ВАЖЛИВО

У Польщі виник скандал через українську полуницю

20.06.2023 14:07
251

На продовольчих ринках польських міст люди стоять у чергах по пів години, щоб купити полуницю з України. Вона вдвічі дешевша за місцеву і коштує всього 5-6 злотих за кілограм, йдеться в матеріалі видання Wprost, пише agronews.ua.

Польські садівники та фермери вимагають від уряду зупинити імпорт полуниці з України, вказуючи, що вона надходить на ринок без фітосанітарного контролю.

“Українська полуниця наповнює польський ринок. Фруктова індустрія перебуває під загрозою краху. Через те, що ринок повністю відкритий, польські підприємці програють цінову конкуренцію. Собівартість виробництва полуниці в Україні на кілька десятків відсотків нижча, ніж у нашій країні”, — прокоментував виданню Мирослав Малішевський, президент Польської асоціації садівників.

На його думку, роздрібні продажі полуниці — не надто велика проблема, тому що сезон незабаром закінчиться. Більш серйозна ситуація складається у переробній галузі.

Польські виробники заморожених продуктів, полуничного соку чи пюре знижують закупівлі вітчизняних фруктів, бо мають можливість купувати дешевшу полуницю в Україні.

За словами профспілкових активістів, перевірок української полуниці на кордоні немає або мало. Виробники стурбовані тим, що полуниця, що імпортується з України, не відповідає вимогам безпеки. Вони наполягають, щоб кожну партію з України зупиняли та перевіряли на якість, здебільшого на залишки пестицидів.

Президент Асоціації польських садівників підтвердив, що звернувся до міністра сільського господарства з проханням вжити термінових заходів та обмежити імпорт полуниці з України.

Він також звернув увагу на те, що польські фірми гуртом скуповують українську полуницю, щоб надалі перепродати її в країнах ЄС під виглядом польської. Якщо виявиться, що така полуниця не відповідає стандартам ЄС, це ляже плямою на польських садівників, призведе до обвалу ринку та кризи фруктової галузі.

У Міністерстві сільського господарства не так критично оцінюють ситуацію. “Аналіз торговельних даних показує, що польський імпорт свіжої полуниці надходить переважно з держав-членів Європейського Союзу з Південної Європи, тобто з Іспанії та Греції”, – йдеться у відповіді Міністерства сільського господарства на журналістський запит видання.

За даними Мінсільгоспу, минулого року імпорт полуниці з цих двох країн у сумі становив понад 80% від загального імпорту полуниці до Польщі. Імпорт полуниці з України становив лише 0,84%. У першому кварталі 2023 року імпорту свіжих полуниць з України зафіксовано не було.

Згідно з інформацією, отриманою від Головної інспекції здоров’я рослин та насінництва, з 1 квітня поточного року до 15 червня до прикордонної фітосанітарної інспекції не надходило жодної партії свіжої полуниці з України.

“З метою постійного моніторингу Мінсільгоспрозвитку цього тижня запросило у Мінфіну найактуальніші комерційні дані щодо імпорту полуниці з України. Наразі ми очікуємо на відповідь”, – прокоментували виданню в міністерстві.Перегляди: 64
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: