НОВИНИ

В Україні названо, як підвищити продуктивність ґрунтів за допомогою покривних культур

12.11.2020 08:02
В Україні названо, як підвищити продуктивність ґрунтів за допомогою покривних культур

Інтенсифікація сівозмін, коли господарства змушені вирощувати культури інтенсивного типу і, на жаль, не завжди дотримуватися сівозміни, призводить до зниження продуктивності грунтів. Як результат – потрібні великі інвестиції в добрива. Цю проблему можна успішно вирішити за допомогою включення в сівозміну покривних культур, або сидератів. Про це повідомляє журнал “Агроном”, пише agronews.ua.

Сидерати – це ґрунтопокривні культури та їх суміші, які допоможуть  поліпшити стан ґрунтів, що, відповідно, призведе до поліпшення врожайності вже комерційних культур в сівозміні.

Розущільнення грунту – підвищення проникнення коренів

Культури зі стрижневими кореневими системами успішно проникають крізь ущільнені шари грунту і руйнують підплужну підошву природним шляхом.

Культури, які використовуються для цієї мети: редис, турнепс, соняшник, редька, гірчиця.

Накопичення органічної речовини

Для цього використовуються злакові культури. У злакових культур вміст вуглецю у співвідношенні з азотом дуже високий – вище, ніж 1 (азоту) до 40 (вуглецю). У широколистих культур (бобові, соняшник, гречка) таке співвідношення не перевищує 1:10. Таким чином, накопичити вуглець за допомогою широколистих культур неможливо, це можна зробити тільки посівом злакових культур, особливо тих, що мають тривалий період розкладання пожнивних залишків.

Це: овес, ячмінь, тритикале, жито, сорго, кукурудза, просо, сорго, пшениця і всі інші злаки.

Накопичення рослинних залишків

З цією метою висіваються культури з тривалим періодом розкладання пожнивних залишків, тобто злаки. Це – кукурудза, сорго, просо, овес, пшениця, ячмінь, жито, тритикале, інші злакові.

Накопичення азоту в грунті

Завдяки здатності фіксувати атмосферний азот в бульбах на коренях рослин відбувається збільшення кількості поживних речовин в грунті. З цією функцією справляються всі бобові: вика, сочевиця, горох, соя, конюшина, нут, боби, квасоля та інші.

Вивільнення недоступних поживних речовин

Відбувається розщеплення важкорозчинних сполук фосфору, калію та інших поживних елементів в грунті. Подальша культура отримує живлення не з мінеральних добрив, а з грунту і вже в «готовому», легкодоступному вигляді.

З цією метою підходять гречка і все хрестоцвіті: гірчиця, редька (дайкон), ріпак, турнепс, редис.

Придушення росту бур’янів

За допомогою сидератів створюються умови, непридатні для вирощування бур’янів за рахунок алелопатії. Особливо з цим справляються жито, люпин, кукурудза.

Розселення мікоризи

Відбувається створення сприятливого середовища для зростання і розвитку мікоризи (деревовидного гриба, що розвивається в грунті і коренях рослин. Ці гриби обмінюють всередині клітин коренів рослини здобуті з грунту поживні речовини на вуглець, отриманий в ході фотосинтезу). Результатом є ​​поліпшення режиму живлення рослин.

Бобові культури, льон, кукурудза та інші зернові культури – всі вони мікоризофіли. Хрестоцвіті культури, навпаки, «не люблять» мікоризу і не сприяють її розвитку.

Чим ще корисні покривні культури

Захист ґрунту від грунтової ерозії (водної та вітрової).

Забезпечення належних умов для вбирання води і поживних речовин рослинами і поліпшення здатності затримувати вологу в грунтовому шарі.

Захист ґрунту від перегріву.

Відновлення циркуляції поживних речовин.

Поліпшення грунтової біології (макро- і мікрофлори та фауни).


Перегляди: 17
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: