В Україні упродовж останніх п’яти років площі виноградників скоротились на 11%, а собівартість виробництва вина зросла на 48% порівняно з минулим роком. Про це повідомив Володимир Кучеренко, генеральний директор «Укрвинпрому», пише agronews.ua.
«Складно повірити, що у 60-ті роки минулого століття площа виноградників у нашій державі становила 400 тис. га. Пізніше, уже в роки незалежності та до окупації Криму — 67,6 тис. га. Зараз ця цифра є майже удвічі меншою — близько 37 тис. га. Тривале скорочення площ виноградників негативно впливає і на обсяги виробництва винограду: минулого року було вирощено на 50% менше винограду, аніж у 2018 році. У результаті: зросла середня ціна реалізації винограду на виноматеріали, скоротилось виробництво вина, проте стрімко зріс імпорт виноробної продукції», — розповідає експерт.
За його словами, усі ці негативні тенденції обумовили зростання собівартості виробництва тихих вин у 2022 році порівняно з минулим роком на 48%.
«2021 рік виявився дуже важким для бізнесу. Зміна зовнішнього середовища та його тиск призвели до прискорення інфляційних процесів, особливо, у другій половині 2021 року. Внаслідок чого, за 2021 рік індекс цін виробників зріс до рекордних 162,3% (за даними Держстату)», — коментує Кучеренко.
Так, основними чинниками, які призвели до підвищення цін з боку виробників, є подорожчання електроенергії для підприємств, підвищення тарифів на вантажні перевезення Укрзалізницею (з серпня 2021 року) та зростання цін на газ до рекордних показників з початку опалювального сезону 2021/2022.
«️З огляду на це, сьогодні взяв участь у засіданні підкомітету з питань економічної і фінансової політики в агропромисловому комплексі Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики щодо обговорення напрямків державної підтримки на 2022 рік. Позиція „Укрвинпром“ чітка і тверда — українським виноградарям та виноробам, котрі працюють в умовах глибокої кризи, вкрай необхідні дієва державна підтримка та додаткові стимули, щоб бути зацікавленими у подальшому вирощуванні винограду та виробництві вина», — наголошує генеральний директор «Укрвинпрому».
В результаті, винороби потребують перегляду та оновлення мінімальних роздрібних цін на виноробну продукцію, а виноградарі — дотацій для збереження виноградних насаджень на рівні щонайменше 5 тис. грн/га.
«Така державна підтримка дозволить зупинити скорочення площ виноградників, забезпечити виноробні підприємства якісною вітчизняною сировиною та уникнути зменшення української виноробної продукції на внутрішньому споживчому ринку», — переконує Володимир Кучеренко.
Читайте також: Українська компанія створила новий бренд насіння з високим генетичним потенціалом.