НОВИНИ

Україна встановила рекорд з імпорту тепличних помідорів

20.02.2021 13:49
Tomato on the table.

Україна встановила новий рекорд з імпорту томатів. Торік Україна наростила імпорт тепличних помідорів, оновивши попередній рекорд, встановлений роком раніше. Так, у 2020 році імпорт тепличних томатів виріс на 21% і досяг рекордних 86,7 тис. тонн. Про це повідомляє east-fruit.com, пише agronews.ua.

«З огляду на зростання вартості томатів, зростання у вартісному вимірі було ще істотнішим, досягнувши 56%. Всього ж на імпортні томати українські закупівельники витратили понад $77,6 млн. Якщо ж врахувати стандартні торгові націнки, то українські споживачі витратили на тепличні томати імпортного виробництва близько 4 млрд грн (приблизно $145 млн)», – йдеться в повідомленні.

За словами Андрія Ярмака, економіста інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО), Україна має дуже високий рівень внутрішніх цін на енергоносії в порівнянні з країнами, які експортують газ, нафту і вугілля. Відповідно, виробництво однієї гігакалорії тепла тут обходиться в 2 рази дорожче, ніж в Узбекистані, майже в 3 рази дорожче, ніж в РФ і майже в 5 разів дорожче, ніж в Казахстані або Туркменістані, не кажучи вже про те, що потреба в кількості тепла для обігріву теплиць в Україні також набагато вища.

«Природно, що в таких країнах, як Туреччина, що поставляє основний обсяг міжсезонної тепличної продукції в Україну, де клімат набагато м’якше і витрати на обігрів теплиць або мінімальні, або взагалі дорівнюють нулю, собівартість вирощування тепличної продукції набагато нижче. А ціна і далі відіграє найважливіше значення для небагатого українського споживача, що і є головною причиною зростаючого обсягу імпорту», – пояснює Ярмак.

Зазначається, що Туреччина в 2020 році поставила в Україну 68,6 тис. тонн тепличних томатів або 79% від усіх експортованих в Україну томатів. Роком раніше питома вага Туреччини була вище і досягала 90%.

Найбільш різко в 2020 році поставки в Україну нарощував Іран, поставляючи продукцію через Азербайджан. Обсяги поставок зросли за рік більш ніж у 8 разів.

«Майже в 4 рази збільшився експорт тепличних помідорів з Білорусі, яка продовжувала мати переваги перед Україною в вартості енергоносіїв і активно ними користувалася. У 3,5 рази зросли поставки тепличних томатів в Україну з Польщі та в 2 рази – з Нідерландів. До речі, Польща, вперше за сезон поставила в Україну понад 10 тис. тонн томатів», – додає експерт.

Слід згадати про початок системних поставок узбецьких тепличних томатів в Україну. У 2020 році Україна імпортувала 153 тонни цих овочів з Узбекистану, в той час як раніше Узбекистан поставляв в Україну лише маленькі пробні партії томатів.

«Вперше за останні роки Україна збільшила експорт тепличних томатів за рахунок розширення асортименту вирощуваної продукції. В України, навіть в цих умовах, є розвинені і конкурентні сегменти дуже ефективного виробництва річного тепличного томату високої якості. До речі, вирощування томатів обходиться дуже дорого для тих країн, де дуже жарко, тобто там, де вирощують томат для України взимку», – наголошує економіст.

Ярмак зазначає, експорт українських літніх томатів ускладнений відсутністю кооперації між виробниками, тому що абсолютна їх більшість – це дуже маленькі підприємства і приватники, які мають менше гектара літніх теплиць.

У результаті, зростання експорту тепличних томатів з України склало 20% за рік в натуральному вимірі, а перелік ринків збуту почав розширюватися.

«Відзначимо перші значні експортні поставки тепличних томатів в ОАЕ і Нідерланди і збільшення експорту в Естонію, Латвію і Литву. Також різко зріс експорт українських тепличних томатів в Молдову», – підсумовує експерт.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: