнаходження техніки, контролювати витрату палива і вести автоматизований облік процесів. Крім того, в «Астарта» впроваджується система точного землеробства для підвищення продуктивності кожного окремого поля в обробці. Активно розвиваються системи автоматизованого звітування в тваринництві та контролю за рухом продукції на елеваторах.

Це, з одного боку, дуже добре, але, з іншого боку, розрахунок глобальності показує нам, що в Україні не всі технології можуть швидко окупитися. Тим більше, що більшість наших колег з агрохолдингів стикаються з іншими фундаментальними проблемами в плані нестачі техніки, поганої якості засобів захисту рослин. Є багато інших напрямків інвестування, які сьогодні конкурують з впровадженням інновацій», - констатує операційний директор« Астарти».

Українські сільгоспвиробники поки тільки на порозі впровадження інновацій. «Ми вже зробили величезний крок, але якщо подивитися вперед - кінця ще не видно. Ми поки не говоримо про технології big-data, лазерах, ми розуміємо, що це для нас фантастика», - додав він.

З іншого боку, агросектор користується доступними можливостями поліпшити свою діяльність за рахунок інновацій. Наприклад, «Миронівський хлібопродукт» у співпраці з Vodafone Україна впровадив смс-розсилки, які забезпечують миттєве інформування робочих груп про зміни термінів і часу доставки продукції.

«Це вирішило проблему постійної необхідності оперативного контролю за перевезеннями і відвантаженням продукції, щоб уникнути простоїв транспорту і персоналу. А необхідність контролю переміщення транспорту була вирішена за допомогою М2М технології (GSM, CDMA)», - говорить директор департаменту бізнес-ринку Vodafone Україна Леонід Полупан.

Додатковими перевагами користуються аграрії і за рахунок технологій точного землеробства. Адже, за словами голови правління AgrinovaSolutionsLLC Людека Новака, немає значної різниці між засобами захисту рослин. Але є значна різниця в тому, як ми їх робимо.

Його підтримав і директор компанії «Агродар ЛТД» Роман Лещенко: «Саме інноваційні підходи до енергозбереження, використання органічних добрив, впровадження IT-рішень дозволять конкурувати на ринку і формувати додану вартість».

Нагадаємо також, що 19-21 лютого 2016 року в Києві, в офісі Microsoft Ukraine відбувся Всеукраїнський хакатон аграрних інновацій, який дозволив учасникам заходу розробити і представити інноваційні, технологічні продукти в агробізнесі.

За матеріалами "АграрНик

Додати коментар
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.