НОВИНИ

В Україні аграрії внесли пропозиції до Плану відновлення України

15.05.2022 12:03
kompensat-kredit

Всеукраїнська аграрна рада (ВАР) подала пропозиції до Плану відновлення України, який розробляється в рамках роботи Національної ради з відновлення України від наслідків війни, створеної Президентом України. Пропозиції ВАР передбачають пріоритетні ініціативи як на період війни та післявоєнний період, так і довгострокову стратегію. Повідомляє пресслужба ВАР, пише agronews.ua.

У фазу війни головними проблемами визначено обмеження експорту через блокаду портів; загрози втрати частини врожаю 2021/2022 МР; збільшення в рази вартості логістики, дефіцит палива через знищення паливних складів та складну логістику; прогнозований дефіцит зерновозів та автомобілів для переміщення палива; кризу переробки, через неможливість зберегти її побічні продукти.

«До прикладу, макуху, шрот – псуються швидше ніж є можливість їх експортувати, або спожити в середині країни», – пояснюють у ВАР.

Рішення ВАР – це активне лобіювання в ООН та НАТО запровадження «Блакитних конвоїв» суден, які заходитимуть в порти України з метою експорту агропродовольчої продукції, квотування пропускної здатності УЗ на різні види продукції, перерозподіл квот на користь товарів з більшою доданою вартістю та короткими термінами зберігання.

«Без збільшення долі експорту зернових та олії з 14% до 44% (довоєнна доля валютної виручки) посівна наступного року опиниться під загрозою», – відзначають у ВАР.

Акценти у пропозиціях до Плану відновлення України зроблено на проблему зрошення та розвиток тваринництва.

У свинарстві головною проблемою на сьогодні є експортна ізоляція, пов’язана з АЧС (африканська чума свиней). Рішення, які пропонуються:

  • встановлення ДПСС регіонів, які є вільними від АЧС, заборона подвірного забію та обов’язкова ідентифікація тварин в господарствах населення,
  • задля прискорення будівництва сучасних великих переробних підприємств включення до програми державної підтримки шляхом авансового співфінансування затверджених проєктів,
    продовження програми «Доступні кредити 5-7-9%».


Як результат очікується збільшення поголів’я на 1 млн голів (до 4,5 млн голів) та зростання до 25 тис. робочих місць у галузі.

Головними проблемами скотарства названо жорсткі тарифні обмеження на експорт в Країни ЄС; руйнування потужностей в регіонах військових дій, експорт племінних нетелів, через міграцію населення та купівельну спроможність накопичення продукції переробки у переробників, низьку ефективність та неконкурентноздатність наявних потужностей до 1000голів та переробних заводів.

ВАР пропонує:

  • безстрокове скасування тарифних квот на імпорт в ЄС або встановлення графіку їх збільшення;
  • включення до програми державної підтримки шляхом авансового співфінансування затверджених проєктів,
  • продовження програми «Доступні кредити 5-7- 9%»,
  • надання окремої квоти на першочерговий експорт нетелів та продуктів переробки, – прийняти закон про патронажні дивіденди в кооперативах для будівництва великих сучасних кооперативних заводів.
  • «За умови відкриття експортних ринків країн ЄС, можна очікувати інвестиції ($30-80 млн) на будівництво 2-3 заводів із переробки мʼяса, зростання промислового поголівʼя до 1 млн гол (+5-7 тис. робочих місць), плюс 500 млн дол. експортної виручки, а також конверсію 3 млн тонн зерна у тваринництво. Будівництво та реконструкція(відновлення пошкоджених) молочних комплексів ($11 млн, 10 тис. корів) із виділенням біометану», – коментують у ВАР необхідність розширення можливостей експорту для галузі скотарства.

Щодо меліорації, заходи, які пропонують запровадити у ВАР, дадуть змогу залучити 4 млрд дол. США інвестицій у галузь та здійснити енерго- та водомодернизацію меліоративних систем, будівництво нових систем, будівництво та реконструкцію насосних станцій, наблизити галузь до екологічних стандартів, а також отримати плюс 11 млн тонн додаткового валового виробництва та плюс 135 млрд грн вартість валової продукції.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: