ГОЛОВНЕ

Хвилювання даремні: чому мораторій на продаж землі у будь-якому разі продовжить діяти

17.12.2018 16:39
 • Добігає кінця 2018 рік, а разом з ним закінчується термін дії рішення Верховної Ради України від 7 грудня минулого року про продовження дії мораторію на продаж сільськогосподарських земель до 1 січня 2019 року.
  Цього тижня у Верховній Раді триватимуть останні перед Новим роком пленарні засідання.
  Про шанси продовження дії мораторію на наступний рік читайте в публікації Agronews.

  Панічні настрої

  Як відомо, мораторій на продаж сільськогосподарських земель був запроваджений в Україні у далекому 2001 році на «перехідний період», тобто доти доки не буде ухвалене законодавство про запуск ринку землі.
  На сьогодні відповідний закон так і не прийнятий. Надія на те, що в земельному питані «крига скресне» з’явилася на початку цього року, коли під тиском МВФ українська влада заговорила про необхідність запуску ринку землі. Однак чим більше наближались чергові президентські і парламентські вибори, тим ставало зрозуміліше, що необхідні зміни так і не будуть прийняті.

  Зрештою в пустих балачках про необхідність запровадження прозорого ринку землі промайнув ще один рік і постало питання про продовження мораторію на продаж землі.

  При цьому до останнього часу було не зрозуміло, що буде з мораторієм.

  З наближенням Нового року експерти і окремі народні депутати забили в набат, вимагаючи продовження мораторію, у зв’язку з негативними наслідками, які чекатимуть Україну у протилежному випадку.
  Панічні настрої за великим рахунком були викликані відсутністю офіційної інформації про плани влади по мораторію.
  Масла до вогню додали публікації ЗМІ про те що латифундисти ніби то «готуються до вирішального бою» за зняття мораторію.

  Голосування в останній момент

  Про українців є саркастичне прислів’я, що вони люблять робити все в останній момент. Схоже це правило цього разу торкнеться і такого важливого питання як продовження мораторію.
  До Нового року залишився один пленарний тиждень засідань Верховної Ради і, схоже, що парламентарі все-таки розглянуть питання продовження мораторію.

  На сьогодні, у парламенті зареєстровано більше десятка законопроектів про продовження мораторію – всі вони передбачають різні терміни дії заборони на продаж землі, найменший – один рік.

  Голова парламенту Андрій Парубій у понеділок, 17 грудня за підсумками погоджувальної ради голів фракцій і депутатських груп виступив з заявою про те, що парламент розгляне питання продовження мораторію в четвер.

  «Законопроектів про продовження мораторію близько десяти і зважаючи, що це (четвер – ред.) буде заключний пленарний день перед Новим роком ми повинні їх усі розглянути, вибрати один з них для того, щоб ми продовжили на рік мораторій», – повідомив Парубій.

  Парубій звернувся з проханням обрати найбільш підходящий законопроект на засіданні аграрного комітету, який відбудеться у вівторок, з тим щоб потім у четвер, 20 грудня винести його у зал Ради на голосування.

  При цьому, засідання погоджувальної ради засвідчило, що на сьогодні серед фракцій нема єдності у питанні продовження мораторію.

  Зокрема, керівництво фракції «Самопоміч» розкритикувало відсутність вільного ринку землі в Україні. В той час як представники «Батьківщини», «Опоблоку», «Радикальної партії та депутатської групи «Воля народу» висловились за продовження мораторію.

  Читати також: Фермери з усієї України закликали Верховну Раду продовжити мораторій на продаж землі

  Політолог Олексій Голобуцький вважає, що голосування за продовження мораторію у парламенті буде складним.

  «Тут питання в тому, як будуть голосувати мажоритарники. В різних областях до цього питання ставляться по-різному. І тут питання, якщо мажоритарник з аграрного регіону, голосування чи не голосування по мораторію, може проти нього зіграти на наступних виборах. Тобто це дуже складне голосування», – повідомив Голобуцький в коментарі Agronews.

  Хвилювання даремні?

  За словами адвоката, директора Центру земельного права Віктора Кобилянського, мораторій про продаж землі буде продовжений не залежно від того, чи буде проголосований відповідний законопроект.
  «Цього разу ситуацію навколо продовження мораторію можна описати як змагання популістів – депутати один перед одним заявляють давайте продовжимо мораторій ще на скільки-то років. Якщо не помиляюсь, зареєстровано 13 законопроектів з цього приводу від різних політичних сил. Найцікавіше те, що жоден із цих законопроектів взагалі не потрібен», – заявив юрист.

  Він повідомив, що для того, щоб мораторій продовжив свою дію «для цього треба зробити просту річ – нічого».

  «На сьогодні є дві вимоги для скасування мораторію. Перша з них, була прийнята минулого року, і полягає в тому що мораторій буде скасований не раніше 1 січня 2019 року, це вже скоро. Друга умова передбачає, що це відбудеться з моменту набрання сили закону про обіг земель сільськогосподарського призначення. Цього закону нема. Якщо його не приймуть, приходить 1 січня мораторій все-одно продовжує діяти», – зазначив Кобилянський.

  Він повідомив, що відповідні правила щодо дії мораторію містяться у пункті 15 перехідних положень Земельного кодексу України, де зокрема зазначено, що купівля-продаж земельних ділянок забороняється «до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2019 року».

  Слід зазначити, що, очевидно, саме це мав на увазі прем`єр-міністр України Володимир Гройсман, роблячи заяву, що мораторій на продаж землі буде діяти доти, доки не буде ухвалено закон про обіг землі.

  «Я так розумію, що будуть баталії про продовження або непродовження мораторію на землю. Хочу сказати, незалежно від того, чи буде його (мораторій на продаж землі – ред.) продовжено, чи не буде, мораторій буде діяти доти, поки парламент не ухвалить закон про обіг земель, – зазначив нещодавно прем`єр

  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
  Поширити: