НОВИНИ

В Україні ціни на тепличні овочі поб’ють всі рекорди

12.10.2021 10:03
tomatoes-4631191_1280

Аналітики звертають увагу на загрозу різкого зростання цін на тепличні овочі в зимовий і весняний періоди 2022 року. Про це повідомляє east-fruit, пише agronews.ua.

При цьому цінові рівні можуть виявитися позамежними для більшості українських споживачів, які вже почали звикати до споживання свіжих помідорів, огірків і перцю круглий рік.

До речі, ціни на тепличні овочі почали швидко зростати вже зараз. Тому, не виключено, що ще до нового року цінові рівні по тепличним огіркам, помідору і перцю оновлять історичні рекорди.

Серед основних причин перспектив різкого зростання цін експерти виділяють наступні:

Різке зростання цін на газ та інші енергоносії, і, як наслідок, підвищення вартості генерації теплової та електричної енергії для теплиць;

Різке зростання вартості імпортних тепличних овочів через подорожчання міжнародних перевезень;

Різке зростання вартості матеріально-технічних ресурсів (МТР), таких як добрива і засоби захисту рослин (ЗЗР);

Зростання витрат на робочу силу;

Вихід з виробництва найменш ефективних тепличних господарств через порівняно низьких цін на тепличні огірки та помідори в 2021 році, причому навіть в сегменті дрібних господарств, що забезпечували основний обсяг виробництва в весняно-осінній період.

«Слід пам’ятати, що Україна інтегрована в європейський ринок тепличних овочів, тому складності, які відчувають українські виробники, притаманні і тепличникам інших країн, в тій чи іншій мірі. На тлі дорого газу вже зараз серйозно страждають тепличні господарства Німеччини, Польщі, Великобританії, Нідерландів та інших країн ЄС. Таким чином, ціни на овочі вже ростуть повсюдно, тому імпорт з порівняно теплих країн, таких як Туреччина, Марокко, Єгипет, Узбекистан, Ізраїль різко подорожчає, навіть без урахування зростання вартості перевезень», – пояснює Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

Відзначимо, що Україна в останні роки активно нарощувала імпорт тепличних овочів, що дозволяло утримувати ціни на них на порівняно низькому рівні. При цьому, навесні ціни на тепличні овочі з українських тепличних комбінатів зазвичай були значно, іноді навіть в рази вище, ніж на імпортні. Однак ця продукція непогано продавалася, завдяки більш високій свіжості і хорошим смаковим якостями. Однак не факт, що в новому сезоні ціни на український тепличний огірок і помідор будуть доступними для споживачів.

«Не виключено, що українські тепличні комбінати будуть змушені пізніше почати новий сезон виробництва в 2022 році. Хоча імпортні овочі можуть теж різко подорожчати. Адже в 2021 році вони теж були неймовірно дешевими. А значить, можна виключати зниження виробництва тепличних овочів і в порівняно теплих країнах, що тільки погіршить ситуацію з високим рівнем цін », – говорить експерт ФАО.

За перші 7 місяців 2021 року Україна активно скористалася низькими цінами на імпортні овочі, наростивши їх імпорт на 20%, але знизивши витрати на імпорт на 16%. Таким чином ціни на імпортні тепличні овочі в 2021 році були в середньому на 36% нижче, ніж в 2020 році, і це, незважаючи на зростання витрат на транспорт!

Головним постачальником тепличних овочів в Україну залишається Туреччина, на яку за перші 7 місяців 2021 року припало 86% всього імпорту. На другому місці Польща з 4%. Тобто з цих двох країн в Україну було ввезено 90% всіх імпортних тепличних овочів. Туреччина при цьому наростила поставки на 36%, а Польща знизила – на 58%.

Найбільш різко – на 26% в 2021 році виріс імпорт тепличного солодкого перцю. Імпорт помідорів виріс на 20%, а імпорт огірка – на 17%. При цьому Україна навіть наростила експорт тепличних овочів. Огірка було експортовано в 2,4 рази більше, ніж за перші 7 місяців 2020 року, а помідори – на 41% більше. Перець ж України практично не експортує.

Огірок і помідор з України експортувався переважно в Естонію, Польщу, Молдову і Білорусь.

Нагадаємо, що Вчені створили новітній підсолоджувач.Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: