НОВИНИ

Стало відомо, як агрохолдинги зможуть обійти обмеження на придбання 100 га землі

09.05.2020 13:05
201

Агрохолдинги зможуть різними способами обійти обмеження на придбання 100 гектарів землі. Обмеження закону про ринок землі не позбавляють компанію можливості придбати необхідну кількість землі, але обмежують можливість робити це простим і прозорим способом. Таку думку висловив Микола Волков, представник «Райффайзен Банку Аваль», пише  agronews.ua.

його словами, ухвалення Закону «Про внесення змін до деяких законодавчо актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» — позитивний для ринку фактор. Реально він дає можливості агрокомпаніям купувати землю вже з літа 2021 року, відкриває новий напрям для інвестицій і стимулює розвиток галузі.

«На перший погляд, новий закон обмежує агрокомпанії в можливості придбати землю аж до 2024 року, даючи змогу це зробити тільки фізичним особам. Але це тільки на перший погляд. Відповідно до прийнятого закону, компанія зможе передати своє право викупу ділянки фізичній особі або особам. По 100 га на людину матимуть можливість купити засновники компанії, їхні довірені особи. Наприклад, партнери, співробітники, члени сім’ї, друзі… Створити свій земельний фонд агробізнесу допоможе і так зване „переважне право“ орендодавця, прописане в законі. Воно дає пріоритет на покупку ділянок тим компаніям, які їх орендують і ведуть на них діяльність», — пояснює експерт.

Таким чином, закон визначає, що земля повинна бути куплена за ціною, не нижче нормативної грошової оцінки, що зробить мінімальну ціну гектару землі не нижче еквівалента в тисячу доларів. Але що особливо важливо — оплата можлива тільки в безготівковій формі і з наданням джерела походження коштів.

«Тобто якщо власник сільгосппідприємства захоче викупити кілька полів за допомогою групи довірених осіб, він повинен буде вже зараз продумати — як законним шляхом забезпечити їх необхідними коштами. Наприклад, збільшити оклад, виплатити матеріальну допомогу, премію. Якби закон дозволяв купувати землю юридичним особам безпосередньо, не чекаючи 2024 року, таких схем не було б», — вважає Волков.

Варто звернути увагу і на те, що договори оренди, які були укладені з юридичними особами та попередніми розпорядниками землі (переважно пайовиками), залишаються чинними і після зміни власників.

«Отже через обмеження в 100 га виходить, що ділянки будуть купувати не ті, хто фактично обробляє і управляє землею, а досить широке коло осіб. І не всі з них будуть довіреними з дійсно високим рівнем довіри. А значить, для власника підприємства буде важливий юридичний контроль над цими людьми. Адже ці формальні землевласники можуть ставати фактором ризику для підприємства. За гроші компанії вони куплять землю на себе, але укласти з ними довгострокову оренду з правом викупу ця компанія не зможе — тільки строковий договір оренди», — розповідає спеціаліст.

Тож, на думку Миколи Волкова, для утримання довірених осіб необхідні будуть програми мотивації, введення в статус партнерів або співзасновників компанії, інші рішення, що дозволяють зафіксувати їхні частки ресурсу в управлінні підприємством. В результаті виникне якась нова квазі-юридична структура. І це буде «робочою схемою» до 2024 року, поки у бізнесу не з’явиться можливість відкрито купувати основний ресурс. «Окреслені законом обмеження не позбавляють компанію можливості придбати необхідну кількість землі, але обмежують можливість робити це простим і прозорим способом. А також закривають можливість юридичним особам взяти цільові кредити під комфортні відсотки, скористатися державною програмою компенсації», — наголошує банкір.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: