АНАЛІТИКА

За півтора місяці війни вартість борщу в Україні суттєво зросла

21.04.2022 07:00
main-header

За півтора місяці війни вартість борщу в Україні зросла на 13%. Про це свідчить свіжий «індекс борщу» від експертів BRDO, передає Дніпроград. Про це повідомляє dniprograd.org, пише agronews.ua.

Під час підрахунку індекса аналітики використовували офіційні дані Мінфіна щодо середньомісячних цін на продукти. Проте попереджають, що наразі не можуть підтвердити актуальність індексу для регіонів України, які перебувають в зоні активних бойових дій. 

92,49 грн — стільки 15 квітня 2022 року коштуватиме порція борщу на чотирьох осіб, приготована за традиційним рецептом. Порівняно з 1 березня 2022 року — 81,84 грн – ціна зросла на 13,02%. Всі інгредієнти борщу, окрім білокачанної капусти, подорожчали різною мірою: від незначних 3% до істотного 21%. Найбільше зросла ціна м’яса. Далі за шкалою подорожчання — картопля, морква, сметана. Єдиний овоч, ціна якого зменшилась — капуста (-5,38%). Майже не подорожчав буряк (+3,01%). 

На думку Юлії Корнєєвої, головного економіста BRDO, до основних причин подорожчання м’яса в Україні можна віднести зростання собівартості виробництва продукції: існує висхідна цінова динаміка на корми та ветеринарні препарати, також значно зросли транспортні видатки. 

Через низьку рентабельність виробникам стає невигідно вирощувати свиней, водночас покривати нестачу продукції імпортом зараз також вкрай важко. Розрив логістичних ланцюгів поставок призведе до виникнення дефіцитів на окремих територіях, що безумовно викличне подальший ріст цін. 

Наразі стримуючим фактором ще більшого зростання цін на свинину є драматичне падіння купівельної спроможності населення, яке вимушене економити, відмовляючись від м’яса.

Ринок насичений продукцією, яку виробники зараз не зможуть експортувати, що у короткостроковому періоді позитивно впливатиме на цінову динаміку. Однак у довгостроковій перспективі інфляційний тиск зростатиме. Втрата експортної виручки призведе до значного зниження прибутковості виробників, які згодом намагатимуться компенсувати втрати. Також на ціни вплине стрімке зростання логістичних витрат, вартості енергоресурсів, насіння та добрив.

Читайте також: Стало відомо, де українці можуть забрати свої неотримані пенсії.Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: