Створення та підтримання в пташнику оптимальних умов мікроклімату – першочергове завдання фермера. Невідповідність показників ветеринарним нормам веде до затримки розвитку, захворюваності та низького виживання. Це може призвести до зниження продуктивності і негативно відбивається на рентабельності бізнесу в цілому. Однією з ключових умов сприятливого мікроклімату є якісна вентиляція для птахофабрики.
Показники мікроклімату, які потрібно ретельно контролювати
Фактори мікроклімату включають температуру та вологість. Якщо в пташнику занадто спекотно чи холодно, птахи хворіють. За низьких температур підвищується витрата кормів, що здорожує собівартість продукції. А висока температура негативно відбивається на кількості та якості яєць.
Високі показники вологості загрожують розвитком інфекційних захворювань. Низькі ведуть до утворенню пилу та пересушування слизових оболонок у птахів. Особливо небезпечна висока вологість у поєднанні з холодом. В таких умовах є ризик загибелі птиці.
Хімічний склад повітря також є важливим для повноцінної життєдіяльності птиці. Висока концентрація вуглекислого газу погіршує обмін речовин та знижує резистентність до захворювань. А птах, який у ранньому віці піддавався дії аміаку, нездатний досягти високої продуктивності в зрілості. Ще один токсичний газ у пташнику – сірководень. Він викликає у птиці блювоту та подразнення шкіри. Курчата під його дією відстають у розвитку.
Норми показників мікроклімату
Норми залежать від віку та типу птахів, кліматичних умов регіону, а також технології утримання. Однак є певні рекомендації, яких слід дотримуватись:
- У приміщенні, де утримуються кури, потрібно підтримувати температуру в межах 18-22 ° С протягом перших 14 днів життя птиці. У наступні 14 днів її можна підвищувати до 24-26 °С. З 28 дня життя рекомендується знижувати на 1 °С щодня до досягнення 16-18 °С. Це і є оптимальна температура для утримування птиці.
- Вологість має підтримуватися на рівні 60-70%.
- Допустима концентрація вуглекислоти у повітрі пташника не більше 0,07-0,1%, аміаку – до 0,01 мг/л. Рівень сірководню не повинен перевищувати 0,01 мг/л.
- Частка кисню в повітрі має становити щонайменше 19%. А оптимальна швидкість повітря коливається в межах не більше 0,15-0,25 м/с. Саме повітря має бути чистим і свіжим, без неприємних запахів.
Обладнання для мікроклімату пташника
Самостійно підтримувати необхідні умови – справа важка та клопітна. Найкраще рішення – придбати обладнання для птахофабрики. Для мікроклімату необхідні:
- Вентилятори: забезпечують приплив свіжого та вихід забрудненого повітря. Залежно від будови системи вентиляції можуть бути вентилятори шахтні, настінні, змішувачі повітря.
- Обігрівачі: підтримують необхідну температуру у холодні періоди. Можна використовувати опалювальні системи водяні, теплогенератори газові або дизельні.
- Охолоджувачі: знижують температуру у спеку. Можуть бути мобільними або вбудованими у системи охолодження.
- Термостати та гігрометри: автоматично регулюють температуру та вологість, забезпечують максимально точний контроль мікроклімату.
- Регулятори повітряного потоку: регулюють швидкість притоку свіжого повітря та витяжки забрудненого.
- Фільтри: очищають повітря від пилу та алергенів. Підвищують якість повітря у приміщенні.
- Вимірювачі шкідливих газів: визначають їх рівень у реальному часі та дозволяють проводити оперативні коригування.
Кожен пташник унікальний і тип обладнання може відрізнятися залежно від розміру та форми приміщення, використовуваної птахівницької технології, погодних умов. Фахівці «Вентура» допоможуть забезпечити сприятливий мікроклімат на птахофабриці. У продажу є все необхідне обладнання та комплектуючі для безперебійної роботи, включаючи крильчатку вентилятора та контролери мікроклімату.