В Україні готують підвищення тарифів на воду, які не змінювались із грудня 2021 року. Подорожчання комунальної послуги очікувалося з 1 липня, але поки що питання залишається відкритим. Стало відомо, скільки споживачі платитимуть за воду у разі ухвалення відповідного рішення. Про це повідомляє finance.today.ua, пише agronews.ua.
НКРЕКУ запропонувала підвищити тариф на холодну воду для 35 водоканалів у середньому на 33%. Президент асоціації “Укрводоканалекологія” Дмитро Новицький заявив, що нинішні тарифи не можуть покрити собівартість послуги. Подорожчали електроенергія, паливно-мастильні матеріали, реагенти та ремонтне обладнання. Водоканали отримали збитки 4,4 млрд грн у 2022 році та 3,4 млрд грн у першому півріччі 2023 року.
Якщо проблему не вирішити найближчим часом, водоканали не зможуть продовжувати роботу. У тарифі на воду близько 30% займає вартість електрики.
“Ми зменшуватимемо платежі за ту саму електроенергію енергопостачальним організаціям, що тягне, знову ж таки, колапс в іншій сфері – електропостачання. Якщо ми не платитимемо за реагенти, можемо розглядати питання обмеження водопостачання або постачати воду погодинно. Звичайно, це непопулярний крок”, – зазначив експерт.
Тарифи на воду в Україні встановлені окремо для кожного водоканалу залежно від регіону. Вони залежать від кількості споживачів за одним договором, обсягами споживання та іншими особливостями надання послуги. Вартість у кожній області України відрізняється, тому ми привели вартість у водоканалах, які постачають воду до обласних центрів. Дізнатися про свій тариф можна через постачальника у списку за цим посиланням. Тарифи вказані без ПДВ – їх слід помножити на 1,2.
Для Київводоканалу разом із ПДВ запропонували встановити тариф на рівні 40,46 грн за кубометр, проти нинішніх 30,38 грн. “Вінницяоблканал” – 47,75 грн замість 25,62 грн. “Інфоксводоканал” Одеської області – 44,86 грн замість 35,15 грн, “Дніпропроводоканал” – 38,79 грн замість 31,36 грн, “Луцькводоканал” – 32,24 грн замість 28,41 грн. Найдорожча вода – у Павлограді Дніпропетровської області. Її вартість можуть підвищити до 70,62 грн замість 53,66 грн за кубометр.
Платежки в середньому можуть збільшитись на 80-90 грн у розрахунку на сім’ю з трьох осіб.
“Тобто на наш погляд ми говоримо, що це незначне зростання. Для людей, які опинилися у скрутному становищі, зрозуміло, що це, можливо, буде додатковим навантаженням”, – пояснив Новицький.
Асоціація “Укрводоканалекологія” зверталася до президента Володимира Зеленського із пропозицією розглянути питання щодо тарифів на воду на засіданні РНБОУ.
“Якщо тариф штучно стримуватиметься, держава має передбачити компенсацію різниці в тарифах (водоканалам) – старого та нового. За нашими розрахунками, це приблизно 12 млрд грн. Або інший варіант: встановити економічно обґрунтований тариф (зростання на 33%) та забезпечити реалізацію механізму надання субсидій відповідним верствам населення. Це абсолютно правильний варіант, тому що є люди, які можуть платити, які працюють і отримують заробітну плату, бізнес. У такому разі це приблизно 600 млн навантажень на бюджет”, – зазначив експерт.