ГОЛОВНЕ

Чому рекордний врожай кукурудзи обернувся головним болем для аграріїв

10.12.2018 14:29
 • Україна цього року зібрала рекордний врожай зернових. Станом на 4 грудня намолочено 69,3 млн тонн збіжжя з площі 14,6 млн га (99%).

  Високих показників вдалося досягти лише за рахунок пізніх зернових, адже ранні зернові вродили погано.

  Культурою, яка врятувала ситуацію, стала кукурудза, яка цього року і сама побила свій історичний максимум з врожайності.

  В чому полягає феномен різкого зростання врожайності кукурудзи, які її перспективи вирощування в майбутньому, та чи вдасться українським аграріям гарно заробити на цій культурі, в публікації Agronews.

  Сприятлива погода

  Високий врожай кукурудзи цього року очікували з самого початку сезону. Через пізній прихід весни, який змістив початок посівної, аграрії одразу робили ставку на пізні зернові.

  Однак перші прогнози щодо врожайності кукурудзи були нижчими ніж кінцевий результат. У травні аналітики очікували, що врожай кукурудзи в 2018 році складе близько 28 млн тонн. У майбутньому прогнози неодноразово переглядались в бік збільшення.

  Врешті решт, за даними Мінагополітики, станом на 4 грудня вже зібрано 34,1 млн тонн кукурудзи з площі 4,4 млн га (97%).

  В Українській зерновій асоціації (УЗА) повідомили, що таке зростання пов’язане зі сприятливими погодними умовами та кількістю вологи в період росту кукурудзи.
  «Зазвичай, урожайність даної культури не перевищувала 6 тонн з 1 га, але цього року у нас вже 7,8 тонн з 1 га. Наближаємося до нормальних показників, наприклад, в США середній урожай кукурудзи – 11 тонн/га», – повідомили Agronews в УЗА.

  Як повідомив у коментарі Agronews Сергій Іващук– гендиректор агрофірми «Перлина Поділля», яка займається вирощуванням зернових, частка покращення технологій вирощування у стрибку врожайності цього року складає не більше 10%, все решта – заслуга сприятливих погодних умов.

  Ціни не радують

  За оцінками УЗА, фінальний врожай кукурудзи цього року складе 35 млн тонн.
  Це абсолютний рекорд для України для вирощування цієї культури, попередній максимум був встановлений в 2016 році і складав 28 млнт тонн. Якщо прогнози збудуться, то цьогорічний показник на цілих 46 % перевищить минулорічний врожай, коли було зібрано лише 24 млн тонн.

  Однак гарний врожай кукурудзи у цьому році не лише в Україні, а і в усьому світі. В останньому прогнозі ФАО урожай кукурудзи в 2018/19 маркетинговому році (МР) підвищився на 10 млн т, до 1,074 млрд т. При цьому світове виробництво кукурудзи в 2018/19 МР на 27 млн т буде більше, порівняно з 2017/18 МР (1,045 млрд т). Очікується, що світова торгівля кукурудзою в 2018/19 МР складе 157 млн т, що на 1 млн т більше попереднього прогнозу і на 5 млн т — 2017/18 МР.

  За словами заступника директора ProAgro Group Марії Колесник, ціни на кукурудзу у цьому році знаходяться на минулорічному рівні.

  «Якщо ми візьмемо ситуацію на початок листопада, або протягом листопада – минулого року ціна на FOB Чорне море на українську кукурудзу була 160 доларів за тонну. Зараз протягом всього листопада вона коливалась в межах 165-168 доларів за тону, може десь і до 160 опускалась. Але будемо вважати, що цына складаэ ті самі 160 доларів за тонну, тобто така сама як торік», – зазначила вона в інтервью Agronews.

  Таким чином якщо ціни не впадуть, то Україна зможе збільшити виручку від експорту кукурудзи за рахунок збільшення об’ємів експорту зерна цього року.

  В УЗА прогнозують, що загальний експорт з України кукурудзи у цьому сезоні складе 27 млн тонн (проти 17,8 млн тонн у 2017/2018 МР).

  Логістика не готова

  За словами народного депутата, президента Української аграрної конференції Леоніда Козаченко, великий врожай кукурудзи створив багато проблем бля аграріїв. Українська логістика виявилась не здатна «переварити» таку кількість збіжжя. В результаті частина врожаю може просто згнисти в полях.

  «Є проблеми з логістикою. Ми ще не закінчили збирання кукурудзи. В історії України ще такого не булло. Точно сьогодні ще ніхто не може сказати – хтось каже, що 8%, хтось 5% кукурудзи залишилось у полі, але її не можуть зібрати, нема можливості вивантажити зібраний врожай, бо елеватори завантажені, перевантажені. Тому що не можна експортувати», – повідомив Козаченко.

  Чи є перспективи для росту

  Україна знаходиться на шостому місці в світі за обсягом виробництва кукурудзи, нас випереджають лише США, Китай, Бразилія ЄС та Аргенина. На думку УЗА, Україна на сьогодні ще не вичерпала потенціал для нарощенні валового збору цієї культури.

  «Потенціал росту врожайності не вичерпаний, так на приклад в Америці фермери мають по 11-12 тонн з гектару, тому вважаємо що Україна має потенціал збільшення врожайності додатково на 30-40%», – повідомили в асоціації.

  На думку УЗА, площі кукурудзи в подальшому збільшуватимуться, у зв’язку зі збільшенням її урожайності, адже це прибуткова культура.

  «Якщо Південь підсихає, то збільшується виробництво в Західній Україні. 20 років тому там виробляли тільки мак і ріпак, все ж інше туди завозили. Сьогодні Західна Україна – найбільший виробник кукурудзи та пшениці – і по урожайності, і по об’ємам. Західна частина України практично вдвічі краща за урожайністю, ніж Південь», – резюмували в УЗА.

  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
  Поширити: