АНАЛІТИКА

Стало відомо, хто і що диктує ціни на овочевому ринку

24.02.2024 08:06
1

Ще до січня ціни на овочі якось тримались. А потім поступово взялися повзти вгору. Стрибків не було, але борщовий набір почав крок за кроком дорожчати на кілька гривень за кілограм. І ось у супермаркеті довелось побачити картоплю за 72 гривні, що видається надто дорого. Про це повідомляє Голос України, пише agronews.ua.

Втім, варто заспокоїти тих, кому такі ціни недоступні. Йдеться вже про цьогорічний врожай молодих бульб. Та навіть цей факт примушує багатьох задуматись над тим, якою буде вартість городини влітку. Чи можна розраховувати на покупний продукт, чи варто вже тепер подбати про власний врожай.

Хоч як парадоксально, Україна, яка в часи повномасштабного вторгнення потерпає від перевиробництва зерна і проблем з його експортом, активно нарощує імпорт городини. Чи не виходить, що, ігноруючи свій ресурс, виручаємо чужого фермера.

Протягом останніх п’яти років валовий збір картоплі коливається в межах 20—22 млн тонн, і цього достатньо для внутрішнього споживання. Минулий рік не був винятком. Але при цьому завжди існував імпорт. Щоправда, говорити про цифри, які могли б істотно вплинути на картопляний ринок, не доводиться. За даними Держмитслужби, протягом двох останніх років в Україну було ввезено відповідно 13,9 і 12,9 тис. тонн. Порівняно із зібраним урожаєм це менш як відсоток.

Якщо проаналізувати наведені цифри, створюється враження, що подорожчання спровоковане штучно і вигідно саме тим, хто готовий імпортувати і продавати привізну картоплю за вищими цінами.

Натомість вітчизняний виробник, а це переважно селяни та дачники, котрі вирощують понад 95% врожаю бульби, залишиться зі своєю картоплею. Адже про масову закупівлю їхнього товару наприкінці зими та навесні вже не йдеться.

Що ж до моркви, буряків, редьки, селери, котрі є доволі близькими родичами бульби у плані споживання та ціни, то й з ними ситуація схожа. Це так само та городина, котра вирощується переважно на селянських грядках.

Торішній урожай моркви та буряків теж можна назвати середньостатистичним за останні кілька років — 766 тис. тонн. У 2021-му їх було імпортовано лише 5 тис. тонн, а от за два роки повномасштабного вторгнення — відповідно 53,9 тис. тонн та 31,9 тис. тонн. Попри те, що кількість споживачів у країні значно скоротилась.

Хоча, приміром, для цибулі пояснення можна знайти. Адже через агресію ворога найбільше постраждали регіони, для яких ця культура була традиційною. За даними Держмитслужби, торік Україна завезла 75,9 тис. тонн ріпчастої, а два роки тому її імпорт становив лише 23 тис. тонн.

Загалом торік в Україну було ввезено овочів на понад 340 млн доларів. Ці гроші отримали аграрії інших країн. Залишається лише здогадуватись, як інвестиції такого обсягу могли б підтримати вітчизняного виробника.Перегляди: 1539
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: