НОВИНИ

ЄС скасувала обмеження щодо українського зернового експорту

15.09.2023 21:14
yevrosoyuz-e1616412755479-1200x630-c-1

Євросоюз не продовжуватиме тимчасові обмеження щодо українського зернового експорту до п’яти сусідніх країн. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський, пише agronews.ua.

“Щойно переговорив із Президентом Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн.
Обмеження з боку Єврокомісії щодо доступу української аграрної продукції на ринок Європейського Союзу знято!”, – зазначив президент.

Він подякував Урсулі фон дер Ляєн за дотримання слова та правил вільного ринку.

“Це приклад справжньої єдності й довіри між Україною та ЄС. Європа виграє завжди, коли правила працюють, а договори виконуються”, – наголосив Зеленський.

За його словами, зараз важливо, щоб європейська єдність спрацювала й на двосторонньому рівні.

“Щоб сусіди в час війни Україну підтримали. А якщо їхні рішення порушуватимуть право ЄС, Україна буде цивілізовано відповідати”, – підкреслив глава держави.

Як повідомляється на сайті Єврокомісії, там проаналізувала дані щодо впливу експорту 4-х категорій сільськогосподарської продукції на ринок ЄС та дійшли висновку, що завдяки роботі Координаційної платформи та тимчасовим заходам, що були застосовані з 2 травня 2023 року, ринкові порушення в п’яти країнах ЄС, що межують з Україною, усунуті.

“Конструктивний підхід всіх учасників платформи допоміг розв’язати конкретні проблеми та забезпечити, щоб експорт до третіх країн за межами ЄС продовжувався, та навіть зріс. В результаті, була досягнута згода, що існуючі заходи завершують дію сьогодні», – йдеться у повідомленні.

Водночас зазначається, що Україна погодилася запровадити необхідні правові заходи (наприклад, введення системи ліцензій на експорт) протягом 30 днів, щоб уникнути нестабільності на ринку зерна.

При цьому з 16 вересня Україна застосує ефективні правові заходи для контролю за експортом 4-х груп товарів, аби уникнути будь-яких ринкових порушень у країнах-сусідах. Київ представить план дій під час чергової зустрічі Координаційної платформи у понеділок, 18 вересня.

Європейська комісія та Україна проводитимуть моніторинг ситуації.

Водночас Єврокомісія утримається від запровадження будь-яких обмежень у міру того, як Україна забезпечуватиме повноцінну роботу та дієвість запроваджених правових заходів.

Нагадаємо, що Єврокомісія після досягнення 28 квітня домовленостей з Польщею, Болгарією, Угорщиною, Румунією та Словаччиною оголосила 2 травня про запровадження тимчасових заходів щодо імпорту згаданих категорій агропродукції з України за умови скасування цими країнами національних заходів щодо неї. Обмеження були запроваджені після скарг цих країн на те, що надлишок українського зерна на ринку знижує ціни на місцеву сільгосппродукцію, що впливає на доходи місцевих фермерів.

Термін запровадженої заборони спливав 5 червня, але єврокомісар з питань сільського господарства ЄС Януш Войцеховський заявляв, що наполягатиме на продовженні обмежень імпорту зерна з України до п’яти перерахованих країн щонайменше до жовтня. Зрештою Єврокомісія продовжила його до 15 вересня, скоротивши обсяг обмежень із 17 до 6 тарифних позицій.Перегляди: 6
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: