Ми за комплексний підхід у вирішенні проблем фермерів - Іван Томич | AgroNews
    
    
    
    
    
    
       
       
    
    
    
    
   
    
       

    
    
  
  
    
    

Ми за комплексний підхід у вирішенні проблем фермерів - Іван Томич

agronewstomich.jpg

Тема підтримки дрібних фермерських господарств наразі все більш активно обговорюється в Україні, у звязку з прийнятим наприкінці березня поточного року законом про сімейні ферми.  Про необхідність реформування системи держпідтримки фермерів з пріоритетом на господарства, які обробляють земельний банк площею менше ніж 500 га нещодавно заявив і новий очільник Мінагрополітики Тарас Кутовий. Не залишаються осторонь і представники профільних асоціацій. Зокрема, Асоціація фермерів та приватних землевласників  України (АФЗУ) активно презентує фермерам в регіонах стратегію своєї розбудови з указанням конкретних кроків розвитку малих сільгосптоваровиробників на селі. Про особливості цієї стратегії,  розвиток малого та середнього фермерства, а також про те, що здатне надати новий імпульс життю українського села в ексклюзивному інтервю  AgroNews розповів президент АФЗУ Іван Томич.

«Прийнятий закон про сімейні ферми, до якого ми йшли 2 роки, позначився нашою довгою боротьбою за визнання такого типу сільських господарств»

АgroNews: Яка основна мета міжрайонних зборів фермерів, які цього тижня проводить АФЗУ в регіонах?

Іван Томич: Мета полягає в донесенні інформації до учасників зборів про наші основні напрямки діяльності, а також нашої стратегії побудови фермерства в Україні. Організований селянський рух, який базується на фіксованому членстві в нашій Асоціації, приносить добрі результати. Це доводить досвід. Тому наша місія – дійти до людей, знайти спільне взаєморозуміння, запропонувавши їм напрямки та підходи, що дадуть можливість набагато ефективніше працювати дрібним виробникам на селі.

З минулого року ми розпочали своєрідний тур по регіонах України. Вже провели зустрічі з фермерами в 18 регіонах. Наразі, наприкінці травня, відвідуємо 19-й регіон – Одеську область. На Одещині ми проведемо три міжрайонні збори фермерів, куди ми запрошуємо власників особистих селянських господарств, сільських підприємців, представників аграрної освіти та науки. Під час зустрічей ми їм представляємо та, безумовно, радимося відносно нашої стратегії з розвитку українського фермерства, яка зараз перебуває на етапі розробки.

АgroNews: Скажіть, будь-ласка, що уявляє собою ця стратегія?

Іван Томич: Сутність цієї стратегії полягає в пріоритетності формування фермерського устрою в сільській місцевості сімейного типу, адже прийнятий закон про сімейні ферми, до якого ми йшли 2 роки, позначився нашою довгою боротьбою за визнання такого типу сільських господарств. Тому ми на основі запровадження фіксованого членства, картки фермера приходимо до побудови організаційної структури Асоціації фермерів, де основними членами у нас є сімейні фермерські господарства, які є сьогодні вже фактично діючими і ті, які ми розраховуємо, в перспективі будуть створюватися із особистих селянських господарств в сімейні ферми.

Другий крок полягає в тому, що ми хочемо дати можливість організації інфраструктури для цих дрібних товаровиробників. Адже вони сьогодні фактично знаходяться поза правовим і економічним полем. Багато фермерів живуть у віддалених сільських населених пунктах і не мають ані соціальних, ані економічних важелів, за рахунок яких вони могли б підвищити свою якість, конкурентоспроможність, ефективність і, відповідно, створити робочі місця на селі. Тому ми залучаємо до цієї справи широке коло наших партнерів. Це ті хто працює на цьому ринку. Наприклад, наших машинобудівників - «Уманьферммаш» та ХТЗ. Також запрошуємо і страховиків і компаніі-виробники мінеральних добрив, паливно-мастильних матеріалів, представників наукової галузі. Сьогодні ми підписали такі угоди більш ніж з 30 організаціями, які спільно з нами відпрацьовують економічні взаємовигідні механізми щодо спрямування своїх послуг та розробок до виробника, який був би платоспроможний їх купувати. 

АgroNews: Які реальні результати такого співробітництва з учасниками ринку? Це будуть пільги або якісь знижки для фермерів, чи мова йде про щось інше?

Іван Томич:  Потрібно розуміти, що ми говоримо про комплексний підхід у вирішенні проблем фермерів. Загальне правило АФЗУ – знижки на всі товари і послуги для фіксованих членів від 3 до 12 % від їх вартості. Але це не єдиний фактор співпраці. Ми маємо цілий ряд інших напрямків, поглиблюючи ці взаємовідносини з тим, щоб давати можливість виробнику більше виробляти, наприклад, технічних ресурсів і реалізовувати їх фермерам. Тому тут є ще один важливий фактор  - фінансово-кредитна система. Банківська система, нажаль, сьогодні як фінансовий механізм підтримки фермерів не працює. Якраз тут ми, спільно з Укрдержфондом підтримки фермерських господарств, працюємо над системою яка б стимулювала і підтримала налагодження невеликого мікрокредитування і підтримки сімейних фермерських господарств. Тому фінансово-кредитна система, наші партнери, які працюють на ринку ресурсів і особисті селянські господарства – це є три основні складові, які повинні дати новий імпульс життю на селі.

 

Катерина Звєрєва, AgroNews.ua