НОВИНИ

Стало відомо, як змінюється клімат планети через вирубку лісів

29.04.2020 07:32
00Comoros-06-jumbo-v2

Острів Анжуан, частина архіпелагу Коморських островів біля узбережжя Східної Африки, щорічно отримує більше опадів, ніж більша частина Європи. Але поєднання вирубки лісів та зміни клімату змушує принаймні половину його постійних річок практично повністю пересихати в посушливий сезон, повідомляє nytimes. Про це пише agronews.ua.

Починаючи з 1950-х років, на острові вирубали ліси, щоб розширити площі сільськогосподарських угідь, і цей процес порушив делікатну екосистему.

Кожний рік зникала одна річка

“Ми втратили 40 постійних річок за останні 50 років”, – каже Мохамед Місбау, технічний директор Дахарі, некомерційної організації, орієнтованої на лісовідновлення земель в деяких з найбільш постраждалих районах острова. – В деяких частинах країни зараз існує велика проблема з водою”.

З 1975 року країна зазнала одного з найшвидших у світі темпів вирубки лісів. Загублені були величезні урочища “хмарних лісів”, наповнені лишайниками, мохами та деревами, які покликані діяти як губки – всмоктувати густу конденсацію у повітрі та віддавати її грунту, звідки вода починає свій шлях у річки.

“Анжуан – це невеликий острів”, – сказав Арно Шармоль, автор дослідження 2012 року про зникнення водних шляхів острова. – Дощів багато. Але якщо вирубити навіть невелику кількість хмарного лісу, це матиме серйозний вплив ».

Менше ніж за два десятиліття, між 1995 та 2014 роками, близько 80 відсотків лісового покриву країни було вирубано, порушуючи водні шляхи та залишаючи колись родючі ґрунти, піддані ерозії та вилуговування життєво важливих поживних речовин.

Урожай помітно знизився, кажуть аграрії та сільськогосподарські благодійні організації, що є основною проблемою в тому місці, де понад три чверті населення займається сільським господарством. В результаті фермери змушені застосовувати все більшу кількість хімічних добрив.

“Значно скоротилося виробництво агропродукції, і це призводить до продовольчої незабезпеченості”, – сказав Ахмед Алі Гамао, підрядник міністерства навколишнього середовища Коморських островів, який здійснює нагляд за проєктом, який фінансується ООН з відновлення лісового покриву та допомоги фермерам.

Проект допоміг покращити збирання дощової води та посадити понад мільйон дерев за останні чотири роки, зосередивши увагу на видах, здатних протистояти кліматичним змінам.

Відновити ліс можна не завжди

Відновлення лісів є проблемою, а хмарного лісу може бути особливо важким.

“Замінити його майже неможливо”, – сказала Айда Куні Санчес, спеціаліст із хмарних лісів в Університеті Йорка в Англії. – потрібно зберегти їх, перш ніж вони щезнуть”.

Доктор Куні Санчес проводив дослідження на півночі Кенії, де, за її словами, втрата хмарного лісу має подібний вплив на річки та потоки. Звіт 2019 року прогнозує, що глобальна врожайність може знизитися до 10 відсотків до 2050 року в результаті деградації земель і зміни клімату.

За оцінками Організації Об’єднаних Націй, лише 13 відсотків населення Коморських островів зараз мають доступ до необхідної їй якості води.

Створені сільські водні комітети для управління тією водою, що залишилася, запроваджують систему нормування: комунальні крани відкриваються лише раз на два-три дні, залежно від пори року.

“Зазвичай ми можемо дістати дві 20-літрові ємності за два-три дні”, – сказала Сандіа Галіфа, 45-річна фермерка з чотирма дітьми. – Цього не достатньо. Нам потрібно прати, готувати їжу, мити посуд».

Для порівняння, середнє американське домогосподарство споживає понад 1000 літрів води на день, за даними Агентства з охорони навколишнього середовища.

Дефіцит води в частинах острова посилюється застарілою системою розподілу, яка, якщо буде модернізована, може зняти частину тиску. Але як населення збільшується, а клімат продовжує нагріватися, це мало допомогає.

Тут більше немає води

Пані Галіфа з одного з сел, пам’ятає, як прала в річці в сусідньому селі. Більшу частину року цієї річки вже не існує, тому щонеділі вона приєднується до потоку жінок із сільських сіл, які їдуть до річки Джомані, щоб випрати одяг. Джомані – одна з лише декількох річок на острові, яка все ще тече цілий рік.

Пані Галіфа каже, що для щоденного користування родина купує воду у підприємців, які почали їздити з села в село.

“Вони знають, що ми у відчаї”, – каже Сумайлан Мшинда, старець села в Мнадзішумве. – Вони продають нам 20 літрів за 250 франків Комора”, або близько 55 центів.”

У сусідньому селі Адда-Дуені пан Абдулла згадує ведення господарства у минулі дні.

“Не було різниці між сухим сезоном і сезоном дощів”, ​​- каже він. – Вони були великими річками, і води завжди було багато.”

І додав: “Тепер, коли сезон дощів закінчується, води більше немає”.

В Україні проблема вирубки лісів теж стоїть дуже гостро. Знищення лісів, особливу у гірських та степових регіонах, може призвести до подібних проблем. Острів Анжуан – урок та приклад того, що відбувається, якщо бездумне вирубання лісів порушує крихку екологічну рівновагу.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: