НОВИНИ

Стало відомо, як зміняться правила бронювання для аграріїв

29.11.2024 10:07
Стало відомо, як зміняться правила бронювання для аграріїв

В одному з фермерських господарств Білопільської громади Сумської області на 200 гектарах землі працює три людини. Через мобілізацію працівників не вистачає робочих рук, розповів голова господарства Володимир Шафорост. З 1 грудня в Україні мають змінити підходи до бронювання працівників від мобілізації. Про це повідомляє Суспільне, пише agronews.ua.

“На сусідньому полі впало, гримнуло сильно, уламки порозлітались, що ходили по полях та збирали”, – так розповідає 45-річний Володимир Пугач про збирання врожаю на прикордонні з росією. Чоловік каже, працює і водієм, і виконує різну необхідну по господарству роботу.

“Яка робота є, там і працюю. Коли ми в полі були, то саме тоді обстрілів не було, але по полях “прилітало”, – говорить тракторист Володимир.

65-річний пенсіонер Володимир Піддубний показує вирву біля свого будинку. За кілька десятків метрів стояла сільгосптехніка, розповідає чоловік. Сам він до пенсії працював у господарстві електриком.

Через постійні загрози обстрілів з боку росії частину техніки та продукції довелося евакуювати з прикордоння, каже голова фермерського господарства Володимир Шафорост.

“У мене три одиниці техніки – це трактори, і дві одиниці – невеликі вантажні автомобілі, якими ми привозимо урожай з поля. Нам важкувато працювати в цих умовах, бо село знаходиться недалеко від російського кордону. Коли збирали пізні культури – це соя, кукурудза, ми працювали фактично під бомбами. В той період село бомбили і КАБами. Було так, що комбайнер молоте, а за посадкою, метрів за 150 упала бомба. Добре, що була лісопосадка, вона захистила і комбайн і комбайнерів”, – пояснює Володимир Шафорост.

За його словами, дефіцит кадрів одна з найбільших проблем в роботі, бо аби керувати сучасною технікою потрібні знання та досвід.

“Важко знайти кваліфіковану людину. Хлопців, звісно що не вистачає – людину чи двох. Бо коли “гарячий” сезон іде, то потрібно і на обприскувачу працювати, і на сівалці, і воду підвозити та насіння. Я і сам сідаю на цю техніку, бо, коли “гарячий” сезон, всього не охопити”, – пояснює голова фермерського господарства.

Нині майже 200 гектарів землі обробляють троє працівників. Для сталої роботи необхідно мінімум п’ятеро, додає Володимир Шафорост. А з 1 грудня для них зміняться і правила визначення підприємств критично важливими для бронювання своїх працівників.

“Тут ми дещо губимось, тому що держава на ходу створює нові правила. Ми і бронювались через “Дію”, нам бронь дали на рік вперед, а тепер виявляється, що вона буде дійсна тільки до 28 лютого і знову треба буде перебронювати працівників за новими умовами. Тут дещо дивна ситуація, якщо держава вже раз забронювала, тоді були такі правила діючі, а зараз вони переписані”, – каже Володимир.

За його словами, на підприємстві нині працює троє військовозобов’язаних, забронювати можуть половину з них: “Троє на 50 не ділиться, тобто забронювали одного”.

Наразі 119 аграрних підприємств Сумської області мають статус критично важливих, говорить директор обласного Департаменту агропромислового розвитку Олександр Маслак. Для отримання надалі такого статусу підприємства мають виконати певні критерії.

“Відсутності заборгованості по сплаті податків до державного і місцевих бюджетів та сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Також відбулися зміни по приватному сектору – це стосується і аграрних підприємств по заробітній платі. У зв’язку з введенням цих змін, сільгосппідприємство повинно мати за останній звітний квартальний звітний період середню місячну заробітну плату, яка буде рівною або не меншою двом з половиною мінімальним заробітним платам, визначеним по Україні. Це 20 тисяч гривень”, – пояснює Олександр Маслак.

Цьогоріч від аграрних підприємств надійшло 137 звернень, з яких 113 затвердили та визнали їхню роботу критично важливою, решті наразі дали роз’яснення про невідповідність критеріям, додає Олександр Маслак.



Перегляди: 4001
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: