ІНФОГРАФІКА

В півтора рази більше: чому Україна точно не рахує вироблену продукцію АПК

07.11.2018 13:36
 • Кабінет міністрів України та Міністерство аграрної політики України користуються недостовірними цифрами виробництва аграрної продукції в Україні, які не враховують тіньовий сектор економіки, що призводить до неточного прогнозування вартості продуктів на рік та експортні можливості. Про це повідомив директор Української асоціації постачальників торгівельних мереж Олексій Дорошенко.

  За його словами, найбільш точні дані щодо виробництва аграрної продукції в Україні, на сьогоднішній день можна отримати, завернувшись до даних Міністерства сільського господарства США, яке користується для збору інформації супутниками і має у своєму складі аналітичні відділи, які аналізують отриману інформацію, в тому числі і по Україні.

  «Наша ж офіційна статистика, а слід за нею уряд та Міністерство аграрної політики, оперує сумнівними цифрами. На їх підставі рахується не тільки виробництво, але й споживання українцями та експортні можливості», – повідомив Дорошенко у Facebook.

  Масштаб неточності даних Держстату України, за словами Дорошенко, яскраво демонструє співставлення офіційної української статистики з супутниковими даними по об’єму виробленої агропродукції в Білоцерківському районі Київської області у 2016 році. Американську статистику по врожайності в цьому регіоні свого часу отримав Інститут космічних досліджень Академії наук України.

  «З’ясувалося, що різниця між тим, що аграрії декларують офіційно та тим, що виробляється насправді складає до 145%», – повідомив Дорошенко.

  Зокрема, кукурудзи в 2016 році в цьому районі було фактично засіяно 25,8 тис га, а державі відзвітували лише про 10,5 тис га. Менша різниця складає по соняшнику –115%, коли Держстат отримує дані щодо 6,5 тис га, а насправді засіяно 13,9 тис га. Площа під озимою пшеницею того року була фактично 23,7 тис га, а «по документах» лише 13,7 тис га. Різниця складає 73%.

  По інших культурах різниця виявилась меншою. А цукрового буряку задекларовано навіть більше, ніж фактично засіяно. Але ні по одній культурі дані не співпадають.

  «Це є і тіньовий сектор української економіки, який в середньому складає 40%. Ця продукція реалізується на внутрішньому ринку за готівку, або йде за тіньовими схемами на експорт. Чому в Україні неможливо зробити точні прогнози на рік по вартості продуктів? Тому що ніхто не знає скільки було вироблено, зібрано та зберігається на сьогодні. А оскільки вартість визначається попитом та пропозицією, то яка буде пропозиція точно встановити неможливо. І лише репресивними мірами зі сторони держави нічого не зробити.», – зазначив Дорошенко.

  На його думку, уряду спочатку необхідно ослабити податковий тягар та зробити прозорим розподілення аграрних субсидій, а потім отримати зустрічний жест у вигляді сплати податків та відкритості роботи.

  Дорошенко зазначив, що на сьогодні вже існують супутники, які надають безкоштовні знімки, чого раніше не було. Це Sentinel-1, із 2014 року, який знімає площу – 250×250 км квадратних кожні 12 днів, або Sentinel-2, із 2015 року, полосою по 100 км кожні 10 днів, або Landsat-8 та Proba-V.

  Тобто можливість доступу вже є, але обробляти та розшифровувати треба самим. Україна на це поки не здатна. Стільки політичних питань треба вирішити, що до економіки дійдемо не скоро, резюмував експерт.

  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
  Поширити: