НОВИНИ

Як заощадити $350/га та одночасно покращити стан ґрунтів

16.02.2022 12:36
soil1203

Така можливість відкривається через проєкт Міжнародної фінансової корпорації (IFC) «Розвиток кліматично орієнтованого сільського господарства», який поширює практику вуглецевого землеробства в Україні. Про це повідомляє пресслужба компанії, пише agronews.ua.

Три проблеми – одне рішення

Вплив кліматичних змін  стає все більш відчутним. Для їх сповільнення минулого року усі 197 країн – учасників ООН уклали Кліматичний пакт Глазго, який, в тому числі, передбачає зменшення викидів парникових газів в атмосферу. В рамках оновленої екологічної політики Світовий банк (зокрема його підрозділ IFC) разом із іншими фінансовими установами та великими бізнесами (в тому числі Microsoft, Apple) взяли на себе зобов’язання спрямовувати частину інвестицій на боротьбу зі змінами клімату. Масштабним утіленням цієї політики є вуглецеве землеробство.

У ньому аграрії можуть знайти вихід і з інших загроз сьогодення: деградація ґрунтів  (а це, за оцінками ООН, близько 4 млн га в Україні) і дорожчання матеріально-технічних ресурсів.

«Рішенням 3-ох проблем є низка практик, впровадження яких у господарствах стимулює IFC, — зазначає Володимир Нехай. – Це впровадження стрічкової або нульової технології обробітку, використання покривних культур і активний розвиток точного землеробства».

Логіка – зрозуміла: кожен із цих заходів так чи інакше сприяє вирішенню головних проблем:

  • Strip- та no-till – це скорочення кількості задіяної техніки — суттєва економія палива та часу, — а також: сприяння відновленню структури ґрунту та запобігання вітровій та водній ерозії;
  • Покривні культури – це стимуляція біорізноманіття, накопичення елементів живлення й також сприяння відновленню структури ґрунту;
  • Точне землеробство – це, передусім, міцна економіка, бо ж є чітке розуміння своїх можливостей, витрат і доходів, а з тим — і раціональне використання ресурсів.

«Практика свідчить, що якщо все це правильно застосувати – реально заощадити $350/га, — підкреслює Володимир Нехай. – Використання цих технологій приводить нас до вуглецевого землеробства».

Гроші з повітря

Пригальмувати темпи кліматичних змін можна не тільки скороченням обсягів викидів парникових газів. Значну роль відіграє процес вуглецевого обміну між повітрям і ґрунтом. Тож, стимулюючи вловлення вуглецю ґрунтом, ми зменшуємо концентрацію газів в атмосфері.

Точне землеробство, покривні культури, обмежена обробка груну сприяють вловленню та накопиченню вуглецю в ґрунті. Але, крім вагомих переваг у тривалій перспективі, як-то: примноження органічної речовини та поліпшення гранулометрії ґрунту, від впровадження цих заходів уже за сезон можна отримати реальні гроші.

«Міжнародні корпорації та банки взяли на себе зобов’язання мати на порядок нижчий обсяг викидів парникових газів, — звертає увагу консультант проєкту IFC. – Вони досягають цього фізичним зменшенням викидів, а де такі можливості вичерпані, – придбанням вуглецевих сертифікатів».

Це зафіксований незалежною установою обсяг парникових газів, який компанія не викинула в атмосферу (менше рівня, встановленого державою) та/або поглинула з неї. Сертифікат купують підприємства, які не можуть досягти законодавчих норм тільки шляхом скорочення обсягів викидів.

«Коли фермер приймає рішення застосовувати одну з тих практик, які я перелічив, ми фіксуємо відправну точку, — пояснює Володимир Нехай. – Ключова задача – точний збір даних і правильний перехід на технології. З тим вступили в партнерство з Agrilab: тут класна агрономічна служба, дорадництво щодо переходу на strip- та no-till, використанню покривних культур і дуже великий досвід зменшення норм внесення синтетичних добрив. Їхні фахівці складають агрономічний план зміни технології та визначають обсяг органічного вуглецю. Відповідно плану, розраховується прогноз обсягу невикинутих/вловлених парникових газів. Наприкінці сезону збираються фактичні дані, правдивість яких підтверджується міжнародною агенцією. Після цього випускається сертифікат, IFC продає його міжнародним інвесторам, а потім розраховується з фермером, відповідно результатів проєкту».

Минулого року така  практика стартувала в США:  в листопаді-грудні американські фермери отримали свої виплати. Загалом Україна – одна з перших держав у світі, що бере участь у цій програмі.

«Впровадити кліматично орієнтовані рішення, що зберігають ресурси, зменшують погодні ризики, підвищують врожайність культур, і за це ще отримати гроші: вуглецеве землеробство відкриває нові перспективи перед аграріями, — зауважив  Ярослав Бойко, СЕО Agrilab. – Наші партнери в США розповідають, що за програмами вуглецевих сертифікатів тамтешні фермери вже сьогодні отримують $100/га, і ця цифра, ймовірно, зростатиме, тому що є попит від глобальних компаній і ринок тільки починає розвиватись. В Україні компанія Agrilab одна з перших почала рух в напрямку вуглецевого землеробства. Тож реєструйтеся в програмі, щоб забезпечити  сталий  розвиток свого господарства».

Читайте також: Українські птахівники згортають виробництво.Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: