НОВИНИ

В Україні набуває популярності новий сорт конопель

06.12.2023 13:07
В Україні набуває популярності новий сорт конопель

Інститут сільського господарства Північного Сходу НААНУ кілька років тому розпочав висівати конопель на 30-40 гектарах. Нинішнього року площу збільшили до 82 га, а спеціалізуючись на насінництві і селекції і маючи ліцензію на вирощування посівних конопель, валове виробництво насіння довели більш як до 70 тонн. Про це повідомляє Агробізнес Сьогодні.

Коноплі повертають собі втрачене ім’я та стають черговою популярною культурою в Україні. Цю культуру тут культивували й раніше, однак упродовж кількох останніх років вона почала активно заповнювати відповідну порожню нішу, тим самим стверджуючи свою стратегічну актуальність і економічну ефективність. У цьому незаперечна заслуга колективу Інституту сільського господарства Північного Сходу НААНУ, на базі якого вже шість років поспіль проходить традиційний «Hemp Fest», який збирає численних коноплярів з різних регіонів України, а до війни й із-за кордону.

Як розповідає директор Інституту доктор сільськогосподарських наук Віктор Кабанець, кілька років тому розпочали висівати цю культуру на 30-40 гектарах. Нинішнього року площу збільшили до 82 га, а спеціалізуючись на насінництві і селекції і маючи ліцензію на вирощування посівних конопель, валове виробництво насіння довели більш як до 70 тонн, на яке науковий заклад має низку конкретних замовлень від майже тридцяти постійних партнерів з різних областей країни. Разом з тим науковці розробили оптимізовані екологічно-орієнтовані сортові технології вирощування цієї перспективної культури – ними успішно користуються як в Україні, так і в багатьох країнах Європи та світу.

Незаперечним успіхом став новий сорт однодомних посівних конопель «Софія», нещодавно виведеного на полях наукового закладу і внесеного до Державного реєстру сортів рослин України. До слова, саме він займає провідні позиції в Інституті і набуває все більшої популярності в замовників.

Стосовно конкретних характеристик, то потенційна врожайність насіння «Софії» становить понад 2 тонни на круг, а стебел і волокна відповідно більш як 8 та 2,5 т. Висота рослин сягає 3 метрів і вище, а вміст ТГК (тетрагідроканабінолу) нижчий 0.08 відсотка. З урахуванням тривалості вегетаційного періоду в умовах Лісостепової зони України перспективність саме цього сорту зростає і гарантує широке використання в майбутньому.

nov 05 12 2023 konopel

На фото: ось така височенна конопля росте на полях Інституту сільського господарства Північного Сходу НААНУ. Її демонструє один із досвідчених науковців закладу завідувач відділу селекції та насінництва кандидат сільськогосподарських наук Віталій Кабанець.

Що стосується практичного використання, то сорт має чіткий універсальний напрямок – від олії, ядра, борошна, висівок, сухих пайків для військових до комбінованих кормів для тварин, фарб, біологічного дизелю тощо. А волокно можна використовувати на порох, гігієнічний одяг, маскувальні сітки, нитки, канати; кострицю – при зведенні житла, швидкої відбудови зруйнованих будівель, виготовлення паливних пелетів та брикетів тощо.

Як запевняють в Інституті, триває робота над новими сортами, які неодмінно поповнять Державний реєстр сортів рослин України.

За словами директора Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА Олександра Маслака, область має особливо сприятливі умови для вирощування саме конопель. Адже на її території розташовані два потужних наукових заклади – окрім згадуваного Інституту, Глухівський Інститут луб’яних культур НААНУ – єдина на сьогодні в Україні спеціалізована установа, де займаються їхньою селекцією. Закономірно, що в останні роки під коноплі відводять від 290 до 310 гектарів посівів, формується матеріально-технічна база, а насінництво і селекцію визначено пріоритетними напрямками діяльності. Коноплям не випадково пасує так звана довга гривня. Мова про їх поглиблену переробку, адже актуальність культури неухильно зростає не тільки в Україні, а й у Європі та світі, а спектр практичного застосування розширюється.

До прикладу – на Рівненщині створений і функціонує індустріальний парк, в якому закільцьовано не тільки вирощування, а й переробку трести на волокно і кострицю, виготовлення тієї чи тієї продукції. Подібний – «Патріот» – формується на Сумщині. Зараз у межах освоєння отриманого гранту приводиться до необхідних вимог низка параметрів, чим займається управляюча компанія «Сумикамволь».

Область має низку підприємств, які надбали значний досвід виробництва різних видів продовольчої, промислової та іншої продукції на основі конопель. З-поміж них «Десналенд», «Доброїж», «Юкона» тощо, в асортименті яких харчова олія, борошно, батончики, гранола, протеїн, халва, печиво, хлібці, товари косметичної групи… Ці підприємства приймають попередні замовлення, мають фірмові магазини.

Окрема лінійка – будівельні вироби, в тому числі утеплювачі, у високій якості переконалися численні господарі. Новобудови з коноплі – дуже перспективний напрямок використання сировини.


Перегляди: 119
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: