НОВИНИ

В Україні напередодні Нового року оприлюднено важливі для агросектору закони

31.12.2020 11:02
image (2)

В останній тиждень року в Україні підписано, оприлюднено роз’яснення або введено в дію низку законодавчих актів, які матимуть вагомий вплив на розвиток аграрного сектору. Про це в огляді оприлюднених напередодні Нового року законів повідомляє agronews.ua.

Так, 30 грудня 2020 року Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про внутрішній водний транспорт» № 1054-ІХ, який парламент ухвалив третього грудня 2020 року.

Закон урегульовує відносини в галузі судноплавства на внутрішніх водних шляхах України. Зокрема, встановлюються умови роботи внутрішнього водного транспорту, використання внутрішніх водних шляхів та їхніх берегових смуг для судноплавства. Унормовується питання майна, що затонуло на внутрішніх водних шляхах, відповідальності судновласників за порушення законодавства про внутрішній водний транспорт тощо.

Законопроект передбачає створення Державного фонду внутрішніх водних шляхів в складі спеціального фонду державного бюджету України для забезпечення судноплавства.

«Джерелами формування зазначеного спеціального фонду Державного бюджету України плануються: відсоток коштів акцизного податку з вироблених в Україні пального, акцизного податку з ввезеного на митну територію України пального, митних платежів, що сплачуються при приміщенні судів в митний режим тимчасового ввезення з умовним частковим звільненням від оподаткування митними платежами», – йдеться в пояснювальній записці до закону.

Відзначається, що кошти Державного фонду внутрішніх водних шляхів будуть направлятися на фінансове забезпечення обслуговування внутрішніх водних шляхів для утримання їх в судноплавному стані; будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання стратегічних об’єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту; здійснення заходів щодо забезпечення безпеки судноплавства на внутрішніх водних шляхах; навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства, функціонування, реконструкції, ремонту та розвитку річкової інформаційної системи; заходів з розвитку інфраструктури внутрішнього водного транспорту відповідно до державних програм; утримання, реконструкцію, ремонт, технічного переозброєння та охорону судноплавних гідротехнічних споруд (судноплавних шлюзів), а також витрати на використання цих споруд для пропуску судів.

Також наголошується, що основні новели, закладені в законопроект «Про внутрішній водний транспорт», сприяють інтеграції внутрішніх водних шляхів в інтермодальні логістичну схему, яка дозволить Україні посилити свою конкурентну позицію в транспортній системі країн-членів ЄС.

Згідно з пояснювальною запискою, прийняття закону сприятиме розвитку берегової інфраструктури внутрішнього водного транспорту, поліпшення стану річкового господарства, розвитку на конкурентних засадах ринку послуг у сфері внутрішнього водного транспорту і залученню інвестицій, переорієнтації вантажопотоків на екологічний транспорт та інше.

В Україні лише 1% вантажних перевезень здійснювався річками, хоча це найдешевший і найбільш екологічний спосіб доставки вантажів у світі. Стверджується, що після набрання чинності цим законом у нашій державі з’явиться конкурентний ринок річкових перевезень вантажів. За підрахунками Міністерства інфраструктури, це дасть змогу збільшити вантажопотік до 30 млн т на рік та створити економічний ефект для держави в обсязі близько 13-16 млрд грн щороку. У той же час, низка експертів виступає проти ряду положень закону, зокрема, вбачаючи у ньому підгрунтя для розвитку недоброчесної конкуренції та загрози екології річок.

Також, в останній тиждень старого року, а саме 25 грудня 2020 року, у газеті Верховної Ради “Голос України” було оприлюднено роз’яснення щодо важливого для агросектору Закону «Про сільськогосподарську кооперацію», який визначає правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування сільськогосподарської кооперації, особливості утворення і діяльності сільськогосподарських кооперативів, їх об’єднань.

Зокрема, у законі йдеться про види можливих в Україні сільгоспкооперативів, види та форми участи членів у їх діяльності, засади, на яких відбувається розподілення прибутку та зобов’язань.

Також зазначається, що кооператив може не набувати права власності на сільськогосподарську продукцію, вироблену, вирощену, відгодовану, виловлену або зібрану (заготовлену) його членами – виробниками сільськогосподарської продукції. При цьому власниками сільськогосподарської продукції, що заготовлюється, переробляється, постачається, збувається (продається) таким кооперативом, є його члени. Більш докладно про закон можна подивитися тут.

Також, 25 грудня 2020 року у газеті Верховної Ради “Голос України” оприлюднено Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформи патентного законодавства“, у якому зокрема регуюються правові питання власності та застосування біологічного матеріалу, який містить генний компонент, та може самовідтворюватися чи бути відтвореним у біологічній системі. Детальніше про законодавчі засади у сфері патентування можна ознайомитися тут.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: