Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних: аргументи прибічників Від сировинної України до інноваційної  Чи будемо з врожаєм: як затяжна зима вплинула на посівну 2018  Чорніше чорного: найдорожча курка несе чорні яйця  Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Монополія на ринку азотних добрив призводить до значних втрат аграріїв Вільна ніша – як заробити на вирощуванні ожини   Українські аграрії використовуватимуть передові технології захисту рослин  7 лайфхаків, як вберегтися від аграрного рейдерства  Чи бути українському равлику в шоколаді? Добре там, де нас немає, або історія успіху оливкового бізнесу Чи не ворог держава українському фермерові?  Відгодівля та переробка ВРХ: Як заробити у найбільшій вільній ніші українського агробізнесу? Компанія UKRAVIT постійно рухається вперед, створюючи нові інноваційні продукти Контроль шкідників за європейськими стандартами: Pest-control  Виробник насіння майбутнього збільшує інвестиції в Україну уже сьогодні  Страхування має бути необхідною умовою при розвитку бізнесу кожного садівника  Олександр Марюхніч: “Якщо прагнеш змін – почни з себе”   Ринок зерна України: від експорту сировини до готової продукції     Як захистити врожай ріпаку озимого? Поради спеціаліста   VELES AGRO – український бренд європейської якості підкорює «Битву Агротитанів»     VELES AGRO ТЕХНІКА, ЩО ЛАМАЄ СТЕРЕОТИПИСубсидування - найбільш поширений шлях підтримки державою агрострахування в світіІсторія агроуспіху: DuPont PioneerЗахистити зібраний врожай від гризунів допоможуть ефективні родентициди від Групи компаній UKRAVITАнна Бабіч: Аби вижити в умовах непередбачуваного ринку, агрокомпаніям варто зрозуміти "силу багатьох"Компанія МАЇС презентувала оновлену лінійку гібридів кукурудзи під час семінару на ЧеркащиніАграрію важливо раціонально використовувати пестициди та агрохімікати для збереження власного врожаюПерепади температури негативно вплинули на майбутню врожайність пізніх ярих культурЗворотній зв’язок із фермером: Група компаній UKRAVIT взяла активну участь у Днях поля по всій території України

 

Реформи Кутового: яким бачить розвиток українського АПК новий очільник Мінагрополітики

24 травня 2016
Переглядів:
2796
9b8bcf6a-18e2-4e04-8e9c-cf524ed9b504.jpg

Міністр аграрної політики та продовольства України Тарас Кутовий працює на своїй посаді трохи більше місяця. Для аграрної галузі він людина не нова – до того як зайняти міністерське крісло Кутовий обіймав посаду глави парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин і, звичайно, добре розуміється на проблемах вітчизняного АПК. Очоливши профільне міністерство, Кутовий вже встиг окреслити не тільки пріоритети своєї роботи, а навіть презентувати цілу стратегію розвитку аграрної галузі з робочою назвою «3+5». Серед своїх основних завдань Тарас Кутовий називає завершення земельної реформи, налагодження ефективної підтримки малих та середніх фермерів, приватизацію держпідприємств. Також новий міністр вже встиг озвучити свої наміри про боротьбу з корупцією в міністерстві та надати прогнози щодо можливого повернення аграріям спецрежиму повернення ПДВ. Які конкретні кроки прийняті Міністерством задля реалізації планів нового керівника поки що говорити рано зважаючи на малий термін перебування Кутового на своїй посаді. Поки ж AgroNews вирішили систематизувати обіцянки міністра щодо реформ галузі АПК, представивши їх своїм читачам. 

Акцент на підтримку малих фермерів та земельну реформу

Презентуючи минулого тижня вищезгадану стратегію «3+5» в стінах парламенту, Тарас Кутовий повідомив нардепам, що її сутність полягає в трьох основних напрямках, на яких хоче сконцентруватися МінАПП. Зокрема, це проведення земельної реформи із запуском прозорого обігу землі. Другий пріоритет - реформа державної підтримки з акцентом на малих і середніх фермерів. Третє - це реформа держпідприємств, збільшення їх прибутковості, підвищення ефективності, а також приватизація.

Цифра ж «5» у назві стратегії, за словами Міністра, позначає основні п'ять векторів роботи міністерства, пов'язані з розвитком сільських територій, розширенням ринків реалізації, органічним виробництвом і нішевими культурами, зрошенням, безпекою і якістю харчових продуктів.

Що стосується земельної реформи, то на думку керівника відомства, ключовими моментами її проведення є введення норм щодо  продажу прав оренди і   застави прав оренди на землі сільськогосподарського призначення.

На думку Кутового, такий  підхід при проведенні реформи дає можливість залучити додатковий капітал, врегулювати відносини, а кожній фізичній особі - власнику паю стати учасником процесу ціноутворення і фактично запустити галузь і зняти ті ключові напружені моменти, які існували до цього.

Підтримка фермерських господарств – ще один ключовий напрямок роботи, озвучений Тарасом Кутовим в рамках реалізації стратегії «3+5». На думку міністра, сьогодні питання впровадження прямої підтримки фермерів стоїть дуже гостро враховуючи скасування податкових пільг аграріям. За словами Кутового, фонд підтримки фермерства повинен бути збільшений в 15-20 разів, а  саму  систему держпідтримки треба змінити таким чином, щоб вона була спрямована на малий і середній бізнес, на фермерів, які обробляють менше 500 га. «Сьогодні вони не мають змоги отримати кредит у банку, тобто не можуть поповнити робочий капітал, або знайти ресурси для розвитку. Тому і обсяги держпідтримки повинні зрости, щоб допомога надавалася не лише на виживання, а ставала ґрунтом для успіху і процвітання малого бізнесу»,- наголосив Кутовий.

Анонсовано приватизацію та кадрові зміни

В сфері управління держпідприємствами, що входять до структури відповідальності Мінагрополітики, Тарас Кутовий підкреслює необхідність підвищення роботи таких підприємств шляхом їх приватизації.

«Мій місячний досвід на посаді міністра показує, що кардинально швидко підняти їх ефективність не вдасться. В силу навіть питань, пов’язаних з трудовим регулюванням. Тобто заміна керівників, проведення перевірок і т. ін. виглядає на сьогодні не простим процесом, тому, на мою думку, весь попередній досвід не показував суттєвої ефективності. Мені здається, що приватизація є найбільш ефективним способом як боротьби з корупцією, так і  підняття ефективності на цих підприємствах»,- зазначив нещодавно Тарас Кутовий під час зустрічі з журналістами.

Глава Мінагрополітики також підкреслив, що на сьогоднішній день збитки держпідприємств сільськогосподарської галузі налічують  3,6 млрд.  грн.  «В існуючих умовах, коли ми просимо 3 млрд. грн. на підтримку малих та середніх фермерів, то такі збитки неприпустимі. Тому з цим потрібно ставити крапку і розпочинати процес передачі цих підприємств до Фонду держмайна»,- вважає Міністр.

Підвищити ефективність роботи новий Міністр збирається не тільки на держпідприємствах, а й у очолюваному їм відомстві.

При цьому Тарас Кутовий вже анонсував можливі кадрові зміни, щоправда поки не називаючи конкретних імен. «Ми вже змінили частину людей, і попереду також дуже багато кадрових рішень. Можу тільки уявити, які феноменальні речі почнуть відкриватися. Але міністерство буде міністерством аграрної політики, а не міністерством управління державними компаніями і всіх токсичних речей із цим пов’язаних. Це буде динамічний і стрімкий процес»,- сказав Кутовий.

Очільник відомства наголошує, що усі кадрові рішення ґрунтуватимуться виключно на ефективності працівників. «Розумію, що за всіма фігурантами гучних скандалів стоять різного роду сили. Для мене це значення не має. Хто ефективно і чесно працює, буде працювати і надалі. Хто не хоче чесно працювати, буде, як мінімум, залишати своє робоче місце, а як максимум – нехай правоохоронні органи розбираються», - зазначив Міністр.

МінАПП радить аграріям не сподіватися на повернення податкових пільг

Звичайно, що всі кроки, які озвучив очільник МінАПП потребують залучення додаткових коштів, без яких обіцянки Міністра щодо реформ галузі можуть так і залишитися обіцянками. 

Перша сума додаткових витрат наразі вже озвучена. Так, на проекти з підтримки сільського господарства в поточному році Міністерство аграрної політики і продовольства планує отримати з державного бюджету України додаткові 450 млн. грн.

Як зазначив Тарас Кутовий, прем'єр-міністр України Володимир Гройсман підтримує ці плани, а також є підтримка серед депутатів Верховної Ради.

Гострим питанням для аграріїв залишається і повернення спецрежиму відшкодування ПДВ.

Тарас Кутовий відверто заявляє, що шансів на те, що аграрії невдовзі будуть працювати за старою системою оподаткування майже немає. За його словами, під час зустрічей з представниками МВФ, на вимогу яких і було скасовано спецрежим, він піднімав це питання. Однак, представники місії «навіть не розглядають це питання для дискусії», адже МВФ вважає, що обіцянка про скасування спецрежиму була підписана давно, і повертатися до цього питання не хочуть.

«Я за прийняття законопроекту в контексті допомоги аграріям, але знаю, що це буде складно провести через зал і узгодити з МВФ. Тому один із пріоритетів міністерства - реформування системи державної підтримки, щоб забезпечити пряму підтримку фермерів, малого і середнього бізнесу», - зазначив Тарас Кутовий.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24 травня 2016 15:44
переглядів:
2796
Додати коментар
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.

 ОСТАННІ КОМЕНТАРІ