НОВИНИ

Які ресурси дослідити взимку?

15.12.2022 09:07
Які ресурси дослідити взимку?

Ґрунт і вода – це виробничі ресурси, дані аграрію природою. Їх якість залежить від безлічі факторів, на які людина вплинути не може: географії розташування господарства, його кліматичних та інших особливостей, стану екології довкілля тощо. Та це не означає, що регіони, де ґрунти та вода мають неідеальні показники, приречені на низьку врожайність, відзначають фахівці «Інституту здоров’я рослин»: адже дізнатися детальну інформацію про стан ґрунтів і води та скоректувати їх допоможе лабораторне дослідження, пише agronews.ua.

«Ґрунт і вода – одні з ключових елементів у сільськогосподарській діяльності, і від їх якості значною мірою залежить результативність праці аграрія, – зазначає науковий співробітник Інституту Сергій Сальніков. – На жаль, як свідчать наші багаторічні дослідження, якість ґрунтів по всій території України із року в рік погіршується: спостерігається підвищення кислотності, збільшення засоленості, зниження вмісту органічної речовини та доступних елементів живлення тощо. В комплексі це не може не вплинути на розвиток культурних рослин та їх врожайність. Те саме стосується й води із природних джерел – спостерігається тенденція до підвищення її лужності, що, своєю чергою, сприяє підвищенню жорсткості і негативно позначається на якості поливу та знижує ефективність обробок посівів засобами захисту рослин. Тому щоб ці ресурси завжди «працювали» на повну, необхідно постійно стежити за їх станом. І у випадку, якщо помітили зміни, або коли ґрунти чи вода мають початково низькі показники, вживати відповідних заходів».

Великим плюсом, зазначає фахівець, є те, що ґрунт і вода – це ті виробничі ресурси, досліджувати які можна практично круглий рік (винятком для ґрунту є тривалі низькі температури повітря взимку та довгий дощовий період, через що відібрати зразок для дослідження проблематично). Тож наразі, коли активні польові роботи вже завершені, він рекомендуємо всім, хто не встиг провести необхідні дослідження в осінній період, приділити увагу цьому питанню.

В «Інституті здоров’я рослин» сьогодні ґрунти здатні дослідити на найбільший в Україні спектр показників. Серед них – вміст основних елементів живлення, показник рН, органічна речовина, рухомі форми (фосфор, калій, сірка), макро-, мезо- та мікроелементи, тощо.

«Окремо варто відзначити дослідження ґрунту на залишкові кількості пестицидів, –відзначає Сергій. – Адже ціни на зерно в 2022 році та великі перехідні запаси порушили вибудовану роками сівозміну в більшості господарств, і тепер на полях, де мала б рости кукурудза чи соняшник, сіятимуть цукровий буряк, гречку чи сою. Ось тут і актуалізується питання залишків пестицидів, внесених під попередню культуру. «Інститут здоров’я рослин» – одна з небагатьох установ, а наразі, можливо, і єдина, що може провести визначення залишкової кількості 270 діючих речовин пестицидів та ідентифікацію 703 їх найменувань і зорієнтувати замовника щодо подальших дій».  

Щодо води з природних джерел, її в Інституті досліджують на нітрати, загальну жорсткість, лужність, хлориди, залізо, окисність перманганатну, вміст окремих елементів, токсичних елементів та інші показники. На основі отриманих результатів аграрію надають рекомендації із поліпшення неоптимальних показників ґрунтів та води. Завдяки цьому можливо підібрати та скоригувати систему живлення для будь-якої культури, а також за рахунок застосування коректорів води забезпечити високу якість поливу та обробок посівів.


Перегляди: 2
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: