НОВИНИ

Україна збільшила імпорт яблука в 10 разів

10.12.2019 09:24
c390ce079b15bc3_1000x600 (1)

Всього ж за перші чотири місяці сезону імпорт яблука в Україну вже досяг 3,7 тис. тонн, або в шість разів більше, ніж за такий же період попереднього сезону. За інформацією аналітиків EastFruit, в листопаді 2019 року, в самий розпал збирання нового врожаю яблука, Україна імпортувала понад 1,3 тис. тонн цих фруктів – лише в три рази менше, ніж експортувала. Подібна ситуація є унікальною, оскільки навіть у 2017 році, коли урожай яблук був низьким, імпорт був майже в 10 разів нижче. У порівнянні з жовтнем, коли пропозиція яблука була нижче, ніж у листопаді, імпорт виріс на 72%.

Більш того, яблуко в Україну ввозилася переважно з Польщі, яка більше всіх інших країн постраждала в 2019 році від заморозків і більше всіх країн в Європі знизила обсяги виробництва яблука, як в натуральному, так і у відносному вираженні.

Дані статистики говорять про те, що за листопад 2019 роки в Україну було поставлено в 10,5 разів більше, ніж в тому ж місяця роком раніше. Всього ж за перші чотири місяці сезону імпорт яблука вже досяг 3,7 тис. тонн, або в шість разів більше, ніж за такий же період попереднього сезону. До речі, імпорт за цей період перевищив експорт лише в два рази.

За серпень-листопад 2019 року з України експортовано 8,7 тис. тонн яблука – на 47% менше, ніж за той же період 2018 року. Імпортери Близького Сходу, які активно закуповували яблуко з України в минулому сезоні, в цьому році скаржилися на те, що їхні запити на поставку яблука багато садівники і експортери просто ігнорували.

«Дуже б не хотілося, щоб з яблуком повторилася ситуація, яку ми зараз бачимо на ринку картоплі, коли в роздріб продається переважно імпортна продукція і вона дешевшає. В цей же час українська картопля закладена в сховища в надії на зростання цін. Якщо у вересні-жовтні фермери мали можливість продати картоплю по 10-11 грн/кг (45-50 центів США за кг) оптом, то зараз ціни вже впали до 7 грн/кг (30 центів США) і активних продажів української картоплі від українських фермерів немає, тобто вони вже втратили по 3-4 грн/кг і ризикують ще більше наростити втрати»,- говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

«На сьогоднішній день відпускні ціни садівників на ходові сорти яблука в Польщі майже в два рази нижче, ніж в Україні. При такій різниці в ціні, супермаркетам України і трейдерам вигідніше закуповувати яблуко в Польщі, ніж просити українських виробників продати продукцію, т. к. польське яблуко вже спаковано і сортовано. При цьому не варто звинувачувати тільки садівників – сприяє імпорту і погіршує привабливість експорту і постійно зміцнюється українська валюта»,- зазначає Андрій Ярмак.

Семен Крамаренко, представник Української плодоовочевої асоціації (УПОА) пропонує не забувати, що Польща продає своє яблуко не тільки в Україну, але і на ті ринки збуту, які Україна завоювала насилу роком раніше – насамперед на Близький Схід.

«Якщо в минулому році покупці з ОАЕ і Саудівської Аравії бажали яблуко з України, то в цьому році, зважаючи на дуже низький пропозиції українських фруктів, вони закуповують більше яблука в Польщі. Також на наші традиційні ринки виходять садівники Молдови та Сербії, поки наші постачальники воліють грати в рулетку і зберігати яблуко в надії на зростання цін. Залишається лише сподіватися, що їх ставка спрацює»,- зазначає представник УПОА.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: