Дослідники з’ясували, чим харчувалися тварини і таким чином зрозуміли, яким був клімат. Нова інформація отримана з аналізу древньої шкаралупи страусиного яйця. Про це повідомляє SciTechDaily, пише agronews.ua.
Незвичайне дослідження вчених з Ексетерського університету пролило абсолютно інше світло на інформацію про зміни клімату. Воно показало, що деякі райони Південної Африки, які сьогодні є сухими і малонаселеними, 250 000-350 000 років тому, були водно-болотними і трав’янистими.
До такого висновку дослідники прийшли завдяки аналізу ізотопів і амінокислот з шкаралупи страусиних яєць, які виявили на стоянці раннього середнього кам’яного віку.
Робота вчених показала, що «після періоду збалансованого клімату і навколишнього середовища, більш прохолодна і волога погода 200 000 років тому поступилася місцем зростаючої посушливості».
«Bundu Farm, де була залучена яєчна шкаралупа, це віддалена ферма в 50 км від найближчого містечка, розташована в сухому напівпустльному середовищі, де міститься невелика стадо овець», – додали вчені.
Нагадаємо, яка рослина поглинає вуглець з атмосфери вдвічі краще, ніж ліси.