НОВИНИ

В Україні зупинено пенсійну реформу

30.07.2023 09:22
dd593ef-pension-reform-2

Пенсійна реформа в Україні призупинена за наполегливою рекомендацією МВФ. Другий рівень пенсійної системи не впроваджуватимуть, принаймні, до закінчення війни. Про це повідомляє finance.today.ua, пише agronews.ua.

Така умова записана в оновленому тексті Меморандуму, укладеного між українською владою та МВФ.

Зокрема, у 33 пункті цього документа йдеться, що МВФ вважає за доцільне зосередитися зараз на збереженні існуючої солідарної пенсійної системи, забезпечивши її життєздатність, особливо після закінчення війни в Україні. При цьому МВФ вважає, що наразі передчасно братися за реалізацію другого рівня пенсійної реформи, оскільки це може призвести до відтоку грошей із солідарної системи.

Водночас, чимало експертів вважають, що впровадження накопичувальної пенсії в Україні потрібно розпочинати найближчим часом. Інакше, сьогоднішні 40-річні українці ризикують залишитися взагалі без пенсії.

Вже сьогодні в нашій країні один офіційно працюючий українець утримує одного пенсіонера. Звісно, надходжень від ЄСВ для цього не вистачає, тому бюджету доводиться доплачувати гроші, щоб утримувати пенсіонерів. Причому з кожним роком величина бюджетної дотації стає дедалі більшою, оскільки кількість молодих українців, які офіційно працюють, скорочується.

Звичайно, в ситуації, що склалася, є чимала вина тіньової зайнятості, оскільки багато українців взагалі не сплачують жодних податків. Однак, навіть якщо це явище вдасться подолати, все одно податкових відрахувань на гідні пенсії громадянам не вистачить, адже відсоток молодого населення скорочується, і це об’єктивний процес.

“Навіть якщо в майбутньому ми поборемо ганебні тіньові доходи і вони матимуть мінімальні масштаби, навіть у цьому випадку система не зможе забезпечити рівень пенсійних виплат. Пенсійний фонд постійно має дірку, яку компенсують з інших відрахувань”, – вважає кандидат економічних наук Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. Птухи НАН України Людмила Черенько.

Тому вона вважає, що, якщо нічого не робити, то вже незабаром державі або доведеться піднімати в Україні пенсійний вік, або ще більше скорочувати пенсії. Хоча більшості пенсіонерів їх і так уже немає куди скорочувати.

Водночас, інший експерт, заступник виконавчого директора “Центру економічної стратегії” Марії Репко, вважає, що солідарну пенсійну систему в будь-якому разі буде збережено, оскільки поки що ефективної заміни їй не видно.

“У принципі іншої альтернативи на цьому відрізку розвитку суспільства поки що не вигадали”, – зауважила Репко.

Причому, як вона вважає, це не обов’язково мають бути внески до Пенсійного фонду. Можливо, це буде просто частина бюджетних надходжень, з яких виплачуватимуть гроші пенсіонерам. Справа не у формі, а у змісті.Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: