Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних: аргументи прибічників Від сировинної України до інноваційної  Чи будемо з врожаєм: як затяжна зима вплинула на посівну 2018  Чорніше чорного: найдорожча курка несе чорні яйця  Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Монополія на ринку азотних добрив призводить до значних втрат аграріїв Вільна ніша – як заробити на вирощуванні ожини   Українські аграрії використовуватимуть передові технології захисту рослин  7 лайфхаків, як вберегтися від аграрного рейдерства  Чи бути українському равлику в шоколаді? Добре там, де нас немає, або історія успіху оливкового бізнесу Чи не ворог держава українському фермерові?  Відгодівля та переробка ВРХ: Як заробити у найбільшій вільній ніші українського агробізнесу? Компанія UKRAVIT постійно рухається вперед, створюючи нові інноваційні продукти Контроль шкідників за європейськими стандартами: Pest-control  Виробник насіння майбутнього збільшує інвестиції в Україну уже сьогодні  Страхування має бути необхідною умовою при розвитку бізнесу кожного садівника  Олександр Марюхніч: “Якщо прагнеш змін – почни з себе”   Ринок зерна України: від експорту сировини до готової продукції     Як захистити врожай ріпаку озимого? Поради спеціаліста   VELES AGRO – український бренд європейської якості підкорює «Битву Агротитанів»     VELES AGRO ТЕХНІКА, ЩО ЛАМАЄ СТЕРЕОТИПИСубсидування - найбільш поширений шлях підтримки державою агрострахування в світіІсторія агроуспіху: DuPont PioneerЗахистити зібраний врожай від гризунів допоможуть ефективні родентициди від Групи компаній UKRAVITАнна Бабіч: Аби вижити в умовах непередбачуваного ринку, агрокомпаніям варто зрозуміти "силу багатьох"Компанія МАЇС презентувала оновлену лінійку гібридів кукурудзи під час семінару на ЧеркащиніАграрію важливо раціонально використовувати пестициди та агрохімікати для збереження власного врожаюПерепади температури негативно вплинули на майбутню врожайність пізніх ярих культурЗворотній зв’язок із фермером: Група компаній UKRAVIT взяла активну участь у Днях поля по всій території України

 

Аграрне рейдерство.Чи ваш бізнес у зоні ризику?

karikatura agronews.jpg

Ведення власного бізнесу, як відомо, ризикована справа. А особливо тоді, коли сфера АПК стає більш привабливою, то ризики зростають багаторазово. Безліч слабких підприємств безжально зникають, але і компанії, які знайшли свою нішу на ринку, не можуть спокійно спочивати на лаврах.

Як не стати мішенню для мисливців до чужого добра і як зрозуміти, що вашому бізнесу загрожує небезпека? Що треба знати, щоб не втратити свою агрокомпанію? Чи можна визначити ймовірні ризики рейдерського захоплення вашого бізнесу? В експертному інтерв’ю AgroNews адвоката Андрія Порайко, партнера Юридичної компанії EVERLEGAL.

«Кожна Агрокомпанія може стати об’єктом зацікавленості в силу легкого доступу до інформації про неї»

AgroNews: Що фермер має знати, щоб захистити свій бізнес від рейдерів?

Андрій Порайко: Корінь проблеми сьогодні полягає у тому, що з середини 2015 року інформація про зареєстровані права оренди земельних ділянок в Україні є відкритою. Через державний реєстр за найменуванням Агрокомпанії будь-хто має можливість дізнатися про розмір земельного банку Агрокомпанії, місцезнаходження земельних ділянок тощо. Відкритим є також державний реєстр юридичних осіб із даними про засновників, їх частки у статутному капіталі, керівника, розмір статутного фонду підприємства тощо. Тобто, кожна Агрокомпанія може стати об’єктом зацікавленості в силу легкого доступу до інформації про неї.

Також з початку 2016 року діє нова редакція закону про державну реєстрацію юридичних осіб, яка, з одного боку, значно спростила реєстраційні процедури для бізнесу, а з другого – створила значні ризики протиправних дій, в т.ч. заволодіння бізнесом.

«У сфері реєстрації юридичних осіб дійсний власник повинен доводити незаконність дій державного реєстратора та інших зловмисників уже після порушення його прав»

AgroNews: Я так розумію, мається на увазі «Той, хто провів «розвідку», має можливість заволодіти Агрокомпанією фермера»?!

 Андрій Порайко: Фактично, на цей час дійсний законний власник Агрокомпанії (її частки) втратив можливість превентивного захисту своїх прав власника і поставлений у залежність від добросовісності інших осіб. У сфері реєстрації юридичних осіб дійсний власник повинен доводити незаконність дій державного реєстратора та інших зловмисників уже після порушення його прав, в т.ч. у зв’язку з перереєстрацією на інших осіб права власності на Агрокомпанію. Це стало можливим у зв’язку з декількома факторами.

По-перше, спрощення вимог до форми документів. Чинний у сфері реєстрації бізнесу закон передбачає, що всі документи, необхідні для внесення змін до Державного реєстру про власника Компанії, можуть бути подані у простій формі. Цивільний кодекс не передбачає вимоги про нотаріальну форму договору купівлі-продажу частки у статному капіталі, тобто немає необхідності ні посвідчувати договір купівлі-продажу частки статутного капіталу у нотаріуса, ні посвідчувати справжність підпису заявника на документах, в тому числі на Статуті.

По-друге, збільшення кола осіб, уповноважених здійснювати реєстраційні дії. Статус державного реєстратора отримали нотаріуси та посадові особи органів місцевого самоврядування. До того ж, певну роль відіграє відсутність ефективних механізмів контролю за добросовісністю заявників. Закон у сфері реєстрації бізнесу передбачає виключні підстави для відмови у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в державному реєстрі. На суб’єктів державної реєстрації не покладено обов’язку перевірки справжності підпису на документах.

З початку 2016 року трапляються часті випадки втрати власником як прав на Компанію, так і контролю над нею шляхом зміни складу учасників Компанії, керівника, юридичної адреси без відома дійсного власника. Для наочності наведу приклад. Так, дійсний власник 100% ПП «Агро» (назва підприємства є вигаданою і будь-який збіг є випадковістю!) з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців дізнався, що: власником 100% ПП «Агро» зареєстрована іншу особу; зареєстровано нове місцезнаходження (юридична адреса) ПП «Агро»; (3) зареєстровано нового керівника підприємства. Це стало можливим у зв’язку з підробкою підпису дійсного власника на договорі купівлі-продажу частки в ПП «Агро» та у протоколі ПП «Агро» про прийняття рішення про зміну складу учасників,  місцезнаходження підприємства та призначення нового керівника.

AgroNews: Що робити, якщо хтось «поклав око» на вашу компанію?

Андрій Порайко: Наскільки успішно вдасться підприємству, яке стало об'єктом рейдерських зазіхань, протистояти загарбникам, залежить від якості і своєчасності вжитих компанією заходів. Креативність українських рейдерів не знає кордонів. Все частіше зустрічаються нові схеми захоплень, що переслідують найрізноманітніші цілі: розширення бізнесу, отримання активів, ліквідація підприємства. Команда EVERLEGAL розробила комплексні превентивні рішення для запобігання рейдерським захопленням Агрокомпаній. Крім того, напрацьовано ефективні механізми захисту власників у ситуаціях, коли компанія вже стала об’єктом незаконних атак. У червні цього року ми беремо участь у XXVIII агропромисловій виставці «Агро-2016», у процесі якої виступимо з доповіддю, присвяченою питанням боротьби з рейдерством. Ми готові запропонувати фермерам кейс практичних заходів антирейду, а також ефективні шляхи боротьби з цим явищем.

 

Катерина Звєрєва, AgroNews

 ОСТАННІ КОМЕНТАРІ