НОВИНИ

В Україні представили 20 нових сортів сої

14.02.2022 11:29
soybeans-2039639_1920

Україна входить у ТОП-9 найбільших виробників сої в світі та є першою по виробництву цієї культури в Європі. Про це повідомляє naas.gov.ua, пише agronews.ua.

Зокрема, над селекцією сої працюють фахівці Інституту сільського господарства Степу Національної академії аграрних наук України. У цій установі старша наукова співробітниця Людмила Мєдвєдєва вивела два десятки сортів сої.

Людмила Романівна вперше познайомилася із соєю в 1977 році і дотепер із палаючими очима розповідає про цю рослину.

“Я не зраджую цій культурі вже 45 років. Культура чудова, окрім неї, жодна культура у світі не може за 100 днів створити таку кількість білку та жиру”, – говорить спеціалістка.

Науковиця в дитинстві мріяла стати лікарем, адже в школі полюбляла біологію, але доля вирішила інакше. Через великий конкурс у медичний виш дівчина змінила мрію, залишивши улюблений предмет в пріоритеті, і стала селекціонером сої.

Про сою Людмила Мєдвєдєва знає абсолютно усе, тому вміє неймовірно цікаво розповідати про те, як під час цвітіння створюється новий сорт цих бобових.

“На роботу приходимо рано вранці, щоб соя була в тургарі, а пилок був свіжий. Як тільки з’являються пелюстки, треба відкрити бутончик, взяти на голці пилок, обережно нанести його на бутон, який ще не розкрився, і закрити його. Потім на етикетці необхідно вказати сорти, які схрещуються, ім’я селекціонера і дату”, – розповідає фахівчиня.

Ось таким чином з’явилося більше двох десятків нових сортів культури. 

“Коли я прийшла, було 10 сортів сої. Зараз в нашому інституті їх вивели більше тридцяти, із них 10 сортів знаходяться в державному реєстрів сортів України”, – додає Людмила Мєдвєдєва.

“Ізумрудна”, “Валюта”, “Золушка”, “Ромашка” – такі назви має соя, яка була тут виведена. Ім’я новому виду дає той, хто його вивів, тобто селекціонер.

“Наприклад, сорт “Валюта” ми назвали на честь спеціалісток, які працювали над ним – Валентина, Людмила, Тетяна. Сорт “Ромашка” я назвала на честь свого сина Романа, а “Златослава” на честь онуки”.

Цікаво, що у 2012 році на Всеукраїнському конкурсі якості продукції “100 найкращих товарів України” соя Інституту Степу НААН отримала диплом “Кращого продукту Кіровоградщини”, а селекціонерку нагородили “Орденом Княгині Ольги” ІІІ ступеня. 

Водночас, найвищими своїми досягненнями науковиця вважає нові види культури, які вона створила.

“Це мої сорти. Кожен для мене важливий. Вони всі свого часу були чудовими”, – зазначила Людмила Мєдвєдєва.

Читайте також: В Україні проведуть вебінар для керівників громад щодо Закону № 5600.Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: