НОВИНИ

Мінагрополітики не дослухається до фермерів при формуванні держпідтримки

07.11.2018 11:00
 • Міністерство аграрної політики та продовольства України та керівництво Асоціації фермерів та приватних землевласників України (АФЗУ) із року в рік допускає одні і ті ж самі помилки при формуванні державної підтримки для фермерських господарств, зовсім не дослухаючись до пропозицій самої фермерської спільноти, які могли б суттєво підвищити ефективність дотацій. Представникам міністерства і керівництву АФЗУ слід хоча б зараз нарешті врахувати допущені помилки, щоб не допустити повторення ситуації у 2019 році. Про це заявив голова Полтавської Асоціації фермерів та приватних землевласників України (АФЗУ) Василь Бурлака.

  «Проблеми сьогодення щодо розподілу коштів на 2018 рік ми передбачали ще рік тому. Промайнув рік, проблеми залишились без змін», – написав Бурлака у Facebook.

  Він повідомив, що разом з директорами деяких регіональних відділень Укрдержфонду ще у 2017 році за ініціативою тодішньої голови Волинського відділення Укрдержфонду Марії Горошкіної запропонували «розроблені особисто нею зміни до постанови Кабінету міністрів України №1102 від 25 серпня 2004 року» (Про затвердження порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам – ред.).

  «Звичайно запропоновані зміни до вищевказаної постанови не були взяті до уваги ні тогочасним керівництвом Укрдержфонду, ні керівництвом профільного міністрства, ні АФЗУ», – зазначив Бурлака.

  «Від цього постраждали в цілому фермери і кооперативи, а також ініціатор і розробник змін до постанови КМУ №1102 Марія Горошкіна. Тому раджу всім, кого це стосується врахувати допущені прорахунки, щоб розпочатий напрямок, щодо підтримки фермерів і кооперативів в наступному 2019 бюджетному році був наближений до реальної підтримки», – запропонував голова Полтавської АФЗУ.

  Він запросив до діалогу усіх, хто причетний до розробки механізму розподілу коштів держпідтримки для фермерів та кооперативів.

  Варто зазначити, що Бурлака ще рік тому в аналогічному пості на Facebook, спираючись на свій багатолітній досвід, зазначив, що «використати досить велику суму коштів держпідтримки (фермерів – ред.) лише для надання безповоротної фінансової допомоги буде дуже важко і не виключене створення різних корупційних схем, що унеможливить повне і раціональне їх використання».

  Тоді Бурлака зазначав, що, на його думку, 60% коштів «фермерського мільярда», раціональніше було б направити на надання поворотної фінансової допомоги, а 40% – на надання безповоротної допомоги.

  Нагадаємо, що раніше у Мінагрополітики програми держпідтримки фермерів у 2018 році. Прем’єр Володимир Гройсман обіцяв, що у поточному році особлива увага уряду буде сконцентрована на підтримці малих сільських господарств та фермерів, однак на практиці програму держпідтримки в черговий раз було провалено. Зокрема за останніми даними Мінагрополітики, з одного мільярда гривень, передбаченого урядом на допомогу фермера у поточному році, виділено лише 12 млн гривень.

  Тим часом у поточному році схоже знову повторюється минулорічна ситуація, коли більшість грошей з державного бюджету на підтримку аграріїв отримають великі агрохолдинги. Зокрема стало відомо, що підприємство Юрія Косюка (ТОВ «Вінницька», яка входить до складу агрохолдингу “Миронівський хлібопродукт” (МХП) 1 листопада  618 мільйонів гривень бюджетних дотацій, а загалом за рік – 812 мільйонів гривень.

  Як відомо у 2017 році підприємства холдингу МХП отримали рекордну суму дотацій – 1,4 млрд гривень, або приблизно 35% від загальної суми державної підтримки аграрної галузі. Другим найбільшим отримувачем дотацій став «Укрлендфармінг» Олега Бахматюка— 517 млн гривень.

  Після скандалу з отриманням значної суми державних коштів агрохолдингами у 2018 році уряд вирішив змінити систему дотацій на програму підтримки тваринництва. В програму, зокрема, було додано нові форми державної підтримки, в тому числі і «часткове відшкодування вартості будівництва та реконструкцію тваринницьких ферм і комплексів».

  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
  Поширити: