НОВИНИ

Синоптики розповіли про стан озимих

07.11.2019 17:55
ozymi-zernovi-3265-8699

Агрометеорологічні умови для росту і розвитку озимих під урожай-2020 у жовтні були несприятливі. Упродовж жовтня в Україні переважала дуже тепла для середини осені із дефіцитом опадів на більшій частині території погода. Внаслідок чого у багатьох областях складалися несприятливі агрометеорологічні умови для початкового росту і розвитку озимих культур під урожай 2020. Про це повідомили в Укргідрометеоцентрі.

Лише в областях півдня та сходу дощі у кінці першої декади місяця покращили агрометеорологічні умови. Вони припинили засуху на та поповнили вологозапаси ґрунту. Сприятливим фактором було також підвищення температури та відносної вологості повітря, що сприяло проростанню зерна та утворенню сходів. Заморозки на поверхні ґрунту та у повітрі на початку та в кінці місяця шкоди посівам озимини, де вже з’явилися сходи, не завдали.

Однак загальний дефіцит опадів впродовж вересня-жовтня (сумарна кількість опадів в середньому по Україні склала лише 50–70% норми, у Київській, Черкаській, Хмельницькій, Тернопільській, Рівненській, Миколаївській областях — 25–40% норми) обумовив одне із найгірших за останнє десятиріччя зволоження орного шару ґрунту під озимими культурами на початок холодного періоду; у південно — східній половині країни на рівні 70–100%, у північно — західній половині — на рівні 30–60% від середніх багаторічних показників. Метровий шар ґрунту переважно був зволожений у 2–3 рази гірше, ніж за середніми багаторічними показниками, за винятком Дніпропетровської та Херсонської областей, де запаси вологи були більшими за середні показники. Найбільш складні умови спостерігалися у Черкаській області, де відмічався найбільший дефіцит опадів, а посуха тривала 3–5 місяців.

Майже на половині запланованих площ завершення сівби озимих відбувалося в сухий ґрунт, або в ґрунт із недостатніми для проростання зерна та появи сходів запасами вологи.

Для початкових етапів росту та розвитку озимих культур на багатьох площах центральних, північних та місцями західних областей умови виявилися критичними, відбувалася затримка проростання зерна, сходи на ранніх посівах формувалися нерівномірні, плямисті, не утворювалися вузлові корені. Через дефіцит вологи у ґрунті на більшості засіяних площ рослини відставали у розвитку порівняно із середніми багаторічними показниками на 1–2 тижні.

Одночасно, на тих площах де було достатньо вологи, високі температури повітря у жовтні активізували вегетацію і фазовий розвиток рослин відповідав середнім багаторічним показникам.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: