НОВИНИ

В Україні оприлюднено стан озимих культур під льодовою кіркою

22.12.2020 08:32
47441248_1985031974924747_7586057429046001664_n (1)

За даними Укргідрометеоцентру у кінці першої декади грудня на переважній частині території країни промерзання ґрунту становило від 11 до 20 см, у східних, окремих районах центральних та північних областей – 21-40 см. На більшості площ західних, Вінницькій та південних областей ґрунт промерз на 1-10 см. У південних районах Одеської та Херсонської областей він був талим. Про це повідомляє пресслужба Національної академії аграрних наук України, пише agronews.ua.

За розрахунками науковців ДУ Інститут зернових культур НААН розрахункові критичні температури вимерзання озимих зернових культур для середньозимостійких сортів пшениці озимої у фазі «кущіння» рослин становлять 14,2–15,3 0С, у фазі «3-го листка» – 12,2–13,3 0С, у фазі «сходів» – 11,5–12,3 0С морозу.

Опади, які спостерігалися протягом останнього тижня, були у вигляді крижаного дощу та мокрого снігу. Їх кількість була незначною і становила 0,8-4,0 мм. У південному регіоні опади були у вигляді мряки та невеликого дощу (0-0,8 мм).

За повідомленням Інституту зрошуваного землеробства НААН зволоження ґрунту на більшій частині території Херсонської області залишилось на недостатньому, а місцями незадовільному рівнях. Так, кількість опадів за першу декаду грудня на більшій частині території області становила 2-8 мм (13-64 % декадної норми), у південних районах випало 0,3-0,6 мм (3-5 % декадної норми) і суттєве накопичення вологи у ґрунті не відбулося.

За спостереженнями науковців ННЦ «Інститут землеробства НААН» внаслідок випадіння дощу наприкінці першої декади грудня (10 грудня) на замерзлий ґрунт за від’ємної температури повітря (мінус 4,4 0С) спостерігалось обледеніння листково-стеблової маси рослин, утворення льодової кірки товщиною 2-3 см.

Станом на 18 грудня 2020 року, за позитивних середньодобових температур повітря спостерігається відтавання надземної маси рослин та руйнування льодової кірки. Проведений моніторинг стану посівів озимих зернових культур (шляхом відбирання монолітів та їх відрощування) не зафіксував негативного впливу таких погодних умов на життєздатність рослин. Найнижча температура ґрунту на глибині 3 см упродовж цього періоду не опускалась нижче мінус 4 0С, що вище критичних меж вимерзання навіть для слаборозвинених рослин.

За даними Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр’єва НААН на території Харківської області на посівах озимих культур товщина шару льоду на рослинах становила від 2 до 4 мм, місцями у північних районах області до 5-6 мм, у пониженнях рельєфу на слаборозвинених посівах утворилась нерівномірна льодяна кірка товщиною до 0,6-1,0 см. Для розкущених рослин озимих культур таке погодне явище не є дуже шкодочинним, особливо якщо тривалість утвореної ожеледі буде не довгою.

Але, на посівах зі слаборозвиненими рослинами, можливе механічне пошкодження листочків та травмування тканин, що може знизити стійкість до наступних несприятливих чинників, зменшити опірність рослин після відновлення вегетації до збудників хвороб.

Загалом, перезимівля озимих культур відбувається за відносно задовільних погодних умов, загрозливих явищ на даний час не відмічається


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: