НОВИНИ

Україною шириться скандал щодо відмивання грошей на харчуванні для ЗСУ

24.01.2023 19:10
630_360_1445499436-9936

Днями журналісти ZN.ua, оприлюднили угоду Міноборони на послуги організації харчування у 2023 році, згідно із якою  Міноборони закуповує продукти для українських військовослужбовців у кілька разів дорожче, ніж вони коштують у столичних магазинах уже з урахуванням націнки. У Міноборони назвали опубліковану інформацію маніпуляцією, у Раді викликали керівництво Міноборони на килим, а сам постачальник продуктів спробував пояснити більшу вартість продуктів для ЗСУ  і закликав долучити СБУ до розслідування. Landlord зібрав всі дані про скандал, пише agronews.ua.

Що відомо

Угоду вартістю 13,16 млрд грн уклали 23 грудня 2022 року.

Згідно з документом, Міноборони законтрактувало яйця по 17 грн за штуку (у київському магазині – близько 7 грн за штуку), картоплю – по 22 грн за кг (у магазині – близько 8-9 грн), курячі стегна – по 120 грн за кг (у магазині – 80 грн). Журналісти наголошують, що у договорі йдеться лише про закупівлю, а надання послуг харчування зазначено в окремій статті видатків (30 млн грн).

У матеріалі журналістів наголошується, що йдеться про закупівлю для військових частин, дислокованих у Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській та Черкаській областях – не на “нулі”, куди складніше доставляти продовольство, через що ціна могла б бути вищою.

Реакції Верховної Ради та Офісу президента

Після публікації цього матеріалу у профільному комітеті Верховної Ради заявили, що викликають керівництво відомства.  Нардепка від Слуги народу, заступниця глави Комітету з нацбезпеки, оборони та розвідки Мар’яна Безугла заявила, що такі націнки нібито не лише на харчові продукти, і Державна аудиторська служба проводить перевірку Міноборони. За результатами перевірки політикиня очікує на “резонансні висновки”. Пізніше вона написала, що комітет Ради викликає керівництво Міноборони.

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк в ефірі телемарафону заявив, що скандал обговорюється на різних рівнях, і будуть проведені відповідні перевірки.  Він зазначив, що Україна має пройти певні “іспити” у зв’язку з цим інцидентом – провести аудит, і якщо інформація ЗМІ підтвердиться, то потрібно знайти людей, які підписували контракти на 13 млрд грн, та провести розслідування.

“І потім із цими людьми [потрібно] конкретно розібратися. Не просто говорити, що ми тут наводимо якийсь порядок, або що тут є якісь замовні матеріали, або хтось зливає компромат, або це якась внутрішня боротьба, як у нас постійно кажуть”, – сказав Подоляк.

Позиція постачальника продуктів

У компанії ТОВ “Актив компані”, що є контрагентом Міністерства оборони щодо надання послуг із забезпечення продуктами харчування військовослужбовців, пояснили ситуацію із завищеними цінами та називають викладену у ЗМІ інформацію маніпулятивною. Про це йдеться у коментарі пресслужби компанії, що є у розпорядженні Укрінформу.

У компанії заявили, що вони не “прокладка”, а реальна організація. Зокрема, повідомили, що у штаті офіційно працевлаштовано 187 працівників, і її володінні – понад 2000 кв. м складських приміщень, включно з холодильними камерами для зберігання швидкопсувної продукції. Також у розпорядженні Актив компані є понад 70 спеціалізованих вантажних транспортних засобів вантажопідйомністю від 5 до 20 тонн. А зі складів щоденно відвантажується продуктів в обсязі не менше як 120 т.

Також у компанії додали, що фактичне місцезнаходження ТОВ “Актив компані” не відповідає юридичній адресі, і це пояснюється метою збереження життя та здоров’я працівників підприємства, а також його виробничих потужностей.

Чому ціни вищі, ніж у супермаркетах

У ТОВ “Актив компані” повідомили, що під час проведення відповідної закупівлі, свої цінові пропозиції на розгляд МО надали понад 14 компаній та запропонували ціни від 151 грн до 162 грн за одиницю послуги (за вартість яєць).

“Ціна одиниці послуги за кожним з восьми договорів МО, в тому числі з ТОВ “Актив компані” у 2023 році, складає зараз 145,8 грн. Сама послуга включає вартість одного комплекту продуктів за Каталогом з переліком продуктів більше 400 найменувань (що забезпечує повноцінним харчуванням одного військовослужбовця на добу) та доставку по всій території України, зокрема, і в зону бойових дій. Відповідно до порядку застосування Каталогу продуктів харчування, МО замовляє комплекти продуктів харчування за Каталогом продуктів – це увесь перелік харчових продуктів, що входить до Каталогу продуктів, та закуповується як одне ціле”, – йдеться у відповіді компанії.

Крім того, як додає постачальник, у вартість послуги також входить оновлення поставлених продуктів харчування, у яких спливає термін зберігання, їх замінюють свіжими продуктами.

У компанії наголошують, що саме з викладених причин порівняння цін на окрему одиницю товару у будь-якому супермаркеті із вартістю у контракті є “неправильним та маніпулятивним”.

У пресслужбі додали, що ціна на послуги із забезпечення продуктами фіксується на весь рік і не може бути збільшена у разі сезонного подорожчання.

А також підкреслили, що “з дати укладення договору ТОВ “Актив компані” не реалізувало жодне яйце за ціною 17 грн. Укладенню договору з Міноборони передувало проведення судового товарознавчого дослідження у ННЦ “ІСЕ ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса”, згідно з яким ринкова ціна одного яйця становить 9 грн за шт.”.

У компанії також наголосили, що “оприлюднення чинних контрактів компанії ставить під загрозу подальшу безпечну роботу наших виробничих потужностей та життя і здоров’я наших співробітників. А це – більше 180 осіб”. Тому ТОВ звернулося до Міноборони, а також нардепів із закликом про розслідування витоку інформації з обмеженим доступом та про вжиття заходів убезпечення роботи підприємства.Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: